Çin ile afet yönetiminde işbirliği

Türkiye ile Çin arasında “Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında İşbirliğini Artırıcı Mutabakat Zaptı” imzalandı.
Çin ile afet yönetiminde işbirliği

İçişleri Bakanlığı ve Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı arasında “Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında İşbirliğini Artırıcı Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Türkiye ile Çin’in afet yönetimindeki işbirliğini kapsayan imza töreni, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın katılımıyla AFAD Başkanlığı’nda gerçekleşti. Tören, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu tarafından yapılan sunum ile başladı. Katılımcılara Türkiye’nin afet yönetim sistemi ile AFAD’ın görev ve yetkilerine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Sunumun ardından konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerine çok önem verdiğini, imzalanan mutabakat zaptının ile afet ve acil durum alanında bilgi ve tecrübe paylaşımının mümkün kılınacağını ifade etti.

“AFET VE ACİL DURUM ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Çin Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’nın görev ve yetkilerine değinen Bakan Yardımcısı Sun Huashan ise iki ülkenin afetlere sıkça maruz kaldığını belirtti. Huashan, Bakanlık olarak doğal afetlerin ve çeşitli acil durumların önlenmesi ve zarar azaltması gibi konuların yanı sıra, iş kazalarına ilişkin de çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Acil durumlarda önleme, planlama, zarar azaltma, müdahale ve iyileştirme çalışmalarında işbirliğinin çok önemli olduğunu belirten Huashan, personel ve kapasite geliştirme hususlarında da işbirliğinin faydalı olacağına değindi.

2020 yılında “Doğal Afet Zirve Toplantısı” gerçekleştireceklerini bildiren Huashan, Türkiye’yi de söz konusu toplantıda görmekten memnuniyet duyacaklarını ifade etti.