“Denizler Halkındır” projesi başlıyor

Bakan Özhaseki, bu yaz itibarıyla "Denizler Halkındır" sloganıyla yeni bir projeye başlanacağını belirterek, "Vatandaşın denize ulaşımını engelleyecek ne varsa temizliğe başlıyoruz" dedi.
“Denizler Halkındır” projesi başlıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, bu yaz itibarıyla “Denizler Halkındır” sloganıyla yeni bir projeye başlanacağını belirterek, “Vatandaşın denize ulaşımını engelleyecek ne varsa temizliğe başlıyoruz” dedi.

Bakan Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. “Denizler Halkındır” sloganıyla bu yaz itibarıyla yeni bir proje hayata geçirileceğini açıklayan Özhaseki, Hatay’dan başlayarak Artvin’e kadar uzanacak sahil şeridinde bir tarama yaptıklarını söyledi.

Sahillerin halkın kullanımına açılacağını dile getiren Özhaseki, “Ne kadar kaçak, işgal varsa, vatandaşın denize ulaşımını engelleyecek ne varsa temizliğe başlıyoruz. Halkın denize rahat ya da ücretsiz ulaşımını engelleyen ne varsa yok edeceğiz. Oralara yeni bir birim kurarak kendi içimizde halka açık yerler oluşturmaya çalışacağız” diye konuştu.

Bakan Özhaseki, yatların ağaçlara, kayalara bağlanması sonucu ortaya çıkan çevresel soruna da bir proje geliştirerek çözüm getireceklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Şu anda koylarımızda binlerce yat var. Bunlar bulabildikleri yerlerde yatlarını ağaçlara bağlıyorlar. Şimdi ‘Mapa-Şamandıra’ denilen bir sistem getiriyoruz. Antalya’dan başlayarak İzmir’e kadar uzanacak bir bölümde başlayacağız. Pilot bölge olarak Göcek’i seçtik. Ayrıca bir kirlilik de oluşuyor. Bunların kirlilikleri denizin açıklarına gidiyor. Bunları da tespit edeceğiz. ‘Mapa-Şamandıra’ya bağlayanlar bizim sisteme düşecek. Takip edeceğiz. Bunu da 15-20 güne açıklayacağız. Böylece hem bu yatları kayıt altına alacak hem de de işgalleri engelleyeceğiz.”