Bakan Kurum: Atık sularımızı dönüştürmek zorundayız

Bakan Kurum, "Atık sularımızı dönüştürmek zorundayız. Su kaynaklarımız sınırsız değil. Kullanımlarımızı, alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. İklim Kanunu'nu çıkaracağız. Kanun şart mıdır? Aslolan bilinçtir" dedi.
Bakan Kurum: Atık sularımızı dönüştürmek zorundayız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Atık sularımızı dönüştürmek zorundayız. Su kaynaklarımız sınırsız değil. Kullanımlarımızı, alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. İklim Kanunu’nu çıkaracağız. Kanun şart mıdır? Aslolan bilinçtir” dedi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde İklim Şurası’nın ikinci gününde moderatörlüğünü Mesut Yar’ın üstlendiği “İlk Kim Değişiyor” paneli düzenlendi.

Panele Bakan Murat Kurum, oyuncu Engin Altan Düzyatan, yapımcı ve sunucu Güven İslamoğlu, sanatçı Ayhan Sicimoğlu ile Konyasporlu futbolcu Abdülkerim Bardakçı konuk oldu.

Bakan Murat Kurum, iklim değişikliğinin etkilerini net bir şekilde hissettiklerini, tüm dünyanın ve Türkiye’nin iklim değişikliğinden net bir şekilde etkilendiğini kaydetti.

Kurum, Türkiye’nin dünyadaki iklim değişikliğinde tarihi sorumluluğunun yok denecek kadar az olduğunu belirterek, “Ülkemizle bu noktada gurur duymalıyız” dedi.

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı onayladığını hatırlatan Bakan Kurum, “Ülkeler katkı beyanları vererek iklim değişikliği ile mücadele ediyorlar. Biz de 2053 için hedeflerimizi koyduk” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin ormanlaştırma çalışmasında Avrupa’da 4’üncü ülke olduğunu belirten Kurum, Sıfır Atık’ı tüm Türkiye’de uyguladıklarını ve tüm belediyelerin bu yıl zorunlu olarak buna geçeceklerini kaydetti.

Kurum, “Atık sularımızı dönüştürmek zorundayız. Su kaynaklarımız sınırsız değil. Kullanımlarımızı, alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. İklim Kanunu’nu çıkaracağız. Kanun şart mıdır? Aslolan bilinçtir, ama biz bunu şansa bırakmayacağız. Bunu yönetirken de 84 milyon insanımızın katkı sağladığı bu sürece destek verdiği ülkemizde yeşil dönüşüm dediğimiz süreci yönetmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Panelin sonunda “Bisiklet Şehri Konya” temalı resim yarışmasında dereceye giren 5 öğrenciye bisikletleri hediye edildi.