Bölgesinin en yüksek barajında yıl sonunda su tutulacak

Afyonkarahisar'da yapımı devam eden Çay Barajı, 105 metre yüksekliğiyle bölgesinin en yüksek barajı olacak. İçme ve sulama amaçlı kullanılacak barajda yıl sonunda su tutulacak.
Bölgesinin en yüksek barajında yıl sonunda su tutulacak

Afyonkarahisar’da yapımı devam eden Çay Barajı, 105 metre yüksekliğiyle bölgesinin en yüksek barajı olacak. İçme ve sulama amaçlı kullanılacak barajda yıl sonunda su tutulacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Afyonkarahisar’ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor.

Afyonkarahisar’da son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli bir rol oynadı. Bu kapsamda Çay ilçesinde yapımına devam edilen Çay Barajı büyük oranda tamamlandı.

YIL SONUNDA SU TUTULACAK

105 metre yüksekliğiyle bölgesinin en yüksek barajı olan Çay Barajı’nın dolgusu geçtiğimiz yıl tamamlandı. Ön yüz beton imalatı çalışmaları ise 24 saat aralıksız devam ediyor. Beton imalatı çalışmalarının da yüzde 70’i tamamlandı. Barajın 2019 yılı sonunda tamamlanması ve su tutmaya başlaması hedefleniyor.

Çay Barajı 16 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak. Tamamlanmasıyla birlikte 18 bin 550 dekar zirai arazi sulanacak. Çay, Bolvadin ilçeleri ile Bolvadin’e bağlı Dişli ve Özburun beldelerinin içme suyu ihtiyaçlarını da karşılayacak.

EKONOMİYE 25 MİLYON TL KATKI

Çay Barajı’nın sulu tarıma katkısıyla birlikte bölge insanının ekonomik olarak rahatlaması ve 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye 25 milyon TL katkı sağlaması bekleniyor.

Proje kapsamında yer alan Çay Barajı Sulaması ile Çay Barajı İsale Hattı işi de tamamlandı. Çay Barajı Arıtma Tesisi inşaatında ise yüzde 72 seviyesine ulaşıldı.