Batman’da 600 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Batman’a inşa edeceği 600 yeni konutun hak sahipleri, gerçekleştirilen kura ile belirlendi.
Batman’da 600 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Batman’a inşa edeceği 600 yeni konutun hak sahipleri, gerçekleştirilen kura ile belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ tarafından başlatılan 50 bin yeni sosyal konut hamlesi kapsamında Batman’a 600 konut daha yapılıyor. Batman Merkez Ciğerlo Mahallesi’nde inşa edilecek konutlar 75 ve 110 metrekare olarak tasarlandı. Proje kapsamında alt gelir grubuna yönelik 75 metrekarelik 2+1 konutlardan 420 adet, orta gelir grubuna yönelik 110 metrekarelik 3+1 konutlardan ise 180 adet inşa edilecek.

600 KONUTA 6 BİN 600 BAŞVURU

Batman’ın yeni yaşam merkezinde yer almak isteyen vatandaşlar, başvuru sürecinde projeye büyük ilgi gösterdi. 600 konutluk projeye tam 6 bin 600 başvuru yapıldı. Konutların hak sahiplerinin belirlenmesi için 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nda kura töreni gerçekleştirildi. Noter huzurunda yapılan kura çekiminde konut almaya hak kazananlar belirlendi. Kura çekiminde isimlerinin okunmasını heyecanla bekleyen vatandaşların çoğu ilk kez konut sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.

3 çocuk annesi Özlem Akkurt, ev sahibini olmanın sevincini yaşayanlar arasında oldu. 10 yıldır kiralık evde oturduğunu belirten Akkurt, “Çok mutluyum. 10 yıldır evliyim ve kira oturuyorduk. Ummuyordum, beklemiyordum, Allah çocuklarımızın yüzüne güldü. Dualarım kabul oldu. Allah herkesin gönlüne göre versin.” dedi.

İlk kez ev sahibi olduğunu anlatan Şevki Çelik (65) ise “Memnun oldum. Sonuçta 65 yaşımdan sonra ev sahibi olacağız. Çok sevindim, TOKİ’ye teşekkürlerimi iletiyorum.” diye konuştu.

Konut belirleme kurası ile hak sahibi olan vatandaşlar, ilerleyen günlerde Halk Bankası’nın Batman şubesinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar. Vatandaşlar konutlarının taksitlerini 120 aydan 240 aya kadar olan vadelerle ödeyecek. Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak.