Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ekimde açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin resmi açılışının ekim ayı içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması öngörülüyor.
Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ekimde açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin, resmi açılışının ekim ayı içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

İbrahim Kalın, inşası devam eden Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Külliye’nin inşasında Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ni hedef olarak ortaya koyduğunu aktaran Kalın, “Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olarak 5 milyon kitap hedefi gözetilerek burada muhteşem bir eser inşa edildi. Külliye’nin genel mimari kimliğine uygun, hem Selçuklu hem Osmanlı hem de çağdaş mimariden esintiler taşıyan çok güzel bir sentez oluştu” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nin hem tasarım hem uygulama olarak insanı kitaba, okumaya, tefekküre, araştırmaya davet eden bir niteliği olduğuna dikkati çeken Kalın, “Külliye ile tam bir bütünlük arz ediyor. Bir tarafta devletin yönetim merkezi olarak Külliye, yanında Kongre Merkezi, hemen karşımızda bir başka büyük kongre, toplantı salonları camimiz, burada da kütüphanemiz var. Böylece burası Külliye kimliğini tam manada kazanmış oluyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile Türkiye’de kütüphane kültürünün seviye atlayacağını dile getiren Kalın, ilk defa bu çapta ve büyüklükte, 24 saat hizmet verecek bir kütüphane konseptinin hayata geçirildiğini aktardı.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kitap envanterine ilişkin “Cumhurbaşkanımız 5 milyon hedefi koydu. Bu 5 milyon matbu, basılı, elle tutulur kitaptan bahsediyoruz. Elektronik ortamda bunun adeta sonu yok. Elektronik koleksiyonların toplanmasıyla ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Teknolojiyi de takip eden bir altyapı burada kuruldu. Dolayısıyla okuyucularımız hem raflardan istediği kitabı matbu olarak alıp, sayfalarını çevirerek okuyabilecekler hem de elektronik ortamda o kitaplara, yayınlara, süreli yayınlara, dergilere, gazetelere ulaşma imkanları olacak” bilgisini verdi.

“Ekim ayı içinde kütüphanenin resmi açılışını Cumhurbaşkanımızın yapması öngörülüyor” diyen Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıldığı zaman da yaklaşık 2 milyon kitapla Bismillah diyeceğiz. 1,5 milyondan fazla matbu eser, 500 bin civarında da süreli yayınlarımız olacak. Bütün bunları bir koleksiyon olarak okuyucularımızın hizmetine sunacağız. Burada tarihten sosyolojiye, sanattan edebiyata, şiirden bilim tarihine çok farklı alanlarda eserlere ulaşma imkanı olacak. Türkçenin yanında başka dillerde de eserler burada, kütüphane bünyesinde yer alacak.”

MİLLİ KÜTÜPHANE FAALİYETİNE DEVAM EDECEK

İbrahim Kalın, soru üzerine Mili Kütüphane ile ilgili ayrı bir tasarrufunun söz konusu olmadığını vurgulayarak “Milli Kütüphane olduğu gibi faaliyetlerine devam edecek. Milli Kütüphane’deki koleksiyonun burayla birleştirilmesi, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’ne aktarılması diye bir düşünce söz konusu değil. Milli Kütüphane bizim önemli kütüphanelerimizden bir tanesi, mevcut haliyle hizmet vermeye devam edecek” dedi.