İzmit Körfezi’ne havadan denetim

İzmit Körfezi'nde 2007 yılından bu yana deniz uçağıyla yapılan denetimlerle hem deniz üzeri hem de karadan oluşabilecek kirlilikler anında tespit ediliyor.
İzmit Körfezi’ne havadan denetim

İzmit Körfezi’nde 2007 yılından bu yana deniz uçağıyla yapılan denetimlerle hem deniz üzeri hem de karadan oluşabilecek kirlilikler anında tespit ediliyor.

Deniz üzerinden de kalkış yapabilen ve olumsuzlukların merkeze anlık olarak bildirilmesini sağlayan uçakla gerçekleştirilen denetimler sayesinde İzmit Körfezi’nde gemi kaynaklı kirliliğin azalması sağlandı.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Şube Müdürü Meriç Deniz, Bakanlık tarafından belediyeye verilen yetki kapsamında 2007 yılında deniz uçağıyla denetimlere başladıklarını söyledi.

İzmit Körfezi’nde gemi kaynaklı deniz kirliliğine yönelik Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı denetim ekipleriyle sürekli olarak havadan, karadan ve denizden kontrol ve izleme yapıldığını aktaran Deniz, bu kapsamda kirliliğe sebebiyet veren deniz araçlarının tespit edildiğini belirtti.

Deniz, denetimler kapsamında 2007-2020 yılları arasında 469 gemiye 35 milyon 506 bin lira ceza kesildiğini, 2021 yılında 9 gemiye 18 milyon 522 bin lira ceza uygulandığını bildirdi.

Deniz, Marmara Denizi’nde ve İzmit Körfezi’nde geçen yıl müsilajın (deniz salyası) ortaya çıktığını anımsatarak, bu nedenle deniz uçağıyla İzmit Körfezi’nde gerçekleştirdikleri denetimleri artırdıklarını söyledi.

Havadan denetimin aynı zamanda önleyici bir tarafının da olduğuna işaret eden Deniz, şu değerlendirmelerde bulundu: “Son zamanlarda denetim sayılarımız artmasına rağmen ceza miktarı düşüyor. Bu da yaptığımız denetimlerin etkinliğini gösteriyor. Havadan denetimlere başladığımız süreçte yıllık 100 gemiye ceza keserken, 2021 yılına baktığımızda sadece 9 gemiye ceza uyguladık. Bu da bir yakıt kaçağı olabiliyor ya da geminin yakıt hortumu patlayabiliyor. Bu da bir kaza sonucu oluşuyor. ‘Direkt bir deşarj yapayım, çevreyi kirleteyim, atığımı atayım’dan ziyade yakıt alımı sırasında bir kaza oluşabiliyor. Bizim son zamanlarda gördüğümüz ve uyguladığımız cezalar bu yönde.”

Meriç Deniz, İzmit Körfezi’nin korunması için yapılan çalışmaların vatandaşlardan takdir topladığına dikkati çekerek, çevre konusunda duyarlı olan vatandaşların, her türlü olumsuzluğu belediye ekiplerine bildirdiğini sözlerine ekledi.