Binalar için ‘Enerji Kimlik Belgesi’ alımında son 5 ay

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen "Enerji Kimlik Belgesi (EKB)" alınması için son 5 aya girildi.
Binalar için ‘Enerji Kimlik Belgesi’ alımında son 5 ay

Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” alınması için son 5 aya girildi. EKB olmayan binaların 1 Ocak 2020’den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılmayacak.

Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen söz konusu belgede, binaların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. Belgenin 10 yıl geçerliliği bulunuyor.

Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Ayrıca münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalar EKB almayacak.

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

Ayrıca EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla 9,1 milyon bina bulunduğunu açıklayan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, EKB alan bina sayısının 873 bin olduğunu ifade etti. Kalsın, 8 milyonun üzerinde binanın daha bu belgeyi alması gerektiğini söyledi.