Bakan Murat Kurum, Bitlis’te incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, il ziyaretleri kapsamında Bitlis’te incelemelerde bulundu.
Bakan Murat Kurum, Bitlis’te incelemelerde bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, il ziyaretleri kapsamında Bitlis’te incelemelerde bulundu.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bitlis’e gelen Bakan Kurum, Vali Oktay Çağatay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, AK Parti Bitlis Milletvekilleri Cemal Taşar ve Vahit Kiler, Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay ile esnafı ziyaret etti.

Daha sonra Bitlis Valiliğine geçen Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, millet bahçelerinden sosyal konuta, kentsel dönüşümden altyapı projelerine kadar vatandaşların refahı, şehirlerin altyapılarının yenilenmesi ve yaşam kalitesinin artırılması adına birçok projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

2023’e giden yolda daha güçlü Bitlis için yapılması gerekenleri istişare ettiklerini belirten Kurum, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bitlis’imize 12 milyar liralık yatırım yaptık. Bunun 2,5 milyarlık kısmı da hem çevre hem de şehircilik alanındaki yatırımlar. Bitlis’te önemli bir dönüşüm süreci yürütüyoruz. Tarihe Vefa Projesi’ni yapacağımızı, buradaki kadim ve kültürel değerlerimizi ortaya çıkaracak adımları atacağımızı ifade etmiştik. Bu çerçevede bugüne kadar 43 milyon liralık kamulaştırma süreci yürüttük. Diğer taraftan buradaki vatandaşlarımızın taşınması amacıyla Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığımız eliyle ticaret merkezi inşası yaptık.”

Bakan Kurum, şehrin içindeki 50 bin metrekarelik alanda Mutki Köprüsü ile başlayıp Ulu Cami kenarına kadar bütün dereyi ıslah ederek, vatandaşların dere güzergahında güzel vakit geçireceği peyzaj alanlarıyla çok önemli bir projeyi yürüteceklerini aktardı.

Dere güzergahına bakan cephelerle ilgili “Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme” projelerini Bitlis Belediyesine hibe ve kredi vererek yürüteceklerini kaydeden Kurum, bu sayede derenin iki kenarındaki tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmış ve vatandaşların huzurlu şekilde gezmesini temin edecek adımları atmış olacaklarını dile getirdi.

Kurum, 157 bin metrekare alandaki Bitlis İl Jandarma Komutanlığının bulunduğu yer ile Bitlis Belediyesine ait alanı, İçişleri Bakanı ile yapacakları görüşmeler sonucu ticari üniteleri, sosyal donatıları ve yeşil alanlarıyla kente kazandıracaklarını bildirdi. Bunun dışında “81 ilde 81 Milyon Metrekare Millet Bahçesi” projelerinin olduğunu anlatan Kurum, şöyle devam etti: “Bunların 57’sini tamamlayarak vatandaşın kullanımına sunduk. Bu kapsamda Bitlis’te de 4 millet bahçesi projemiz var. Ahlat millet bahçemiz inşallah en kısa sürede tamamlanacak. Ata sporlarımızın yapılacağı, gezinti alanları, gençlerimizin ve çocuklarımızın vakit geçireceği tüm alanları içeren projemiz yürümektedir. Kaykay pistleri, güreş alanları, okçuluk atölyelerinin yapımı devam ediyor. Bunun dışında da Tatvan, Mutki ve Adilcevaz ilçelerimizdeki çalışmalarımızı belediyelerimizle yürütüyoruz. Sosyal konut kapsamında Bitlis’imizin şehirleşmesine katkı sağlayacak adımları atıyoruz. Bu çerçevede yaklaşık 1,7 milyar yatırım değeri olan 4 bin 608 konutu tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim ettik.”

Bakan Kurum, belediye ve ticaret merkezi ziyaretlerinin ardından kentten ayrıldı.