Bakanlıktan Kapadokya açıklaması

Göreme Vadisi ve çevresinin milli park statüsünden çıkarıldığı iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir açıklama yayınladı.
Bakanlıktan Kapadokya açıklaması

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınmasının hemen ardından 1986’da Milli Park ilan edilen Göreme Vadisi ve çevresinin milli park statüsünden çıkarıldığı iddiaları üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir açıklama yayınladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Göreme Vadisinde Milli Park statüsünün kaldırılarak Kapadokya alanının ranta açılacağına dair çeşitli mecralarda haberlerin yer aldığı bildirildi.

Açıklamada, Kapadokya alanında arkeolojik, kentsel, doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ve milli park gibi birçok farklı koruma statüsünün bir arada bulunmasının alanda zamanla yetki karmaşasına neden olduğu ve bu durumun kaçak yapılaşmaların artmasına ve alanın tahrip edilmesine yol açtığı belirtildi.

70 KAÇAK BİNA YIKILDI

Bu yetki karmaşasından kaynaklanan izinsiz yapılaşmayı engellemek amacıyla 2019 yılı içerisinde tespit edilen söz konusu uygulamalardan yaklaşık 70 tanesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde kaldırıldığına dikkat çekildi.

GÖREME VADİSİ DAHA ETKİN KORUNACAK

Kamuoyuna yansıyan haberlerin aksine Kapadokya’nın daha etkin bir şekilde korunacağını belirten Bakanlık, şu açıklamada bulundu: “7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun ile bu alanın içerisinde yer alan 9 bin 600 hektar büyüklüğündeki Göreme Tarihi Milli Parkına ek olarak ülkemizin 1983 yılında taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında ilan edilmiş diğer dünya miras alanlarından olan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirlerini de içine alan yaklaşık 86 bin hektar büyüklüğünde bir alan Kapadokya Alanı olarak belirlenmiştir. Böylelikle; kamuoyuna yansıyan haberlerin aksine daha geniş bir alanın verimli ve etkin korunması ve yönetilmesi sağlanacak olup alanın doğal karakterini tahrip eden ve yetki karmaşasından dolayı engellenemeyen kaçak uygulamaların önüne geçilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”