Deniz çöpleriyle mücadele için genelge hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deniz çöpleriyle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi için hazırlanan genelge denize kıyısı olan illerin valiliklerine gönderildi.

Deniz çöpleriyle mücadele için hazırlanan Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması Genelge, denize kıyısı olan 28 ilin valilerine gönderildi.

Deniz çöpleri alınan tüm tedbirlere rağmen gitgide büyüyen bir problem olarak dünyayı tehdit ettiği belirtilen genelge göre, atıkların kıyılara ve denizlere ulaşmasının önlenmesinde mevzuat uyarınca görevi bulunan kurum-kuruluşların yürüttüğü çalışmalara bütünleşik bir yaklaşım getirilecek, uygulamalarda birliktelik sağlanacak, çalışmalar düzenli ve sürekli bir şekilde yapılıp, takip edilecek.

Genelgeyle, deniz çöpleriyle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi amacıyla ilgili kurum, kuruluşlarla birlikte bölgesel ve ulusal düzeyde eşgüdüm halinde bir takım faaliyetler planlandı.

Bu faaliyetler arasında deniz çöplerinin oluşumunun kaynağında bölgeye özel tedbirler alınarak önlenmesi, mevcut deniz çöplerinin temizlenmesine yönelik entegre ve planlı çalışmalar yapılması, eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının ulusal düzeyde yaygınlaştırılması yer aldı.

Genelgenin yürürlüğe girmesiyle denize kıyısı bulunan tüm illerde, valilerin sorumluluğunda deniz çöpleri il eylem planlarının uygulamaya alınması planlandı.

28 kıyı ili için 5 yıllık eylem planlarının, il müdürlükleri koordinasyonunda hazırlanacak, Mahalli Çevre Kurullarınca onaylanacak ve yapılan çalışmaların yıllık raporlamalarla Bakanlık tarafından takip edilecek.

Eylem planlarında aksama yaşanması halinde telafi eylemlerinin Valilerin sorumluluğunda planlanarak, yerine getirilecek.

Ayrıca Sıfır Atık Uygulamasının devamı niteliğinde olan ve 10 Haziran 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan deniz çöplerine yönelik halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarını içeren Sıfır Atık Mavi Hareketine, yayımlanan bu Genelge ile destek verilecek.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Türkiye’nin yüzde 17’si korunan alan olacak

Türkiye'de biyolojik çeşitlilik ve çevrenin korunması amacıyla önemli adımlar atılıyor. Bu kapsamda korunan alanlar, 2023 yılına kadar ülke yüzölçümünün yüzde 17'sine ulaştırılacak.
Türkiye’de biyolojik çeşitlilik ve çevrenin korunması amacıyla önemli adımlar atılıyor. Bu kapsamda korunan alanlar, 2023 yılına kadar ülke yüzölçümünün yüzde 17’sine ulaştırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetlerinde Hükümetlerarası Bilim Politikası Platformu’nun yayınladığı son rapora göre gelecekte küresel anlamda 1 milyondan fazla türün yok olma tehlikesi altında olduğunu söyledi. Türkiye’nin birçok ülkeye göre çevre koruma ve korunan alanlar bağlamında uzun süredir verilen büyük emekler sayesinde önemli bir noktaya geldiğini anlatan Kurum, “18 özel çevre, koruma bölgesi ilan edildi. Bu temelde 2009-2014 yılları arasında Küresel Çevre Fonu destekli ‘Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’, Bakanlığımızca yürütüldü ve pek çok eylem planı, yönetim planı ve bölgesel politikalar geliştirilerek koruma-kullanma dengesine ilişkin Akdeniz Havzası’na özel bir ‘korunan alanlar ağı’ oluşturuldu. Türkiye, dünyadaki 37 ayrı bitki coğrafyasından Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan olmak üzere üç farklı bitki coğrafyası bölgesinin kesişme noktasıdır. Dünyada biyolojik çeşitlilik açısından zengin ve acil koruma altına alınması gereken 34 sıcak noktanın üçü de (Kafkasya, Akdeniz, İran-Anadolu) yine ülkemiz sınırları içerisinde bulunuyor. Bu özellik ile Türkiye, dünyada Güney Afrika ve Çin ile birlikte üç sıcak nokta barındıran üç ülkeden birisidir. Ülkemizin yaklaşık yüzde 9’u korunan alan statüsündedir. Bakanlığımız her yıl korunan alanlarını

Bakan Kurum: Sıfır atık uygulanan kurum sayısı 18 bin 750

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi'ni uygulamaya başlayan kamu kurum ve kuruluşlarının sayısının 18 bin 750'ye ulaştığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi’ni uygulamaya başlayan kamu kurum ve kuruluşlarının sayısının 18 bin 750’ye ulaştığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017’de başlatılan Sıfır Atık Projesi’nde iki yıl geride kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, projeye ilişkin son verileri paylaştı. Çevreyi ve doğayı korumak için ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok etkinlik ve çalışma yürüttüklerine dikkati çeken Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak çevre konusunda duyarlılık oluşturacağına inandığımız en büyük projemiz Sıfır Atık Projesi’dir. Sıfır Atık Projesi’ni Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yarınlara temiz bir dünya bırakmak, kaynakları daha verimli kullanarak israfı önlemek, atık miktarını azaltmak ve mevcut atıkları dönüştürmek amacıyla yürütüyoruz” dedi. Sıfır Atık Projesi’yle atıkların kaynağında ayrı toplanması sayesinde atık depolama sahalarına giden atık miktarının azaltılacağını vurgulayan Kurum, bir yandan çevresel kirlilik giderilirken diğer yandan da atıkların ekonomiye katkı sağlayacağının altını çizdi. Kurum, uygulamanın yaygınlaşması ile yıllık en az 20 milyar liralık bir ekonomik kazanç hedeflendiğini bildirerek, “Ayrıca toplanan atıkların işlenmesi, geri kazanılması sonucu sanayimizde ve hizmet alanlarında gerçekleşecek yatırımlarla yeni istihdam alanlarının oluşmasına katkı ve 2023 yılına kadar 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanması amaçlanıyor” bilgisini verdi. Bu kapsamda Sıfır Atık Projesi kapsamında ilk pilot uygulamaya Bakanlık

İstanbul’a 1 milyon 800 bin metrekarelik Millet Bahçesi

İstanbul’a örnek bir Millet Bahçesi daha kazandırdıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Topkule Kışlasındaki 1 milyon 800 bin metrekarelik alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız." dedi.
İstanbul’a örnek bir Millet Bahçesi daha kazandıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Topkule Kışlasındaki 1 milyon 800 bin metrekarelik alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi. Bakan Kurum, Esenler Belediye Başkanlığını ziyaret ederek kentsel dönüşüme ilişkin genel değerlendirme toplantısı yaptı ve ardından ilçedeki kentsel dönüşüm alanlarını gezdi. Topkule Kışlası’nı da ziyaret eden Kurum, burada yapılacak Millet Bahçesinin yerini ve daha sonra rezerv konutlarının yapılacağı alanı inceledi. Bakan Kurum son olarak 15 Temmuz Millet Bahçesi alanını ziyaret etti. KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI HAFTAYA AÇIKLANIYOR Ziyaretin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, valilikler aracılığıyla belediyelere kentsel dönüşümle ilgili genelge gönderildiğini ve genelgenin süresinin 19 Mayıs’ta bittiğini hatırlattı. Çalışmaları tüm hızıyla yürüttüklerini ifade eden Kurum, “Gelen veriler ışığında da önümüzdeki hafta kentsel dönüşüme ilişkin tüm Türkiye’deki eylem planımızı açıklayacağız.” ifadelerini kullandı. 1 MİLYON 800 BİN METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ Topkule Kışlası hakkında açıklamalarda bulunan Kurum, “Bu alan içerisinde bir milyon 800 bin metrekaresi Millet Bahçesi olmak üzere örnek bir şehircilik anlayışıyla tasarladığımız, planladığımız, az katlı, yatay mimari anlayışıyla projelendirdiğimiz projenin yerini inceliyoruz. Bu alan içerisinde milletimizin kullanımına sunacağımız çok önemli bir Millet Bahçesi olacak.” diye konuştu. Millet Bahçesinin haricinde riskli bölgeler için rezerv konutların üretileceğinin altını çizen Kurum, bu alanın ikiye ayrılacağını söyledi.