Marmara Denizi’nin tamamı ‘Koruma Alanı’ ilan edilecek

Bakan Kurum, "2021 yılı sonuna kadar Marmara Denizi'nin tamamını 'Koruma Alanı' ilan edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız" dedi.
Marmara Denizi’nin tamamı ‘Koruma Alanı’ ilan edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2021 yılı sonuna kadar Marmara Denizi’nin tamamını ‘Koruma Alanı’ ilan edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız” dedi.

“Marmara hepimizin” sloganıyla Caddebostan sahilinde düzenlenen törende konuşan Bakan Kurum, Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde, yaklaşık 25 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren müsilaj sorununa karşı tek yürek olmak için burada olduklarını söyledi.

Marmara’nın dünyanın göz bebeği olduğunu belirten Kurum, “Bugün hep birlikte tek yürek, tek ses olduk, hep birlikte ‘Marmara hepimizin’ diyoruz. Bu çerçevede bugün balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün ekolojik yaşamı tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için, Türkiye’nin en büyük, en kapsamlı deniz temizliği seferberliğini, hareketini hep birlikte başlatıyoruz” dedi.

Bakan Murat Kurum, Marmara Denizi’nde gerçekleştirilecek temizliği “Milli bir mesele” olarak nitelendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte bugün de milli bir mesele olan bu güzel seferberliğimizle inşallah Marmara Denizi’mizi en hızlı şekilde temizleyecek, en duru, en saf, en berrak haline hep birlikte yeniden kavuşturacağız. Müsilaj sorununun çıktığı ilk andan itibaren süreci titizlikle takip ettik. 300 uzman ekibimizle 91 izleme noktası belirledik ve bu izleme noktalarında hem karada hem denizde tüm atık su ve katı atık tesislerinde, kirlilik alanlarında toplamda 430 denetim yaptık. ODTÜ Bilim Gemimizle suyun altında ve üstünde 100 farklı noktadan numuneler aldık. Sayısı gerçekten belki de son yıllarda ender gördüğümüz 700’ü aşan bilim insanımız, kurum temsilcilerimiz, belediyelerimizin temsilcisi, sivil toplum kuruluşlarımız, yine bu konuya ilişkin görüşleri, fikirleri olan, her türlü vatandaşımızın içinde olduğu çok geniş katılımlı çalıştayımızı gerçekleştirdik.”

Deniz temizliğine ilişkin genelgeyi de Marmara Bölgesi’ndeki 7 valilik ve belediyelere gönderdiklerine değinen Kurum, şöyle konuştu: “Marmara Denizi için Koordinasyon ve Bilim Kurulumuzu da inşallah bu hafta oluşturacağız. Bakanlığımız bünyesinde yine Marmara Belediyeler Birliğimiz bünyesinde bilim ve teknik kurulumuz olacak. Bu süreci illerde valilerimiz, belediyelerimizle birlikte, bilim insanlarımızla üniversitelerimizle sivil toplum örgütlerimizle sanatçılarımızla sporcularımızla bilhassa tüm vatandaşlarımızla birlikte ortak bir akılla yöneteceğiz. Yine, Stratejik Eylem Planı hazırlayacağız. Aslında bu eylem planımız da hazırlandı ancak belediyelerimizin görüşlerine sunacağız ve çok kısa zamanda Marmara’ya ilişkin stratejik eylem planını onaylamak suretiyle de bu eylem planı çerçevesinde illerde valiliklerimizin koordinasyonunda sürecimizi yürüteceğiz. 2021 yılı sonuna kadar da Marmara Denizi’nin tamamını ‘Koruma Alanı’ ilan edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına inşallah sunacağız. Tüm bilimsel çalışmalarla birlikte artık Marmara Denizi’nde o koruma eylem planı, koruma alanı çerçevesinde adımlar atılacak. Hem tarım hem sanayiden kaynaklı kirliliği de o anlamda durduracağız.”

Bugün 15 bölgede hem karadan hem denizden temizlik çalışmasına eş zamanlı başlandığını anlatan Bakan Kurum, 25 deniz yüzeyi temizleme teknesi, kirliliğin dağılmasını önlemek için bariyer serme teknesinin faaliyette olduğunu kaydetti. Bu teknelerle müsilajın alandan toplandığını ve 18 de destek botu kullanıldığını belirten Kurum, toplanan tüm atıkların sızdırmasız kamyonlarla belediyelerin bertaraf tesislerine gönderileceğini bildirdi.

Tüm operasyon boyunca bin kişilik ekibin sahada çalışacağını kaydeden Bakan Kurum, “Hem deniz suyu hem de müsilaj numunelerini, bilimsel olarak incelenmesi için TÜBİTAK’a gönderdik. Farklı noktalardan yeni numunelerimizi de alıp göndermeye devam edeceğiz” dedi.

İNTERNET SİTESİ AÇILDI

Alınan tüm kararlar, yapılan çalışmalar, illerin su kalitesi gibi bilgilerin kurdukları www.marmarahepimizin.com adlı adrese yükleneceğini açıklayan Kurum, “Hepsi şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızla paylaşılacak. Yaklaşık 2 aydır çeşitli aralıklarla başladığımız bu büyük operasyonu 7 gün 24 saat aralıksız sürdüreceğiz. Marmara’ya kıyısı olan 7 ilimiz ve ilçelerimizle aynı anda, Türkiye’nin en büyük en kapsamlı deniz temizliği seferberliği hareketini başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ

Konuşmaların ardından Bakan Kurum ve protokol üyeleri Caddebostan sahilinden seferberlik kapsamında temizlik çalışmasının yapıldığı kentlerle canlı bağlantılar gerçekleştirdi. Kurum, Bursa, Kocaeli ve Pendik ile yapılan bağlantılarda çalışmalar hakkında bilgi aldı, temizlik seferberliğinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Bakan Kurum ve beraberindekiler, daha sonra Caddebostan sahilinden teknelerle denize açılarak, müsilaj temizlik çalışmalarını yerinde denetledi.