Komrat Gölü’nde “sıfır atık” dalışı

UNDP Türkiye sudaki yaşam savunucusu ve sıfır atık mavi elçisi Şahika Ercümen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Moldova'da sıfır atık dalışı yaptı.
Komrat Gölü’nde “sıfır atık” dalışı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) Türkiye sudaki yaşam savunucusu ve sıfır atık mavi elçisi Şahika Ercümen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Moldova’da sıfır atık dalışı yaptı.

Gökoğuz Yeri (Gagavuzya Özerk Bölgesi) Başkanı Irina Vlah tarafından, iklim krizinin en önemli sebeplerinden olan plastik atıklar ile sulardaki kirliliğe dikkati çekmek için davet edilen milli sporcu, 22 Mart Dünya Su Günü’nde Komrat Gölü’ne daldı.

Dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, dalış öncesi Gagavuzya’nın ilk kadın başkanı Irina Vlah ile bir araya geldi. Görüşmede Gagavuzya için planlanan projelerden bahseden Vlah, Türkiye’den gördükleri destekler için memnuniyetini dile getirdi ve teşekkür etti.

Daveti için Vlah’a teşekkür eden Şahika da sıfır atık projelerini himaye eden Emine Erdoğan’ın selamlarını iletti. Irina Vlah’ı ziyaretinde konuşan Şahika Ercümen, atıkların tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi. Moldova ve Gagavuzya’da çok sıcak karşılandığını dile getiren milli sporcu, iklim krizi, sıfır atık ve sudaki kirliliğe dikkati çekmek istediklerini aktardı.

Ziyaret sonrası Şahika Ercümen ile ekibi Komrat Gölü’ne gitti. Milli sporcu, zorlu hava ve su şartlarına rağmen dalışı iptal etmedi. Şahika, dalışın ardından, “Su çok soğuktu, görüş mesafesi çok azdı ve atıklar vardı. Ayrıca göl suyu çok çekilmişti. Bu, göl için riskli bir durum. Maalesef iklim krizinin etkileri açıkça görülüyor” dedi.