Bursa’daki heyelan mağdurları yeni konutlarına kavuşuyor

TOKİ ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Gemlik'teki heyelan mağdurları için yaptırılan 224 konutun hak sahipleri kura çekimiyle belirlendi.
Bursa’daki heyelan mağdurları yeni konutlarına kavuşuyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Gemlik’teki heyelan mağdurları için yaptırılan 224 konutun hak sahipleri kura çekimiyle belirlendi.

Gemlik ilçesi Kayhan Mahallesi’nde 2010 yılında meydana gelen heyelan sonucu, istinat duvarı kaymış ve binalarda çatlaklar meydana gelmişti. Alanda yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla, bölgedeki binalar önce iskana kapatıldı ve alan kentsel dönüşüm proje alanı olarak ilan edildi. Daha sonra tehlike arz eden 79 adet daire ve dükkandan oluşan 9 adet riskli bina yıkıldı.

Evleri yıkılan vatandaşların konut sorununun çözülmesi amacıyla TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 2017 yılında Cihatlı bölgesinde konut inşaatlarına başlanırken, evleri yıkılan vatandaşlara da 2010 yılı kasım ayından bu yılın temmuz ayına kadar kira yardımları yapıldı. Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 milyon TL harcama yaptığı proje kapsamındaki konutlardan hiçbir hak talep etmezken, önceliği vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine verdi.

Projede yer alan R, S, T, U, ve V bloklarından, 44 adet dairenin hak sahiplerinin belirlenmesi için yapılan kura çekimi töreni Büyükşehir Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

İnşası 2017 yılında başlatılan Gemlik’teki 224 konut ve 12 işyeri projesi tamamlanmak üzere.

“REALİTEYE UYGUN DÖNÜŞÜM”

Kura törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 1. derece deprem bölgesindeki Bursa’nın en önemli konularından birinin de kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı. Başkan Aktaş, “Yaşanabilir modern şehirler inşa etmenin yolu da bilinçli bir kentsel dönüşümden geçmektedir. Yatay mimariyle ada ve mahalle bazındaki kentsel dönüşümden yana hassasiyet göstereceğimizi ifade ediyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı realiteye uygun olarak sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Çünkü Bursa gibi, tarihi ve doğal zenginlikleri barındıran, aynı zamanda sanayisi sürekli gelişen bir şehirde kentsel dönüşüm uygulamaları yapmak özen isteyen bir konudur. Sadece merkezde değil, ilçelerimizin tamamında bu hassasiyetle planlama yapıyoruz. Gemlik’te inşa edilen konutlar bu hassasiyetin güzel örneklerinden biridir” dedi.

Başkan Aktaş, konutların hak sahiplerine teslim edilmesiyle, vatandaşların mağduriyetinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi. Aktaş, TOKİ tarafından yapımı devam eden konutların kısa bir süre sonra tamamlanıp hak sahipleri ile sözleşme imzalanarak teslimat yapılacağını sözlerine ekledi.

“ÖRNEK BİR PROJE”

TOKİ Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Hamza Çakan da Cihatlı Kentsel Dönüşüm Projesinin örnek bir proje olduğunu belirterek, projeye katkı veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından heyelan mağduru olan vatandaşların daireleri Gemlik 2. Noteri huzurunda yapılan kura çekilişi ile belirlendi.