Yeni Zigana Tüneli törenle hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zigana Tüneli Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Zigana Dağı'nı geçilmez olmaktan çıkaran bu tünel, bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır” dedi.
Yeni Zigana Tüneli törenle hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Meydan Parkı’nda düzenlenen Yeni Zigana Tüneli Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmasında Zigana Tüneli’nin de açılmasıyla şehri, yatırım tutarı 27 milyar lirayı bulan 111 esere kavuşturduklarını belirtti.

Zigana Tüneli’nin, dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olarak inşa edildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Trabzon ile Gümüşhane arasındaki bu tünelle Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya, oradan İran ve Orta Doğu’ya, yani tarihî İpek Yolu’na bağlıyoruz. Bu tünelin tasarımı, projesi, inşası tamamen kendi mühendislerimize aittir. Zigana Dağı’nı geçilmez olmaktan çıkaran bu tünel, bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır. Vakitten, akaryakıttan, karbon salınımından sağlayacağı faydalar yanında, Karadeniz limanlarıyla ülkemizin güneyi arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz. Karşımızdaki masanın ömrü boyunca yaptığı bütün bu işlerin hepsini üst üste koyun, sonra da onla, yüzle çarpın, emin olun bir Zigana Tüneli etmez. Tünelimizle birlikte Maçka Karahava yolunu da açıyoruz. Yaklaşık 8 milyar 150 milyon liralık bir yatırım olan tünelimiz ile 6 miyar 150 milyon liralık bir yatırım olan Maçka Karahava yolumuzun bölgemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışını yapacakları bir diğer önemli projenin şehrin bir uçtan bir uca çehresini değiştiren Kanuni Bulvarı’nın biten kısımları olduğunu ifade etti.

Söz konusu proje için uzun yıllardır çalıştıklarını, bu bulvarın aynı zamanda bir medeniyet projesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanuni Bulvarı’nın 11 milyarlık yatırımla biten 18 kilometrelik kısmının da şehrimiz hayırlı olmasını diliyorum. Projenin kalan kısımlarının da en kısa sürede tamamlayacağız. Yanbolu-Atayurt yolu da bugün açacağımız bir başka eserimizdir” dedi.

“BUGÜNE KADAR TRABZON’A 90 MİLYAR LİRA TUTARINDA KAMU YATIRIMI YAPTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde anaokulu, ilkokul ve imam hatip lisesinin, gençlik ve sporda yurtlar, spor salonları ve gençlik merkezlerinin, sağlıkta Tonya ve Of Devlet Hastaneleri ile diğer sağlık yatırımlarının, tarım ve ormanda Trabzon Atasu Barajı İçme Suyu Arıtma Tesisi ve çeşitli projelerin, çevre ve şehircilikte İller Bankası tarafından Trabzon’a kazandırılan çok sayıda hizmet, TOKİ’nin yaptığı 85 konut ve 45 dükkânın ile çeşitli kurumlara ait hizmet binalarının resmî açılışlarını yapacaklarını belirtti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti’li diğer belediyeler tarafından yapılan ve yapılacak eserler hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediyemiz, şehrimize yeni bir terminal binası kazandırdı. Ayrıca Kadın İstihdam ve Yaşam Merkezi, Ganita-Faroz sahil bandı düzenlemesi, 20 ayrı altyapı projesi, bilim merkezi, Avrasya Pazarı, kadınlar hali gibi onlarca eseri, hizmete hazır hâle getirdik. Tüm bunların resmî açılışlarını da buradan yapıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle şehir içindeki küçük sanayi sitelerimizi yeni bir yere taşıyarak mevcut alanları dönüştürme çalışmalarımızın, uzunluğu 15 kilometreyi bulan hafif raylı sistem projemizin, Trabzon’un yıllardır beklediği güney çevre yolumuzun 16 kilometrelik ilk etabının, yıllık 15 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanımızın inşaatının, tüm bu yatırımların yakında başlayacağının müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortahisar ve Arsin Belediyelerinin çeşitli yatırımlarının açılışını da yapacaklarını söyleyerek Trabzon’a bu yatırımları kazandıran bakanlık, kurum ve belediyeleri tebrik etti.

Daha sonra AK Parti tarafından yapılan eser ve hizmetlerin gösterildiği video yayımlandı.

Videonun ardından konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıklarının referansları olduğunu dile getirerek “Bay bay Kemal’in referansı ne, acaba ne yapmış? Ziya Paşa ne diyor; ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Bay bay Kemal, senin ne eserin var? Seni biz, SGK Genel Müdürlüğünden tanırız. Rahmetli Savaş Ay sağ olsaydı da senin o hâlini, o acıklı hâlini tüm Türkiye’ye tekrar bir gösterseydi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları eser ve hizmet siyasetinden her vilayet gibi Trabzon’un da yararlandığını belirterek bugüne kadar Trabzon’a 90 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarının vurguladı.

“YATAK SAYISI 900 OLAN ŞEHİR HASTANESİNİN YAPIMI SÜRÜYOR”

Bu yatırımlarla Trabzon’a eğitimde 3 bin 80 yeni derslik kazandırdıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkinci devlet üniversitesini kurduk. Gençlik ve sporda 9 bin 607 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. 41 bin seyirci kapasiteli stadyum dahil 95 spor tesisini hizmete sunduk. Sosyal yardımlarda Trabzonlu ihtiyaç sahiplerine 3,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta bin 268 yataklı 18 hastanemizle birlikte şehrimize 55 sağlık tesisi yaptık. Yatak sayısı 900 olan şehir hastanesinin yapımı sürüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’da TOKİ vasıtasıyla 8 bin 76 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini, bin 31 konutun yapımının da sürdüğünü belirterek şunları kaydetti: “Trabzon’a ‘İlk Evim’ ile 2 bin 550 konut, ‘İlk İş Yerim’ ile 250 iş yeri yapacak, ‘İlk Arsam’ ile 500 altyapısı hazır arsa vereceğiz. Çömlekçi’deki 20 tescilli eseri, aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Bu bölgede inşa edeceğimiz 221’i konut 331 yapıyla Çömlekçi’yi şehrimize yakışır hâle getiriyoruz. Trabzon’daki 6 millet bahçemizden 3’ünü tamamlayıp hizmete açtık, kalanlarıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Ulaştırmada 73 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 267 kilometreye çıkardık.”

“TRABZONLU ÇİFTÇİLERİMİZE TOPLAM 3 MİLYAR LİRA TUTARINDA TARIMSAL DESTEK VERDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Denizcilikte Sürmene’ye, Of’a, Vakfıkebir’e, Arsin’e yeni balıkçı barınakları yaptık. Trabzon Limanı’nı yeniledik. Yat limanını şehrimize kazandırdık. Tarım ve ormancılıkta bir baraj, bir içme suyu tesisi, 110 dere ıslahı, bir gölet, bir atık su arıtma tesisi ve 49 hidroelektrik santral inşa ettik. Son 21 yılda Trabzon ve ilçelerinde inşa ettiğimiz dere ıslahlarıyla 224 yerleşim yeri ve 10 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Trabzonlu çiftçilerimize toplam 3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayide bir organize sanayi bölgesi, bir endüstri bölgesi, bir teknopark ve 2 araştırma geliştirme merkezi kurduk. Enerjide Trabzon ve 11 ilçemize doğal gaz arzını sağladık. Önümüzdeki dönemde Tonya, Çarşıbaşı, Düzköy ve Şalpazarı’na doğal gaz arzını sağlayacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından canlı bağlantı ile Zigana Tüneli’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı.