“Konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu heyecanını yaşıyoruz”

Bakan Kurum, "İzmir'imize 30 Ekim'de bir söz vermiştik. Konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu, gururunu, heyecanını yaşıyoruz" dedi.
“Konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu heyecanını yaşıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İzmir’imize 30 Ekim’de bir söz vermiştik. Konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu, gururunu, heyecanını yaşıyoruz” dedi.

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen depremde evleri zarar gören vatandaşlar için TOKİ tarafından yapımı tamamlanan konutların teslim töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Bayraklı ilçesinde depremde yıkılan binaların bulunduğu bölgede tamamlanan konutların önünde düzenlenen törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, İzmir’de tarihi bir güne tanıklık ettiklerini söyledi.

30 Ekim 2020’deki depremin ardından şubat ayında konutların yapımına başlandığını, 9 ay gibi kısa zamanda deprem konutlarının tesliminin gerçekleştiğini anlatan Kurum, “İzmir’imize 30 Ekim’de bir söz vermiştik. Ayda bebeğin, İnci bebeğin bize uzanan elini hiçbir zaman bırakmayacağız demiştik ve Allah’ın izniyle, sizlerin destekleriyle konutlarımızı teslim etmenin mutluluğunu, gururunu, heyecanını yaşıyoruz. Yeni konutlarımız İzmir’imize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de geçen yıl yaşanan depremle İzmir’e nazar değdiğini, 117 canın yitirildiğini, 1034 vatandaşın yaralandığını dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda devletin tüm imkanlarıyla İzmir için seferber edildiğini kaydetti.

Konutların kısa sürede tamamlandığına dikkat çeken Pakdemirli, “Kimse endişelenmesin, üzülmesin artık güçlü bir Türkiye var. Ne mutlu bize ki milletin derdiyle dertlenen, sevinciyle mutlu olan bir Cumhurbaşkanı’mız var. Bu milletin arkasında önce Rabb’imiz sonra ‘her hal ve şartta önce millet önce memleket’ diyen Recep Tayyip Erdoğan var. 19 yıldır hizmetleriyle vatandaşın gönlünde yer eden Türkiye’nin kalkınmasını şiar edinen bir hükümet var.” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da 30 Ekim’de büyük bir depremin yaşandığına işaret ederek, “30 Ekim’de İzmir sarsıldı ama İzmirli sarsılmadı. Bugün dimdik ayaktayız. Bugün daha da güçlüyüz, biriz, beraberiz, birlikte Türkiye’yiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremden hemen sonra İzmir’e geldiğini ve yaraların sarılması, acıların hafifletilmesi için büyük destek verdiğini kaydeden Yıldırım, “Yıkılan binalar en güzel şekilde yeniden yapıldı ve bugün 9 ay gibi bir sürede anahtar teslimi yapılıyoruz. Sağ olun Sayın Cumhurbaşkanım, sağ olun değerli Bakanım. Emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. İzmir size müteşekkirdir, İzmirliler adına şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.