Çin’den Avrupa’ya gidecek ilk tren Türkiye’ye giriş yaptı

Çin'den Avrupa'ya gidecek ilk yük treni olmak için yola çıkan China Railway Express, Kars üzerinden Türkiye'ye giriş yaptı.
Çin’den Avrupa’ya gidecek ilk tren Türkiye’ye giriş yaptı

Çin’den yola çıkıp, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya geçecek ilk yük treni China Railway Express, Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Trenin, Ankara’ya ulaşacağı 6 Kasım’da tören düzenlenecek.

China Railway Express, Çin’den başlayan yolculuğunu Hazar Geçişli Uluslararası Ulaştırma Güzergahı “Trans-Caspian International Transport Route (TITR)” üzerinden gerçekleştiriyor.

Elektronik aksam taşıyan, 42 adet 76 metreküp yükleme hacmine sahip konteyner yüklü vagondan oluşan tren Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Yaklaşık 850 metre uzunluğundaki China Railway Ekspress, 6 Kasım’da Ankara’ya ulaşacak ve saat 14.30’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından karşılanacak. “Tek Kuşak Tek Yol” projesi kapsamında tarihi Ankara Garı’nda düzenlenecek karşılama törenine, Çin ve bölge ülkelerin yetkililerinin de katılması bekleniyor.

Bakan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan iş birliği ile 30 Ekim 2017’de işletmeye açılan ve “Orta Koridor”un en önemli halkasını oluşturan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattının verimli kullanımı için bölge ülkelerinin önemli iş birliğine imza attığını anlattı.

Kazakistan-Hazar Denizi-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye parkurunda blok konteyner treni seferlerinin bölge ülkeleri arasındaki ticaretin güçlenmesine katkı sağladığını dile getiren Turhan, Çin’in Xi’an şehrinden hareket eden yük treninin, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan’ın ardından Kars üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığını açıkladı.

Turhan, Demir İpek Yolu üzerinden Marmaray Tüp Geçidi’ni de kullanacak trenin, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya’yı geçerek, Prag’a ulaşacağını ifade etti.

“Çin’den Avrupa’ya kesintisiz gidecek ilk yük treni, Marmaray’ı da kullanarak Avrupa’ya ulaşacak ilk yük treni olarak tarihe geçecek” diyen Turhan, söz konusu trenin Türkiye’de Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, İstanbul (Marmaray) ve Kapıkule (Edirne) güzergahını kullanacağını sözlerine ekledi.