Bakan Kurum: İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizlenecek

Bakan Kurum, İzmit Körfezi'nden 8 milyon ton çamurun temizleneceğini belirterek, "Körfez'imizin dipten dirilişine vesile olacak bu çalışmayla deniz ekosistemini koruma altına alacağız" dedi.
Bakan Kurum: İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizlenecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamurun temizleneceğini belirterek, “Körfez’imizin dipten dirilişine vesile olacak bu çalışmayla deniz ekosistemini koruma altına alacağız” dedi.

Bakan Kurum, İnterteks Alanı’nda düzenlenen İzmit Körfezi Dip Çamur Temizleme Töreni’ne katıldı. Kurum, bugün İzmit Körfezi’nde dirilişi dipten başlattıklarını, el birliğiyle “Marmara Yeniden Büyük Körfez Projesi”ni hayata geçirdiklerini kaydetti.

Kurum, Marmara Denizi’ni, dibinde yüzen balıkları, kenarında yaşayan canlıları, üstünde uçan kuşlarıyla korumanın, en asli vazifeleri olduğunu vurgulayarak, bunun için 5 yıl önce başlattıkları “Sıfır Atık Mavi” seferberliğiyle sadece Marmara Denizi’ni değil, ülkenin üç tarafını çevreleyen mavi vatanı, nehirleri, akarsuları, gölleri koruma altına aldıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürüttükleri “Sıfır Atık Mavi” seferberliğiyle 180 bin ton çöp toplandığını aktaran Kurum, su kaynaklarındaki karasal kökenli kirliliğin önüne geçtiklerini, Van, Mogan ve Beyşehir göllerinde dip çamuru temizliği yaptıklarını, göllerin artık daha temiz olduğunu ifade etti.

Kurum, Marmara Denizi’nin 2021’in baharında büyük bir müsilaj (deniz salyası) problemiyle karşı karşıya kaldığını anımsatarak, başta Marmara Belediyeler Birliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK Başkanlığı olmak üzere tüm il ve ilçe belediyeleri, bilim insanlarıyla STK’larla büyük bir seferberlik başlattıklarını belirtti.

Bakan Kurum, 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı ile etkili bir mücadele süreci yürüttüklerini, Marmara Denizi’nde müsilajı temizlediklerini, 2 yıldır herhangi olumsuz bir durumla da karşılaşmadıklarını vurguladı.

Marmara Denizi ve Adaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiklerine değinen Kurum, şöyle devam etti: “Marmara Denizi’mizi en güzel, en temiz haliyle evlatlarımıza bırakacak çok özel bir çalışma yürütüyoruz. Bugün Kocaeli’miz için Kocaeli’nin geleceği için tarihi bir gündür. Marmara’mız için tarihi bir gündür. Bu çalışmayla İzmit Körfezi’mizi, dibinde onlarca yıl birikmiş ve burada balıkların yaşayamadığı, insanlarımızın yanında gezerken etkilendiği 8 milyon ton çamurdan kurtaracağız. 8 milyon ton çamuru temizleyeceğiz. Körfezi’mizin dipten dirilişine vesile olacak bu çalışmayla deniz ekosistemini koruma altına alacağız. Böylelikle sadece Kocaeli’miz değil, emin olun tüm Marmara’mız tertemiz hale gelecek.”

“DİLOVASI DAHA TEMİZ OLACAK”

Kurum, İzmit’te Cedit, Çayırköy Sekbanlı, Körfez’de Barbaros Mahallesi, Gölcük, Dilovası Tavşancıl, Çayırova İplikderesi kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirtti.

Gölcük’te Denizevler Mahallesi’ndeki 200 bin metrekarelik riskli alandaki hak sahiplerini, Sivritepe Mahallesi’nde yapılan konutlara yerleştirdiklerini anlatan Kurum, benzer süreci Körfez Kabakoz’da yürüttüklerini, bu alanı da Derince Körfez kentsel dönüşüm projesi 3. etabına taşıyacaklarını aktardı.

Bakan Kurum, Gölcük Merkez ve Çayırova Şekerpınar Mahallesi’ndeki sağlıksız yapılar ile küçük sanayilerin taşınmasına yönelik çalışmalara da devam ettiklerini bildirdi.

2019 seçimlerinde verdikleri sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Kurum, “Dilovası Kömürcüler OSB’mizi kapattık ve Dilovası daha temiz olacak. O bölgede makine üretiminin yapıldığı, yeni sanayi, temiz sanayi bölgesinin kurulması için çalışmalarımızı başlattık. Ve hemen orada vatandaşlarımızı taşıyacağımız konutlarımızın da inşa süreci, arsa planlama süreci devam ediyor. İnşallah bu projeyle Dilovası’ndaki kardeşlerimiz daha huzurlu yaşayacaklar.” diye konuştu.

Gölcük Dumlupınar Mahallesi’nde şehrin içine sıkışıp kalan sanayi sitesini Hisareyn’de yaptıklarına değinen Kurum, böylece hem şehrin merkezini görüntü ve gürültü kirliliğinden kurtardıklarını hem de esnafa çalışacakları daha konforlu, modern, sağlıklı ortam sağladıklarını anlattı.

Bakan Kurum, bunun yanı sıra yeşilin ve mavinin şehri Kocaeli’ye, millet bahçeleri kazandırarak yeşil alan miktarını artırdıklarını, kente 3,8 milyon metrekare büyüklüğünde 14 millet bahçesi yaptıklarını söyledi.

Bakan Kurum, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dip çamuru temizliği çalışmasını başlattı.

“DENİZLERİMİZDE MÜSİLAJ GÖRÜLMESİN İSTİYORUZ”

İzmit Körfezi Dip Çamur Temizleme Tesisi’nin açılışını gerçekleştiren Kurum, beraberindekilerle tesis ve laboratuvarda incelemelerde bulundu, dip çamuru temizleme aşaması konusunda yetkililerden brifing aldı.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, bugünün, Marmara için tarihi bir gün olduğunu ve gençlere tertemiz Marmara kazandırabilmek için bu mücadeleyi yaptıklarını söyledi.

2021’deki müsilaj (deniz salyası) sorunuyla başlattıkları seferberlik kapsamında Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile ortak çalışma yürüttüklerini anlatan Kurum, “Bugün ilk etabını başlattığımız ve 120 milyon dolarlık, yaklaşık maliyeti 2,5 milyar lirayı bulan Kocaeli Körfezi’mizdeki yaklaşık 8 milyon ton dip çamurunu temizliyoruz. Bu dip çamuru arkadaşlar, düşünün, içinde canlılarımız, balıklarımız yaşamaya gayret ediyor. Kenardaki çamurun bile kokusundan rahatsız oluyoruz” diye konuştu.

Bakan Kurum, ekolojik dengeyi eski haline getirebilmek için açılan tesiste, dip çamuruna kimyevi maddelerle çökeltme işlemi uygulandığını, geotekstil keçelerle ayrıştırıldıktan sonra deniz suyunun tekrar salındığını, kirli çamurun kurutulup bertaraf edildiğini ve temiz kısmının ise deşarj edildiğini anlattı.

Çevreye sevdalı bir liderin çalışma arkadaşları olduklarını vurgulayan Kurum, bir taraftan yeşil alanları artırdıklarını, diğer taraftan da mavileri, denizleri, gölleri, akarsuları tertemiz hale getirecek çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Bakan Kurum, Türkiye adına çok önemli çalışmayı bugün başlattıklarını belirterek, “İnşallah hızlı şekilde bu temizliği yapacağız. Mogan Gölü’nde, Beyşehir Gölü’nde, Van’da dip çamuru temizliği nasıl yapıldıysa, burada da aynı anlayışla bakanlığımız, belediyelerimiz ve vatandaşımızla el ele vereceğiz, Kocaeli’mizi yeniden tertemiz hale getirecek, masmavi körfezimizi huzur içerisinde gezebildiğimiz, koşabildiğimiz, oynayabildiğimiz hale kavuşturmak için tüm ekibimizle gece gündüz çalışacağız” şeklinde konuştu.

Marmara Denizi’nde 24 saat esaslı deniz uçakları ve insansız hava araçlarıyla denetim yaptıklarını aktaran Kurum, ulusal ve uluslararası geçiş yapan gemilerin körfezi kirletmemesi adına anbean takipte olduklarının altını çizdi.