Bingöl’deki baraj dünyanın en iyisi seçildi

DSİ tarafından yapılan Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı, Çin'de düzenlenen Silindirle Sıkıştırılmış Barajlar Kongresi'nde dünya birincisi oldu.
Bingöl’deki baraj dünyanın en iyisi seçildi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından yapılan Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı, Çin’de düzenlenen Silindirle Sıkıştırılmış Barajlar Kongresi’nde dünya birincisi oldu.

Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı, Çin’de düzenlenen kongrede Baraj İnşaatlarına Yön Veren ve İlham Kaynağı Olan Projeler Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti. Yarışmada, Türkiye 9 aday arasında yarıştı. Uluslararası Büyük Barajlar Komisyonunun (ICOLD) 8 kişilik üyesinin 6’sı Bingöl Solhan Yukarı Kaleköy Barajı’na oy vererek birinci seçilmesini sağladı. Tamamlanma hızı, tasarımı, şantiye içi organizasyonu ve beton tesisleri kurulumu gibi etmenler nedeniyle Barajın birinci seçildiği belirtildi.

MURAT NEHRİ ÜZERİNDE GEÇEN YIL FAALİYETE BAŞLADI

Yarışmada birinci olan Yukarı Kaleköy Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), Bingöl’ün Solhan ilçesinde Murat Nehri üzerinde yer alıyor. Geçen yıl faaliyete başlayan baraj, işletmedeki barajlar içerisinde Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip yedinci projesi olarak öne çıkıyor. Baraj, özel sektör tarafından gerçekleştirilen projeler içinde ise en büyük kurulu güce sahip HES projesi unvanlarına sahip.

YILLIK 1,5 MİLYAR KİLOVAT SAATLİK ÜRETİM

Baraj, yıllık 1,5 milyar kilovat saat elektrik üretimiyle 454 bin 595 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor. Proje, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 477 bin 686 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek üretimini sağlıyor.

Barajda kullanılan silindirle sıkıştırılmış beton tekniği ise son yıllarda Türkiye’de birçok baraj ve yol inşaatında yoğun olarak tercih ediliyor. Bu yöntemde beton, kamyon ya da bant sistemi ile taşınıp vibrasyonlu silindir aracılığı ile sıkıştırılıyor.