Bir yılda 255 milyon fidan dikildi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Ağustos 2018 ile 8 Temmuz 2019 arası 255 milyon 433 bin fidan dikildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Ağustos 2018 ile 8 Temmuz 2019 arası 255 milyon 433 bin fidan dikildi.

Orman varlığını korumak ve daha da artırmak adına Tarım ve Orman Bakanlığı ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman alanı, 2018’de 22,6 milyon hektara çıkarıldı. Bu 16 yıllık süreçte 5,27 milyon hektarda 4 milyar 324 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Sadece 2018 yılında 263 milyon 76 bin fidan dikildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin göreve başlaması sonrası 1 Ağustos 2018 ile 8 Temmuz 2019 arası ise 255 milyon 433 bin fidan dikildi. Ormanların bir ülke için güç olduğunu belirten Pakdemirli, “Ormanların küresel ısınmayı engelleme, kirli havayı süzme, iklimi düzenleme, yağışları çoğaltma, su kaynaklarını koruma, bataklıkları kurutma, erozyon, sel ve taşkınları önleme, gürültü kirliliğini azaltma, rüzgârın şiddetini hafifletme gibi birçok noktada önemi var” dedi.

2023 HEDEFİ 7 MİLYAR FİDAN

Orman varlığı noktasında 2023 hedefine de değinen Bakan Pakdemirli, “İnşallah 2023 yılına kadar 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Böylece orman varlığımızı 23,5 milyon hektara yani ülkemiz yüzölçümünün yüzde 30’una çıkarmış olacağız” açıklamalarında bulundu.

AĞAÇLANDIRMADA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Çin ve Hindistan’dan sonra, ülkemiz dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke olurken, orman alanlarının artırılması ile erozyonun önlenmesi anlamında da önemli bir mesafe katediliyor. 1970’lerde 500 milyon tonluk erozyonla kaybolan toprak miktarı günümüzde 154 milyon tona düştü. 2023 hedefi ise bunu 130 milyon tona düşürmek.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“TOKİ, yeni projelerini sıfır atık sistemine göre yapacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak" dedi.
Kurumlar kadar diğer alanlarda da sıfır atık sistemini yaygınlaştıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak” dedi. Bakan Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) Ankara’da 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin ülkenin en önemli projelerinden biri olduğunu dile getiren Kurum, atık yönetimine dair finansal sorunlar ve çözümlerin hep tartışılageldiğini vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi, aslında bu tartışmalara ve kaygılara cevap veren, çözümlerini sahada pratik uygulamalarla ortaya koyan çevre hareketidir. Projemizle 2023’e geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. Bu hedefe daha hızlı ve etkili ulaşabilmek için adeta seferberlik içinde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda. Pilot ilçe olarak belirlediğimiz Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinde sistemimizin kurulum çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. TOKİ PROJELERİ SIFIR ATIK SİSTEMİNE UYUMLU OLACAK Kurumlar kadar diğer alanlarda da

Sıfır atıkta 2023 hedefi 20 milyar TL tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sıfır Atık ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamış ve 100 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet bahçeleri, depozito uygulaması, atıkların ayrıştırılarak tekrar ekonomiye kazandırılması gibi birçok projenin çatısını oluşturan Sıfır Atık ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamış ve 100 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız” dedi. Bakan Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle Davutpaşa Kampüsü Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi”nin açılışında konuştu. TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE HAREKATI Bakan Kurum, “Sıfır Atık Projesi”nin Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatıldığını hatırlatarak, projenin Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük çevre hareketi olduğunu ve çok kısa sürede ülke çapında büyük aşamalar kaydettiğini söyledi. Bir yönetmelik yayınladıklarını hatırlatan Kurum, “Bu çerçevede 2023 yılına kadar tüm yerel yönetimlerimiz ‘Sıfır Atık’ uygulamasını şehirlerinde hayata geçirecekler ve bu anlamda da yapılması gereken projeleri yapacaklar. 2020 sonuna kadar da büyükşehirlerde zaten bu uygulama zorunlu hale gelecek” diye konuştu. Çevre hassasiyetiyle ilgili ilk çalışmayı İBB Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığını anlatan Kurum, 90’lı yıllarda İstanbul’un havasının çok kötü olduğunu, suların akmadığını ve Haliç’in koktuğunu, Erdoğan’ın tüm o sorunları çözdüğünü dile getirdi. Erdoğan’ın çevre hassasiyetinin tüm Türkiye’yi kuşattığını ifade eden Kurum şöyle konuştu: “Bugün ülke genelinde özel koruma alanlarımızla, katı atık depolama ve su arıtma tesislerimizle, iklim değişikliği çalışmalarımızla

Bu yıl 5 bin 469 hektar orman alanı zarar gördü

Bu yıl orman yangınlarında ülke genelinde 5 bin 469 hektar alan zarar gördü.
Bu yıl orman yangınlarında ülke genelinde 5 bin 469 hektar alan zarar gördü. En fazla yangınlardan zarar gören alan ise İzmir bölgesi oldu. 2019 yılı başından bugüne kadar toplam bin 965 orman yangınına müdahale eden Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM), bu mücadelesini ülke geneline yayılmış 28 bölge müdürlüğü ve bu bölgelere bağlı işletme müdürlükleri vasıtasıyla sürdürüyor. Bu yıl meydana gelen yangınlarda ülkemizde toplam 5 bin 469 hektar alan zarar gördü. EN FAZLA ZARAR İZMİR BÖLGESİNDE Ülke çapında bu yıl en fazla zarar ise İzmir ve Manisa illerini kapsayan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yaşandı. Bu bölgede toplam 223 yangın yaşandı ve bin 47 hektar alan zarar gördü. Zarar gören bu alanların 145 hektarı örtü yangını iken 902 hektarı tepe yangını olarak gerçekleşti. Orman yangınlarından en fazla zarar gören ikinci bölge ise Muğla ve Aydın illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yaşandı. Bu bölgede 246 orman yangınında 272 hektarı örtü, 676 hektarı da tepe yangını olmak üzere 948 hektar alan zarar gördü. YANGIN BAŞI ZARAR GÖREN ALAN AZALIYOR Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Orman teşkilatımız yangınlarla mücadele konusunda her yıl başarısını artırarak devam ediyor. Orman teşkilatımızın canını ortaya koyarak yaptığı bu mücadele sayesinde geçmiş