Bursa’daki heyelanın ardından boşaltılan 7 bina inceleniyor

Bakan Kurum, Bursa'da yaşanan heyelandan etkilenen 7 binanın detaylı bir şekilde inceleneceğini ve çıkan sonuca göre hareket edileceğini açıkladı.
Bursa’daki heyelanın ardından boşaltılan 7 bina inceleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa’da yaşanan heyelandan etkilenen 7 binanın detaylı bir şekilde inceleneceğini ve çıkan sonuca göre hareket edileceğini açıkladı.

Bursa’nın tarihi bölgelerinden olan Kavaklı Mahallesi’ndeki Üftade Sokak üzerinde 25 Mart’ta toprak kayması yaşandı. Yaklaşık 5 metrekarelik alanda yaşanan toprak kaymasında ölen ya da yaralanan olmazken, hasar gören binadaki vatandaşlar tahliye edildi. Bölgede güvenlik şeridi oluşturulurken, kaymanın yaşandığı alanda çalışma başlatıldı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Bakan Murat Kurum, Bursa’nın Osmangazi ilçesi Kavaklı Mahallesi’ndeki 7 binanın aşırı sel ve yağışlar ile istinat duvarının kayması sebebiyle göçme tehlikesi yaşadığını belirterek, şunları kaydetti: “Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD, ortak bir çalışma yürüttüler. Bu kapsamda vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yerlerde misafir ediyoruz. Bu süreçte Bakanlık ve ekiplerimiz binaların boşaltılmasından sonra da detaylı bir şekilde inceleme yapacak. Burada iskan faaliyetlerinin sürdürülebilir ve sürdürülemeyeceğine ilişkin tespitleri ve deneyleri sahada yapacağız ve vatandaşların burada can güvenliği riski olmadan oturabilmelerini temin etmek amacıyla da gerekli tedbirleri alacağız. Yaptığımız incelemede şayet burada oturma riski varsa diğer alanlarda ve şehirlerde yaptığımız gibi Bursa Osmangazi ilçesindeki 7 binayı da boşaltmak suretiyle vatandaşların sağlam ve güvenli alanlarda iskan etmelerini temin etmiş olacağız.”