Sıfır Atık Projesi’ne UNDP Türkiye’den ödül

Emine Erdoğan'ın himayesinde 2017'de hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi, UNDP Türkiye'nin, "Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eylem Ödülü"ne layık görüldü.
Sıfır Atık Projesi’ne UNDP Türkiye’den ödül

Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017’de hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye’nin, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eylem Ödülü”ne layık görüldü.

UNDP Türkiye’den edinilen bilgiye göre, Sıfır Atık Projesi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Sorumlu Üretim ve Tüketim” amacına yaptığı önemli katkılarından dolayı UNDP Türkiye’nin, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eylem Ödülü”nü alacak.

Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017’de hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almayı, gelecek nesillere temiz bir Türkiye ile yaşanabilir dünya bırakma amacını taşıyor.

Sorumlu tüketim ve üretim başlıklı amacı başarıyla karşılaması ve küresel amaçlara katkıları dolayısıyla Türkiye’de ilk kez Sıfır Atık Projesi’ne verilecek ödül, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi tarafından Emine Erdoğan’a 25 Mart’ta Ankara’da düzenlenecek törende takdim edilecek.

EKONOMİYE 17 MİLYAR LİRA DESTEK

Sıfır Atık Projesi, 2023’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, 400 bin binada “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”nin uygulanmasıyla, tüm geri dönüştürülebilir malzemeler içinden geri dönüştürülen atıklarda geri kazanım oranının yüzde 35’e ulaşmasını amaçlıyor.

2020 itibarıyla 76 bin kurum ve kuruluş binasında devreye giren Sıfır Atık Yönetim Sistemi ile projenin başında yüzde 13 olan geri kazanım oranı yüzde 19’a ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geliştirilen sıfır atık sistemi, projeye dahil olmak için şirket, kurum ve kuruluşların uygulaması gereken adımlardan oluşan 7 aşamalı yol haritası sunuyor.

Sıfır Atık Projesi, 2017-2020 döneminde 397 milyon ton hammadde, 315 milyon kilovat saat enerji, 345 milyon metreküp su ve 50 milyon varil petrol tasarruf edilmesini sağladı. Aynı dönemde, 17 milyon ton kullanılabilir atık toplandı, 2 milyar ton sera gazı salınımı önlendi ve 209 milyon ağaç kurtarıldı.

Hesaplara göre, bu eylemler sayesinde 17 milyar lira ekonomik kazanç elde edildi. Projenin hedefi, 100 bin kişiye doğrudan istihdam ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlanması.

Sıfır atık sistemine ilk geçiş yapan Cumhurbaşkanlığı Külliyesini, daha sonra bakanlıklar da izledi. 2017’den bu yana binlerce kamu binası, kağıttan gıdaya kadar hemen hemen tüm atıklarını geri dönüştürerek kampanyaya katıldı.