Bölünmüş yol ağı 26 bin kilometreyi geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, karayolu ulaşımında bir devrim yaşandığının altını çizerek, "Bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdık." dedi.
Bölünmüş yol ağı 26 bin kilometreyi geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, karayolu ulaşımında bir devrim yaşandığının altını çizerek, “Bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdık.” dedi.

Bakan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünün (KGM) düzenlediği iftar yemeğine katıldı. Genel Müdürlük binasında gerçekleşen yemeğin ardından konuşan Turhan, “karayolcuların” büyük bir aile olduğunu ve kendisinin de bu ailenin mensubu olmaktan şükran duyduğunu belirtti.

Ulaşım alanında özellikle de karayolu ulaşımında bir devrim yaşandığının altını çizen Turhan, bölünmüş yol ağını 26 bin 642 kilometreye ulaştırdıklarını, 77 ilin birbiri ile bağlantısını sağladıklarını söyledi.

Turhan, trafiğin yüzde 81’inin artık bölünmüş yollarda seyrettiğini ifade ederek, şöyle devam etti: “Bu sayede 17 milyar 771 milyon lira yıllık yakıt-zaman tasarrufunun yanında, emisyon salımında da yıllık 3 milyon 294 bin ton azalma sağlamış olduk. Sınır kapıları, limanlar, demiryolları ve havalimanları ile bağlantıları sağlayacak olan, Doğu-Batı koridorlarının yüzde 90’ını, Kuzey-Güney koridorlarının da yüzde 85’lik bölümünü tamamladık. Başlatmış olduğumuz otoyol seferberliği çerçevesinde, otoyol uzunluğunu 2 bin 842 km’ye çıkardık. Kuzey Marmara Otoyolu’nun tamamını 2020 yılında hizmete açmış olacağız.”

ANKARA-NİĞDE OTOYOLU 2020’DE TAMAMLANACAK

Yapımı devam eden Ankara-Niğde Otoyolu projesiyle Ankara’yı, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi’ne bağlayacaklarını, böylece Avrupa-Orta Doğu otoyol bağlantısının da kesintisiz hale geleceğini dile getiren Turhan, 2020’de tamamlayacakları bu projeyle turizm merkezi Kapadokya’ya ulaşımı daha konforlu hale getireceklerini kaydetti.

Bakan Turhan, sözlerini şöyle tamamladı: “Asıl olan milletimize, ülkemize, devletimize en iyi ve en doğru şekilde hizmet etmektir. Hiçbir işimizi heba etmeyelim, layıkıyla yapalım, mevzuata sığınıp da hizmetin yapılmasına mani olmayalım. İşlerimizi kanun ve nizam çerçevesinde yapalım ancak durduk yere ne kimseyi süründürelim, ne de bir işe mani olalım. Bu duygu ve düşüncelerle içinde bulunduğumuz bu kutlu ayın memleketimize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ramazan ayının rahmeti ve mağfireti hepimizin üzerine olsun.”