Bakan Kurum’dan Bartın’a ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bartın'ı ziyaret etti.
Bakan Kurum’dan Bartın’a ziyaret

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bartın’ı ziyaret etti.

Bakan Kurum, İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bartın’ın yeşili, mavisi, denizi ve tarihi eserleriyle ön plana çıkan kadim bir şehir olduğunu belirten Kurum, Fatih Sultan Mehmet’in emaneti olan kenti koruyacak çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Amasra Tarlaağzı mevkisinde yapılması planlanan termik santral konusuna değinen Kurum, “Termik santralimize ilişkin şu anda yürüyen herhangi bir ÇED çalışması bulunmamaktadır” dedi.

Bölgedeki kömür rezerviyle alakalı hem madencilik hem de yükleme faaliyetlerine ilişkin şehrin ve vatandaşın, istihdam, kente, ülkeye sağlayacağı katma değer noktasında taleplerinin olduğunu aktaran Bakan Kurum, “Bu çerçevede yapılacak çalışmalar tamamen doğa hassasiyeti, çevre hassasiyeti üzerinden yürütülecektir. Vatandaşlarımız bu noktada müsterih olsun. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda da maden rezervinin işlenmesi ve yükleme faaliyetlerine ilişkin çalışmalar da yine vatandaşımızın takdiriyle süreç değerlendirilecektir” diye konuştu.

Bakan Kurum, Bartın Irmağı’nda yaşanan balık ölümlerini hatırlatarak, bunun, yaz aylarında su seviyesinin düşmesi nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti.

Bölgede yapılan değerlendirmede 20 kilometrelik hat oluşturulacağını belirten Kurum, projenin üç etaba ayrıldığını ifade etti. Kentin içinden geçen ve vatandaşların yüzde 80’inin bulunduğu alanın ıslahının yapılması amacıyla TOKİ Başkanlığının Devlet Su İşleri ile bir çalışmayı başlatacağını duyuran Kurum, bu yıl içinde Kozcağız kısmındaki 4 kilometrelik derenin ıslahına başlanmasını ve 2022’de tamamlanmasını hedeflediklerini aktardı.

Kurum, proje içinde vatandaşların 7/24 vakit geçirebileceği alanların yer aldığı örnek bir çalışmayı Bartın’a yakışacak şekliyle hayata geçireceklerini vurgulayarak, Kozcağız Irmağı kenarında Gölbucağı Mahallesi’ndeki 100 bin metrekarelik alanda bulunan Bartın Millet Bahçesi’ni projelendirerek kente kazandıracaklarını anlattı.

Bakan Kurum, yeşil alan miktarını artırmak, içinde kütüphane, kıraathane, vatandaşların vakit geçireceği tüm alanlarla millet bahçesinin TOKİ eliyle projelendirilerek, ihalenin dere ıslahı ihalesiyle eş zamanlı yapılacağını, eş zamanlı bitirilerek Bartın’a kazandırılacağını söyledi.

İki projenin yatırım değerinin yaklaşık 100 milyon lira olduğunu aktaran Kurum, yapımı süren Kozcağız Barajı’nda yüzde 98 fiziki ilerleme sağlandığını açıkladı.

Kurum, baraj projesi kapsamında su altında kalacak Şarköy, Boğaz ve Kapıcıoğlu mahallelerindeki vatandaşların mağdur olmamaları için hazineye ait 162 bin metrekarelik Gürgenli mevkisindeki araziye TOKİ aracılığıyla “tarımköy” uygulaması yapacaklarını kaydetti.

Terkehatipler mevkisinde çinko oksit ve antrasit kömürünün depolanmasına ilişkin alınan izinden bahseden Kurum, “Bu depolanma izninin dışında, ilimizde üretim yapılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Sadece ve sadece depolama işlemi yapılacaktır. Çinko oksit ve antrasit kömürünün depolanmasına izin verilmiştir, bunun dışında herhangi bir izin verilmeyeceğini vatandaşlarımıza duyurmak isterim” diye konuştu.

TOKİ ve İlbank vasıtasıyla kentte yapılan yatırımlara değinen Bakan Kurum, “Böyle doğal güzellikleri olan şehrimizde, nüfusun tamamına hizmet vermek anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugüne kadar İlbank eliyle 12 milyon liralık yatırım yaptık ve devam eden de 53 milyon liralık yatırımlarımız var” dedi.

Kentteki tarihi değerlere sahip çıkma adına merkezdeki Şadırvan ve Hükumet caddelerinde “Sokak Sağlıklaştırma” projeleri de yapacaklarını anlatan Kurum, bu çerçevede caddelere bakan binalarda tabela kirliliğini giderecek, kültürel değerleri ön plana çıkarak önemli çalışma yürüteceklerini belirtti.