“Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un marka değerine değer katacak”

Bakan Kurum, Kanal İstanbul'a ilişkin, "Bu proje İstanbul'un marka değerine değer katacak, Türkiye'yi de dünyada lider ülke yapacak bir projedir" dedi.
“Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un marka değerine değer katacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’a ilişkin, “Bu proje İstanbul’un marka değerine değer katacak, Türkiye’yi de dünyada lider ülke yapacak bir projedir” dedi.

Haber Global televizyonunda Candaş Tolga Işık’ın sunduğu “Az Önce Konuştum” programının canlı yayın konuğu olan Kurum, Kanal İstanbul Projesi için “İstanbul’u koruma, kurtarma, özgürlük projesi” dediklerini açıkladı.

“Boğaz’dan yılda ortalama 50 bin gemi geçiyor. Boğaz’da bu zamana kadar birçok can ve mal kayıplarımız olmuş” diyen Bakan Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin Boğaz’ı kurtarma ve özgürleştirme projesi olduğunu kaydetti.

Kurum, projeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Kanal İstanbul’un deprem etkisini artıracağını iddia ediyorlar. 21 metre derinliğindeki bir kanal nasıl olur da İstanbul’da depremselliği artırır? Artırmaz, bunu bilimsel olarak açıkladık, hocalarımızla ispat ettik. ‘Su kaynaklarının yüzde 3’ü gider.’ denildi. Biz yapmış olduğumuz planlamada buraya ilave bir nüfus getirmiyoruz. Dünyaya örnek gösterilecek şehircilik ilkeleriyle burayı planlıyoruz. Arazinin yüzde 52’sini donatılara terk ediyoruz. Yeşil alanlar, Ar-Ge merkezleri, spor sahaları, millet bahçeleri yapıyoruz. Yatay mimarinin öne çıktığı örnek bir yaşam alanı ve cazibe merkezi oluşturuyoruz. Bunu yaparken biz, ‘Dediğimiz dedik.’ demiyoruz ki. Bir ÇED raporu hazırladık, 56 kurum ve kuruluştan görüş aldık, 200 bilim insanımız bu ÇED raporunda çalıştı. İstanbul depremi için rezerv alan gerekmiyor mu? 1,5 milyon konutun dönüşmesi gerekir diyoruz. Biz burada 40 milyon metrekarelik bir rezerv alan yönetiyoruz.”

Kurum, Melen Projesi sayesinde mevcut su kaynağının 34 kat fazlasının İstanbul’a geleceğine işaret ederek, “Kaybolan su kaynaklarının katbekat fazlasını 3 baraj projesi bittiğinde kazandırmış olacağız. Her projeyi sadece eleştirmek değil ki görevimiz, doğru olanı da söylemek gerekiyor. ‘Ya kanal ya İstanbul’ bakış açısı tamamen kör bir anlayıştır. Bu anlayışla bakmanın da kimseye bir faydası yok. Biz burada, kamu kaynağını kullanmıyoruz ki, zaten bir yap-işlet-devret modelimiz var. Ürettiğimiz cazibe merkezlerinden elde edeceğimiz bir alan var” ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul sayesinde oluşacak cazibeden devletin ve milletin faydalanacağının altını çizen Kurum, şöyle devam etti: “Bir taraftan Boğaz’ımız kurtarılacak. Ortaya konulan eleştirilere ilişkin bilimsel raporlarımızla cevaplarımızı verdik. Sadece bir karşı duruşla bakmak doğru değil. Biz vatandaşımıza rağmen hiçbir iş yapmadık. Bu proje İstanbul’un marka değerine değer katacak, Türkiye’yi de dünyada lider ülke yapacak bir projedir. Bu çerçevede projemizi yürütüyoruz, yapıldığı zaman İstanbul’un deprem ile mücadelesine çok önemli katkılar sağlayacak. İstihdama ve ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayacak vizyon bir projedir. Bilimsellikten uzak eleştiriler yapmak yerine projede doğru olanları konuşmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.”