Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTÜ’deki caminin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTÜ Ayazağa Kampüsü'nde yapımı tamamlanan Abdülhakim Sancak Camisi’nin açılış törenine katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İTÜ’deki caminin açılış törenine katıldı

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) Ayazağa Kampüsü’ndeki Abdülhakim Sancak Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını İTÜ Ayazağa Kampüsü’ndeki Abdülhakim Sancak Camisi’nde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırılan namazın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin; önünde revaklı avlusu, abdesthanesi ve çevresiyle beraber 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edildiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konumu itibarıyla üniversite yerleşkesi dışından da rahatça görülen caminin modern mimariyle yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vahdette kesret, kesrette vahdet’ fikriyle tasarlanan yapıda, sadece ana ibadet mekânı değil, tüm mimari unsurlar bu biçimde ele alınmıştır. Minarenin yüksekliği 39 metre olup, köklü bir eğitim kurumunun camisi olması hasebiyle kamış kalem biçiminde tasarlanmıştır” diye konuştu.

“ANA İBADET MEKÂNI, DÖRT CEPHEDEN IŞIK ALMAKTA VE FERAH BİR İÇ MEKÂN HİSSİ VERMEKTEDİR”

“T” planlı ve betonarme olarak inşa edilen caminin, 26 metre çapında ve 21 metre yüksekliğinde merkezi kubbeye sahip olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cami alt kat, harim katı ve bir mahfil katı olmak üzere üç katlı bir yapı görünümünde olup, 790 metrekare taban alanına oturmakta. Gerçekten hattıyla sade bir yapı olarak içeride ibadet esnasında bunu yaşama fırsatını bulduk. 120 metrekarelik mahfil katı ile birlikte toplam inşaat alanı bin 700 metrekaredir. 500 metrekarelik abdesthane, 170 metrekarelik revak altında yer alan çok amaçlı alanlar, külliye içindeki diğer kapalı mekânları da oluşturmaktadır. Ana ibadet mekânı normal saf düzeninde, 2 bin 450 kişiliktir. Avlusuyla beraber caminin kapasitesi 4 bin kişiye çıkmaktadır. Mihrap doğal taştan, minber ve kürsü ise ahşaptan üretilmiştir. Akustik itibarıyla da gerçekten güçlü bir akustiğe sahiptir. Ana ibadet mekânı, iç dış birliğini sağlayacak biçimde, dört cepheden ışık almakta ve ferah bir iç mekân hissi vermektedir. Cami içerisinde farklı kısımlarda yer alan hat yazıları anlamları ve verdiği mesajlar itibarıyla da mimari bir bütünleşmeyi ortaya koymaktadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu vesileyle Sancak ailesi ve Vakfı’na şahsı, milleti adına şükranlarını dile getirerek, “Bildiğiniz gibi müjde büyük, ‘Kim benim için dünyada bir mescit inşa ederse ben de cennette onlar için bir mescit inşa ederim’ buyuruyor Rabbimiz. Dolayısıyla bu hayrın Ayazağa Kampüsü’nde özellikle gençlerimiz için çok önemli bir fırsat, imkân olduğunu düşünüyorum. Tekrar hayır sahiplerini tebrik ediyorum” dedi.

Abdülhakim Sancak Camii, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, eski bakanlardan Egemen Bağış ve Veysel Eroğlu ile iş adamı Ethem Sancak tarafından kurdele kesilerek ibadete açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından caminin avlusunda vatandaşları selamlayarak sohbet etti.