Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul depremi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremde 8 kişinin yaralandığını ve gerekli çalışmaların başladığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul depremi açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremde 8 kişinin yaralandığını ve gerekli çalışmaların başladığını açıkladı.

İstanbul bugün arka arkaya depremlerle sarsıldı. Depremde cami minareleri yıkılırken, bazı binalarda çatlatlar oluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD dönüşü havaalanında depremle ilgili açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde 8 kişinin yaralandığını açıkladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları: “BM 74’üncü Genel Kurulu’na katılmak üzere gittiğim New York’tan yurda dönmüş bulunuyoruz. Tam da hava sahasına girdiğimiz anda İstanbul ve çevresini etkileyen Silivri merkezli bir deprem haberini aldık. Depremin büyüklüğü AFAD ölçümlerine göre 5,8 olarak ölçüldü. Ayrıca şu an itibariyle 28 artçı sarsıntı kaydedildi. Malum artçı, bu daha da devamı mümkün olan durum. Şu an 28 daha sonra artabilir de. Tabi Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay başkanlığında, afet ve acil durum merkezi faaliyete geçmiştir. Onun koordinesinde kendileri de İstanbul’da bulunarak başta İstanbul Valimiz olmak üzere İl Jandarma Garnizon Komutanımız hepsi birlikte ilgili mercileri de yanlarına almak suretiyle bugün ve yarın bunları devam ettirecekler.

“AÇIKLAMALAR KİMSEYİ YANILTMASIN”

Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok açıklama yapanlar olur. Bu tür açıklamalar kimseyi yanıltmasın.Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış. Bu tweet de ‘Köprüleri kullanmayın, köprünün halatları koptu’…Böyle densizlik yapanlar da var. Böyle bir şey söz konusu değil.

8 kadar yaralanma olayı söz konusu, bunlar da hafif yaralı. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor.Oldukça ciddi sayılabilecek depreme rağmen küçük bir takım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber almadık.

TOPLANMA ALANLARI

Bazı açıklamalar da yapılıyor. O da toplanma alanları gibi. İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce binlerceyi on binlerce ilan edilmiş toplanma alanı söz konusu, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden de AFAD’ın sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bunun da sürekli güncellenmesi söz konusudur.

Öyle toplanma alanları vardır ki, bugün toplanma alanıdır ama yarın il ve ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir. Onun yerine başka yerde toplanma alanını AFAD ilan edebilir. Bu değişkendir.”