Denizli 6 şiddetinde depremle sarsıldı

Denizli'de merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 4.2 ve 6.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.
Denizli 6 şiddetinde depremle sarsıldı

Denizli’de merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 4.2 ve 6.0 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Bölgede artçı sarsıntılar sürüyor.

Ege Bölgesi bugün iki depremle sarsıldı. İlk olarak saat 11.39’da Kuşadası açıklarında 4,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Ardından Denizli’de saat 14.19’da 4.2 ve 14.25’de 6 büyüklüğündeki iki deprem yaşandı. Bölgede onlarca artçı sarsıntı kaydedildi.

Deprem nedeniyle yıkılan binalar olurken can kaybı ise yaşanmadı. İncelemelerde bulunmak için Denizli’ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “59’u ağır 390’ın üzerinde evde hasar var. 78 kişi taburcu oldu, 3 vatandaşımızın tedavileri sürüyor” dedi.

YIKILAN BİNALAR VAR

İl genelinde çok sayıda bina ağır hasar gördü, Bozkurt ilçesinde ise yıkılan binalar oldu. Enkaz altından çıkarılan vatandaşlar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

HASARLI BİNA UYARISI

Yetkililer, hasarlı binalara girilmemesi yönünde vatandaşları uyarıyor. Depremden etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları başladı. Hasar tespit çalışmalarında Çardak ilçesinde kullanılmayan bir cami ile iki evin duvarının yıkıldığı, 10 evde çatlaklar oluştuğu belirlendi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Denizli İl Afet Acil Durum Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 6 şiddetindeki depremin çevre illerde de hissedildiği bildirildi. Şiddeti büyük olan ana şokun ardından bölgede artçılar ise devam ettiği ifade edildi. Depremin Bozkurt, Çardak ve Baklan ilçelerindeki kerpiç evlerin yıkılmasına, binalarda ise hasar oluşmasına neden olduğunu kaydedildi. Açıklamada ayrıca, depremin vatandaşlara panik yaşattığı, büyük depremlerin ardından meydana gelen artçıların ise tedirginliğin devam etmesine neden olduğuna dikkat çekildi.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depreme ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Denizli’deki deprem, Isparta, Denizli, Afyon ve Burdur’da hissedilmiştir. Bu illerimizde toplam 27 vatandaşımız depremden etkilenmiştir. Yüksekten atlama ve panik sebebiyle hafif yaralanan 5 vatandaşımızın genel durumu iyidir. Deprem bölgesinde etkilenen başka vatandaşımız olup olmadığını tespit etmek üzere görevlendirdiğimiz ekiplerimiz, 22 adet ambulans ile bölgeyi taramaktadır. Ayrıca Çardak Devlet Hastanemizin yanında çadır poliklinik kurmaktayız. Hastanede herhangi bir hasar olmamakla birlikte tedbiren kurulan çadır poliklinik, yaklaşık 1 saat sonra vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlayacaktır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

2 BİN KİŞİLİK KUMANYA

Denizli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, depremin ardından Bozkurt Kaymakamlığı, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Kızılay, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili tüm kurumların deprem bölgesine intikal ettiği kaydedildi.

Afyonkarahisar’dan koordinasyon tırının yola çıktığı vurgulanan açıklamada, şu bilgiler yer aldı: “Deprem bölgesinde Kızılay tarafından 240 çadır ve çadırların kurumunda destek sağlamak amacıyla 40 asker görevlendirilmiştir. Bölgede Kızılay tarafından 2 bin kişilik kumanya da hazırlanmıştır. Tedbir amaçlı kesilen elektrik enerjisi de yeniden verilmeye başlanmıştır.”