Bakan Kurum: Sivas’ta 9 bin 200 konutu tamamladık

Bakan Kurum, "Sivas'ta TOKİ Başkanlığımızla yaklaşık 9 bin 200 konut ile bu konutları besleyecek sosyal donatıları tamamladık, vatandaşlarımıza teslim ettik" dedi.
Bakan Kurum: Sivas’ta 9 bin 200 konutu tamamladık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Sivas’ta TOKİ Başkanlığımızla yaklaşık 9 bin 200 konut ile bu konutları besleyecek sosyal donatıları tamamladık, vatandaşlarımıza teslim ettik” dedi.

Programları kapsamında Sivas’a gelen Bakan Kurum, Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde AK Parti İl Başkanlığı’nca düzenlenen iftar programına katıldı.

Programda konuşan Kurum, Sivas’ta 7 millet bahçesi yaptıklarını, kentteki yeşil alan miktarını iki katına çıkarttıklarını belirtti. Kurum, “Amacımız var, hedefimiz var ve inşallah 2 milyon 250 bin metrekareye yenilerini eklemek suretiyle aynı gelişmiş ülkelerdeki gibi kişi başına düşen yeşil alan miktarını Sivas’ta, 81 ilimizde yakalamak istiyoruz” dedi.

Sivas’ta eski stadyum yerinde millet bahçesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldığını anımsatan Kurum, şunları kaydetti: “Şarkışla millet bahçemizin 1. etabını tamamladık. Zara millet bahçemiz açılışa hazır hale geldi. Koyulhisar Eğriçimen millet bahçesinin de yapımına devam ediyoruz. Merkez’de Yüceyurt ve Seyfebeli’de yer alan millet bahçelerimizin de projelendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Haralar bölgesi atıl bir durumdaydı, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ilgili bakanlıklarımızın destekleriyle tüm bölgeye hizmet verecek şekliyle 251 bin metrekarelik alanda Hamidiye Kültür Bahçemizi Sivaslı kardeşlerimizle buluşturduk. Yine Kızılırmak daha da güzelleşin diye sahil şeridi atık su hattı projesine devam ediyoruz. Sivas’ta 2002 yılında bir tane dahi atık su arıtma tesisi yokken, 2021 yılı itibarıyla şehrimizde 6 tane atık su arıtma tesisimiz var. Bu sultan şehirdeki vatandaşlarımızın yüzde 90’ına atık su hizmeti veriyoruz. Yüzde yüze inşallah en kısa zamanda ulaşacağız.”

Kurum, katı atıkların yönetiminin ekonomik ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla projeler yürüttüklerini ifade etti.

İller Bankası eliyle yatırım değeri 2,3 milyar lira olan 165 proje gerçekleştirdiklerini aktaran Kurum, yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

“SİVAS’TA 9 BİN 200 KONUTU TAMAMLADIK”

TOKİ tarafından Sivas’a yapılan hizmetleri de anlatan Bakan Kurum, “Sivas’ta TOKİ Başkanlığımızla yaklaşık 9 bin 200 konut ile bu konutları besleyecek sosyal donatıları tamamladık, vatandaşlarımıza teslim ettik. Şu anda devam eden yaklaşık 2 bin 450 konut ile ticaret merkezleri, cami, hükümet konağı, sosyal tesisler ve millet bahçesinin yapımına devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Kurum, iftar öncesi Sivas Valiliği ve Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaretler basına kapalı gerçekleşti.