Çankırı’da sakin bir yaşam… İnaç Toplu Konutları

Çankırı'daki TOKİ konutları; az katlı konut blokları, yöresel mimari dokudan izler taşıyan tasarımı ve sosyal alanlarıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam sunuyor.
Çankırı’da sakin bir yaşam… İnaç Toplu Konutları

Çankırı Merkez İnaç Toplu Konutları, az katlı konut blokları, yöresel mimari dokudan izler taşıyan tasarımı ve sosyal alanlarıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam sunuyor.

Çankırı’da artan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla TOKİ tarafından hayata geçirilen Merkez İnaç Toplu Konutları, zemin üzerine 3 kat şeklindeki planı ve konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal alanlarıyla mahalle konseptli bir yerleşim olma özelliği gösteriyor. 50 bin metrekare alan üzerine inşa edilen, 25 dönüm peyzaj alanı, 36 blok ve 571 daireden oluşan İnaç Toplu Konutları sakinleri Temmuz 2018’de yerleşimde yeni bir yaşama başladı.

“PEK ÇOK AVANTAJA SAHİBİZ”

Daha önce Ankara Eryaman’da yaşayan İbrahim ve Ayşe Aydan çifti, yeni konutlarında yaşamaktan duydukları memnuniyeti anlatıyor. “Burada park, düzenli otobüs seferleri, temiz ve bakımlı çevre düzenlemesi gibi avantajlara sahibiz” diyen 67 yaşındaki emekli İbrahim Aydan, TOKİ’nin inşa ettiği konutların özellikle konum, altyapı, arazinin iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve kullanılan malzeme açısından sağlam ve nitelikli olduğunu ifade ediyor.

Komşularıyla güzel vakit geçirdiklerini anlatan Aydan çifti, memleketleri Çankırı’da böyle güzel bir evde oturdukları için şanslı olduklarını, 3+1 büyüklüğündeki evlerinin temiz ve çok kullanışlı olduğunu söylüyor.

“AİLE GİBİYİZ”

Annesiyle birlikte yaşayan ev hanımı Saniye Dursun (48) “Burada çok mutluyuz, çabuk alıştık. Temiz havası, sessiz sakin ortamı ve yeşil alanlarıyla insan huzur buluyor” diyor. Ev sahibi olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Dursun, ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan gidecekleri yere ulaştıkları ve gönül rahatlığıyla yaşadıkları bir eve sahip olduklarını anlatıyor.

Konut dış cephelerinin güzel tasarlandığını, konut içlerinin ise kullanışlı ve modern olduğunu belirten Dursun, şöyle devam ediyor: “Komşularımızla aramız çok iyi. Bir sıkıntımız, derdimiz olduğunda birbirimizin yanında oluyor, yardım ediyoruz. Burada bir aile gibiyiz. Yıllardır oturduğum mahallede gibiyim. TOKİ konutlarında yaşamaktan çok mutluyum.”

“ÇOCUĞUM ÖZGÜRCE OYNAYABİLİYOR”

Yaklaşık 1 yıldır TOKİ konutlarında oturduklarını söyleyen ev hanımı Derya Durlanık, vaktinin büyük bir kısmını evde geçirdiği için evin planlamasının, tasarımının kendisi için önemli olduğunu söylüyor. Durlanık, “Eskisine kıyasla yeni evimiz çok daha güzel ve kullanışlı. İhtiyaçlarımızı karşılıyor” diyor.

Durlanık, TOKİ yerleşimlerinde yaşamanın güzel yanlarını anlatırken, konut sakinleri için düşünülmüş sosyal alanların önemine dikkat çekiyor. Oğlu Kerem’in site içindeki okulda öğrenim gördüğünü, bu nedenle zaman ve ulaşım sorunu yaşamadıklarını dile getiren Durlanık, “Çocuğum buradaki park ve oyun alanında özgürce ve güvenli bir şekilde doyasıya oyun oynayabiliyor” diyor.

“SOSYAL YAŞAMI DESTEKLEYEN PEK ÇOK ALAN VAR”

TOKİ’nin sunduğu avantajlı ödeme imkânlarıyla kira öder gibi ev sahibi olduklarını söyleyen Beyza-Muhammet Devrük çifti, daha önce şehir merkezinde kalabalık bir muhitte oturduklarını, yeni yerleşimin en güzel yanının kalabalıktan uzak, dingin bir yaşam sunması olduğunu söylüyor. Üç çocuğuyla yeni yuvalarında mutlu olduklarını ifade eden Devrük çifti, ortak alanların bakımı ve güveni, konutları ve hoşgörülü yönetimiyle İnaç Toplu Konutlarından duyduğu memnuniyeti aktarıyor. Beyza Devrük, şöyle ekliyor: “Sosyal yaşamı destekleyen pek çok alan var burada. Her şeyden önce temiz havası ve gürültüsüz çevresi var. Şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık, burada yaşamaktan memnunuz.”

“KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİYORUM”

Daha önce köyde yaşadığını ve TOKİ konutlarına geçen sene taşındığını belirten emekli Hasan Kılıç, yeni evine çok çabuk alıştığını söylüyor. “Kış aylarında evimin her yeri sıcacık oluyor. Soba yakma zahmetinden kurtulduk” diye konuşan Kılıç, 2+1 büyüklüğündeki evlerinin eskisine kıyasla çok daha konforlu olduğunu dile getiriyor. Kılıç, konut sakinleri için ayrılan peyzaj alanlarından çok memnun olduğunu, sakin bir ortamda komşularıyla, torunlarıyla kaliteli zaman geçirdiğini anlatıyor.

“SİTE SAKİNLERİYLE BİRE BİR İLİŞKİ KURUYORUZ”

Site Müdürü Rabia Güdücüler, site sakinleriyle bire bir ilişki kurarak, talep ve ihtiyaçlara anında cevap verdiklerini ve özveriyle çalıştıklarını söylüyor. Yerleşimde yeteri kadar otopark, çocuk oyun grubu, uydu sistemi, yangın gaz alarm sistemi olduğunu anlatan Güdücüler, yerleşimde konut sakinlerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya dönük ilkokul, ortaokul, anaokulu ve market ile camilerin bulunduğunu aktarıyor.

RÖPORTAJ-FOTOĞRAF: Harun Sungur – TOKİ Haber Dergisi