Çankırı’da sakin bir yaşam… İnaç Toplu Konutları

Çankırı'daki TOKİ konutları; az katlı konut blokları, yöresel mimari dokudan izler taşıyan tasarımı ve sosyal alanlarıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam sunuyor.

Çankırı Merkez İnaç Toplu Konutları, az katlı konut blokları, yöresel mimari dokudan izler taşıyan tasarımı ve sosyal alanlarıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam sunuyor.

Çankırı’da artan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla TOKİ tarafından hayata geçirilen Merkez İnaç Toplu Konutları, zemin üzerine 3 kat şeklindeki planı ve konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal alanlarıyla mahalle konseptli bir yerleşim olma özelliği gösteriyor. 50 bin metrekare alan üzerine inşa edilen, 25 dönüm peyzaj alanı, 36 blok ve 571 daireden oluşan İnaç Toplu Konutları sakinleri Temmuz 2018’de yerleşimde yeni bir yaşama başladı.

“PEK ÇOK AVANTAJA SAHİBİZ”

Daha önce Ankara Eryaman’da yaşayan İbrahim ve Ayşe Aydan çifti, yeni konutlarında yaşamaktan duydukları memnuniyeti anlatıyor. “Burada park, düzenli otobüs seferleri, temiz ve bakımlı çevre düzenlemesi gibi avantajlara sahibiz” diyen 67 yaşındaki emekli İbrahim Aydan, TOKİ’nin inşa ettiği konutların özellikle konum, altyapı, arazinin iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve kullanılan malzeme açısından sağlam ve nitelikli olduğunu ifade ediyor.

Komşularıyla güzel vakit geçirdiklerini anlatan Aydan çifti, memleketleri Çankırı’da böyle güzel bir evde oturdukları için şanslı olduklarını, 3+1 büyüklüğündeki evlerinin temiz ve çok kullanışlı olduğunu söylüyor.

“AİLE GİBİYİZ”

Annesiyle birlikte yaşayan ev hanımı Saniye Dursun (48) “Burada çok mutluyuz, çabuk alıştık. Temiz havası, sessiz sakin ortamı ve yeşil alanlarıyla insan huzur buluyor” diyor. Ev sahibi olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Dursun, ulaşım konusunda sıkıntı yaşamadan gidecekleri yere ulaştıkları ve gönül rahatlığıyla yaşadıkları bir eve sahip olduklarını anlatıyor.

Konut dış cephelerinin güzel tasarlandığını, konut içlerinin ise kullanışlı ve modern olduğunu belirten Dursun, şöyle devam ediyor: “Komşularımızla aramız çok iyi. Bir sıkıntımız, derdimiz olduğunda birbirimizin yanında oluyor, yardım ediyoruz. Burada bir aile gibiyiz. Yıllardır oturduğum mahallede gibiyim. TOKİ konutlarında yaşamaktan çok mutluyum.”

“ÇOCUĞUM ÖZGÜRCE OYNAYABİLİYOR”

Yaklaşık 1 yıldır TOKİ konutlarında oturduklarını söyleyen ev hanımı Derya Durlanık, vaktinin büyük bir kısmını evde geçirdiği için evin planlamasının, tasarımının kendisi için önemli olduğunu söylüyor. Durlanık, “Eskisine kıyasla yeni evimiz çok daha güzel ve kullanışlı. İhtiyaçlarımızı karşılıyor” diyor.

Durlanık, TOKİ yerleşimlerinde yaşamanın güzel yanlarını anlatırken, konut sakinleri için düşünülmüş sosyal alanların önemine dikkat çekiyor. Oğlu Kerem’in site içindeki okulda öğrenim gördüğünü, bu nedenle zaman ve ulaşım sorunu yaşamadıklarını dile getiren Durlanık, “Çocuğum buradaki park ve oyun alanında özgürce ve güvenli bir şekilde doyasıya oyun oynayabiliyor” diyor.

“SOSYAL YAŞAMI DESTEKLEYEN PEK ÇOK ALAN VAR”

TOKİ’nin sunduğu avantajlı ödeme imkânlarıyla kira öder gibi ev sahibi olduklarını söyleyen Beyza-Muhammet Devrük çifti, daha önce şehir merkezinde kalabalık bir muhitte oturduklarını, yeni yerleşimin en güzel yanının kalabalıktan uzak, dingin bir yaşam sunması olduğunu söylüyor. Üç çocuğuyla yeni yuvalarında mutlu olduklarını ifade eden Devrük çifti, ortak alanların bakımı ve güveni, konutları ve hoşgörülü yönetimiyle İnaç Toplu Konutlarından duyduğu memnuniyeti aktarıyor. Beyza Devrük, şöyle ekliyor: “Sosyal yaşamı destekleyen pek çok alan var burada. Her şeyden önce temiz havası ve gürültüsüz çevresi var. Şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık, burada yaşamaktan memnunuz.”

“KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİYORUM”

Daha önce köyde yaşadığını ve TOKİ konutlarına geçen sene taşındığını belirten emekli Hasan Kılıç, yeni evine çok çabuk alıştığını söylüyor. “Kış aylarında evimin her yeri sıcacık oluyor. Soba yakma zahmetinden kurtulduk” diye konuşan Kılıç, 2+1 büyüklüğündeki evlerinin eskisine kıyasla çok daha konforlu olduğunu dile getiriyor. Kılıç, konut sakinleri için ayrılan peyzaj alanlarından çok memnun olduğunu, sakin bir ortamda komşularıyla, torunlarıyla kaliteli zaman geçirdiğini anlatıyor.

“SİTE SAKİNLERİYLE BİRE BİR İLİŞKİ KURUYORUZ”

Site Müdürü Rabia Güdücüler, site sakinleriyle bire bir ilişki kurarak, talep ve ihtiyaçlara anında cevap verdiklerini ve özveriyle çalıştıklarını söylüyor. Yerleşimde yeteri kadar otopark, çocuk oyun grubu, uydu sistemi, yangın gaz alarm sistemi olduğunu anlatan Güdücüler, yerleşimde konut sakinlerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya dönük ilkokul, ortaokul, anaokulu ve market ile camilerin bulunduğunu aktarıyor.

RÖPORTAJ-FOTOĞRAF: Harun Sungur – TOKİ Haber Dergisi

TOKİ Haber
TOKİ Haber

TOKİ’den açık artırma ile iş yeri ve konut satışı

TOKİ, 23 ilde 168 iş yeri ile 22 ilde 57 adet konutu 'açık artırma yöntemi' ile satışa sundu.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 23 ilde 168 iş yeri ile 22 ilde 57 adet konutu ‘açık artırma yöntemi’ ile satışa sundu. Açık Artırma 17 Eylül 2019 Salı günü TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki Merkez Binası’nda ve TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda saat 13.00’de gerçekleştirilecek. Açık arttırmaya internetten üzerinden de (www.emlakyonetim.com.tr) teklif verilebilecek. 23 İLDE 168 İŞ YERİ Alıcılar Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Bitlis, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Hatay, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kütahya, Konya, Kocaeli, Malatya, Manisa, Muş, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon şehirlerinde satışa sunulan iş yerlerine yüzde 10, yüzde 15, yüzde 25 peşin 120 ve 144 ay vade ile sahip olabilecekler. 22 İLDE 57 KONUT Açık artırmaya katılacak alıcılar, Afyonkarahisar, Ankara, Bilecik, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Isparta, Karabük, Kars, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Tokat, Uşak ve Yalova şehirlerinde satışa sunulan konutlara yüzde 25 peşin, 120 ay vade, Ankara Kuzey Kent Projesinde satışa sunulan 15 konuta yüzde 10, yüzde 15, yüzde 25 peşin 96, 108 ve 120 ay vade seçenekleriyle sahip olabilecekler. Ayrıca, bazı projelerde yüzde 60’a varan indirimler bazılarında ise KDV oranı sıfır ile yüzde 5 arasında olacak. ANKARA’DA KUZEY KENT PROJESİNDE 20 KONUT VE 17 İŞ YERİ Alıcılar Ankara Kuzey Kent projesinde 4+1 ve 5+1 nitelikte

Adana İsmetpaşa’da yeni bir yaşam

Adana'daki İsmetpaşa Mahallesi Toplu Konutları, depreme dayanıklı evleri ve sosyal alanlarıyla sakinlerinin büyük beğenisini topluyor.
TOKİ’nin Adana Seyhan’da dönüşüm projesi olarak inşa ettiği İsmetpaşa Mahallesi Toplu Konutları, depreme dayanıklı evleri ve sosyal alanlarıyla sakinlerinin büyük beğenisini topluyor. TOKİ, İsmetpaşa Mahallesi’nde inşa ettiği bin 202 konutluk yerleşimde, sosyal donatı ve çocuk oyun alanlarıyla sakinlerine kaliteli ve huzurlu bir yaşam imkânı sunuyor. Güvenli ve konforlu daireleri, hak sahiplerinin bütçelerine uygun ödeme koşulları ve şehir merkezine yakınlığıyla ön plana çıkan konut alanında yaşam, bu yılın mart ayında başladı. Yeni yerleşimde peyzaj ve çevre iyileştirme çalışmaları devam ediyor. “GÜVEN İÇİNDE YAŞIYORUZ” Aslen Diyarbakırlı olan 31 yaşındaki Hüsamettin Duman, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı İsmetpaşa Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarına 3 ay önce taşınmış. Daha önce Adıyaman Şambayat TOKİ’de kirada oturduklarını söyleyen Duman, bir dokuma fabrikasında makine teknisyeni olarak çalışıyor. Duman, TOKİ konutlarını tercih etmelerindeki sebebin, TOKİ’nin kurduğu yeni yaşam alanlarında konut sakinlerine sunulan imkânlar olduğunu söylüyor. “Hem evler hem de evlerin çevresi düzenli ve temiz. Depreme dayanıklı. Meydan parkı ve yürüyüş alanı var. Çocuklar rahat rahat bisiklet sürebiliyor. TOKİ konutlarında güven içinde yaşıyoruz” diyen Duman, yeni yerleşimin kendileri için en büyük avantajının, iş yerine yakınlığı olduğunu söylüyor. “SAĞLIKLI ÇEVRESİ BİZİ CEZBETTİ” TOKİ konutlarının yeni sakinlerinden Döndü Kaya, bölgeye yaklaşık 2 ay önce taşınmış. Kaya, daha önce müstakil, sobalı bir evde oturduklarını, evlerinin

TOKİ sakinlerinden organ bağışı

Denizli Eskihisar TOKİ konutlarında "Sağlık Taramaları" ve "Organ Bağışı" kampanyası düzenlendi.
Denizli Eskihisar TOKİ konutları sitesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından site sakinlerine yönelik “Sağlık Taramaları” ve “Organ Bağışı” kampanyası düzenlendi. Eskihisar TOKİ konutları sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği programa, Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Mehmet Buldu, Pamukkale İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşe Erdoğan da katıldı. Site sakinlerinden 64 kişinin organ bağışında bulunduğu programda, kadınlara yönelik seminerler de gerçekleştirildi. Ayrıca, 570 kişi diş muayenesi, 824 kişinin tansiyon ve şeker değerlerine bakılarak, site sakinlerine diş macunu, fırça, havlu, çocuklara da boyama kitabı ve kalem dağıtımı yapıldı. Site sakinleri sağlık taramalarının yanında organ bağışında bulunmanın mutluluğunu yaşayarak bu tür programların sürekli yapılması talebinde bulunarak teşekkürlerini dile getirdiler.