Denizli’deki hasarlı konutları TOKİ dönüştürecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün Denizli’de meydana gelen deprem sonrası kentte incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün Denizli’de meydana gelen deprem sonrası kentte incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, 6 büyüklüğündeki depremden en fazla etkilenen Bozkurt ile Çardak ilçelerine giderek hasar alan alanlarda incelemelerde bulundu. Kurum, incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hasar tespit çalışmalarına göre Bozkurt’ta incelenen 761 binadan 88’inin ağır hasarlı, 673’ünün az hasarlı, Çardak ilçesinde de incelenen 215 binanın 20’sinin ağır hasarlı, 195’inin hafif hasarlı olduğunu aktaran Kurum, “Toplamda Denizli’de dün meydana gelen deprem sebebiyle incelediğimiz 976 binanın 108’i ağır hasarlı, 868’i de hafif hasarlı durumda. Tespitlerin tamamını bugün akşam en geç yarın öğlene kadar tamamlayacağız. Bu tespitlerle birlikte AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız hak sahipliği sürecini başlatacaklar” dedi.

“EN GEÇ 5-6 AYDA TAMAMLANACAK”

Bakan Kurum, hak sahipliği süreci ilerlerken bir yandan da TOKİ Başkanlığına inşaat sürecinin başlaması için talimat verdiklerini ifade ederek, şu bilgileri paylaştı: “Bu çerçevede Bozkurt’ta stadyumun yanında çadırların kurulduğu alana 150 konut ve cami inşaatı başlatıyoruz. En geç ay sonunda inşaat sürecinin başlamasıyla birlikte 5-6 ay içinde bu konutları tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Tutluca Mahallesi’nde ağır hasarlı camimiz var. 800 nüfusa hitap eden bu caminin de hemen yıkım işlemini bugün itibarıyla başlatıyoruz. Yapımı da ay sonu başlamak suretiyle yöresel değerleri taşıyacak Selçuklu mimarisindeki camimizi de yapacağız. Çardak’ta da 100 konut ve 1 cami inşaatı için TOKİ’ye yapım talimatı verdik.”

İnşaatların en geç 5-6 ay içinde tamamlanacağını, hak sahipliği çalışmaları neticesinde evlerini kendileri yapmak isteyen vatandaşlara da hak ediş karşılığı kredinin Afet İşleri Başkanlığı tarafından verileceğini, sürecin eş zamanlı ilerleyeceğini aktaran Kurum, bu kredinin de faizsiz 15 yıl ödemeli 101 bin lira olduğunu kaydetti.

Geçen aylarda deprem yaşayan Acıyapam’da da 168 ağır hasarlı binanın bulunduğunu, TOKİ’nin yaptığı konutlardan merkez ve köylerdeki hak sahibi vatandaşların yararlanabileceğini dile getiren Kurum, “Bozkurt’ta, Çardak’ta, Acıpayam’da ve Denizli merkezdeki tüm depremzedelerimizin, hak sahiplerinin yaralarını en kısa zamanda sarmış olacağız.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Çardak ve Bozkurt belediyelerine maddi yardım yapıldığını da kaydeden Kurum, ülkenin yüzde 66’sının, nüfusun ise yüzde 71’inin deprem bölgesinde yer aldığını, bu depremlerin kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Bakan Kurum, şunları kaydetti: “Çok şükür hiç can kaybımız olmadı. Mal kaybımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün bize, ‘hızlı bir şekilde halledelim, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde süreci tamamlayalım’ talimatları oldu. Tüm Denizli’mize, Çardak’ımıza, Bozkurt’umuza geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Hızlı bir şekilde de tüm ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğini de kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Vatandaşımızın canı, malı bize emanettir.”

Ağır hasarlı ve az hasarlı binalarla ilgili vatandaşlara tebliğde bulunulacağını, ağır hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi, az hasarlı binalara da girilebileceği yönünde en geç yarın öğlene kadar bilgi verileceğini aktaran Kurum, şöyle konuştu: “Ağır hasarlı hiçbir kamu binası olmadığı bize bildirildi. Az hasarlı binalarımız var veya daha önceden dönüştürülmesi kararı alınan binalar var ama deprem sebebiyle hiçbir ağır hasarlı kamu binası yok. En geç yarın öğlene kadar tüm binalarımızın ağır ve hafif hasarlılık durumunu kaymakamlıklarımızda ilan edeceğiz. Yarın öğlene kadar hiçbir vatandaşımızın riskli olan ağır hasarlı veya az hasarlı, zarar görmüş binasına hiçbir şekilde girmemesini tebliğ ettik. Yarın öğlen bu durum netleşecek, netleştiği zaman vatandaşlarımız az hasarlı binalara gerekli tedbirleri almak suretiyle girebilirler ama ağır hasarlılara hiçbir şekilde girmelerine müsaade edilmeyecek. Şu an vatandaşımızın barınma, yeme içme problemi yok.”

Denizli’deki depremde mühendislik hizmeti almayan yığma ve kerpiç binalarda hasarın daha fazla olduğunun tespit edildiğini dile getiren Kurum, yeni yönetmeliğe göre yapılmış betonarme binalarda depremin fazla hissedilmediğini bildirdi.

Bakan Kurum, 17 Ağustos’un 20. yılına yaklaşıldığının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: “17 Ağustos’ta bütün Türkiye ağladı. 17 bin 480 canımız gitti. O gün tüm ülkemiz seferber oldu, yaralarımızı hızlı bir şekilde sardık. Daha gidecek çok yolumuz var. Kentsel dönüşüm tek taraflı yapılacak iş değil. Bu işin içinde vatandaşlarımız, yerel yönetimlerimiz de var. Biz de bakanlık olarak her tür desteği vereceğiz. Yenilenmesi gereken hala 6,7 milyon konutumuz var, bağımsız birimimiz var. Açıkladığımız eylem planı çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde hak sahibi vatandaşlarımızla omuz omuza her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 65 ilimizi ziyaret ettik gittiğimiz her ilde acil öncelikli dönüştürülmesi gereken alanların tespitlerini yaptık. Bu yıl için TOKİ Başkanlığımıza yaklaşık 50 bin konuta ilişkin talimatlarımız oldu.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Termik santraller tek tek incelenecek

Bakan Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla yürütecekleri çalışmayla termik santrallerin aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla yürütecekleri çalışmayla termik santrallerin aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini bildirdi. Termik santrallere baca filtresi takma zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğru bulunmadığını ve veto edildiğini anımsatan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız, termik santrallerin bacalarındaki kirlilik sebebiyle yasayı veto etti. Bu anlamda gerçekten çevre hassasiyeti olan çok önemli bir lidere ve eşine sahibiz, bu ülke olarak önemli bir değer. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi. Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yürüteceği ortak çalışma ile insan sağlığı ve çevrenin korunması amacıyla termik santrallere ilişkin yeni bir sürecin başladığını açıkladı. Bakanlıklara bağlı ekiplerin, aralık ayı boyunca 13 termik santrali ayrı ayrı inceleyeceğini vurgulayan Bakan Kurum, şunları kaydetti: “13 termik santralimiz var. Bunların durumları tamamen birbirinden farklı. İllerimize, termik santrallerin son durumunun tespit edilmesi için talimat gönderdik. Aralık ayı içerisinde 13 termik santralimizin her birinin ayrı ayrı incelemesini ekiplerimiz yapacaklar, son durumlarını tespit edecekler. İllerimizden gelen çalışmayla bu ay sonuna kadar termik santrallerin son durumunu netleştireceğiz. Bazılarının filtrasyon sistemi var, bazılarınınki eksik, bazılarınınki yapım aşamasında, bazılarında ise hiçbiri yok. Dolayısıyla durumun net bir şekilde tespitini yapacağız.” Termik santrallerin alması gereken tedbirlerin daha önce ilgili

Tüm iller için ‘Sıfır Atık’ sistemleri 3 yılda kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmalarıyla, 2023 yılında katı atık hizmeti almayan şehir ve belediye kalmayacak, atık suların tamamı arıtılacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmalarıyla, 2023 yılında katı atık hizmeti almayan şehir ve belediye kalmayacak, atık suların tamamı arıtılacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2020 bütçesi üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Komisyonda yapılan sunumlarla Bakanlığın 2019’daki çalışmaları ve yeni dönem hedefleri aktarıldı. Bakanlık tarafından bugüne kadar deprem, fırtına, sel, taşkın ve heyelan gibi doğal afetler ile çevre kirliliği, iklim değişikliği ve şehircilik konularında birçok yeni önlem ve uygulama hayata geçirildi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı, Mekansal Strateji Planı ve İklim Değişikliği Eylem Planı gibi çevre ve şehirlerin geleceğine ilişkin süreçler başlatıldı. Tapudaki yeniliklerle farklı yerlerde bulunan tarafların tapu devrini kolaylıkla yapabilmesi sağlandı. Tapulardaki hisse hatalarına son verildi. Vatandaşların fotoğrafları alınmadan tapuda işlem yapabilmeleri sağlanarak, işlem süresi hızlandırıldı. Tapuda hatalı blok ve bağımsız bölüm numaralarının kolayca düzeltilmesinin önü açıldı. Arazi ve arsa düzenlemesinde Düzenleme Ortaklık Payı oranı (DOP) yüzde 45’e çıkarıldı. Payın alınamadığı durumlarda eşitlik ilkesi gözetilerek, DOP miktarının bedele dönüştürülmesi sağlandı. Vatandaşların rızası doğrultusunda, hisseli parsellerdeki mülkiyet sorunları, müstakil parsele dönüştürülerek çözüldü. Vatandaşların daha kolay seracılık yapabilmesinin önü açıldı. Bakanlık, tehlike arz eden metruk yapıların ortadan kaldırılmasını sağladı. Mülkiyeti sorunlu alanlar çözüme kavuşturuldu. Tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmaması ve atıl bırakılmaması için gerekli düzenlemeler hayata

18 ilde 10 milyon metrekare Hazine taşınmazı kiralanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, bu ayın sonuna kadar 18 ilde 10 milyon 796 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı 49 yıllığına kiralanmak üzere ilana çıkarılacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, bu ayın sonuna kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 18 ilde 10 milyon 796 bin metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı 49 yıllığına kiralanmak üzere ilana çıkarılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019-2021 dönemi Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan büyüme ve istihdam hedefi doğrultusunda başlattığı çalışmalar devam ediyor. Bakanlık, arazi tahsisi desteğinde bulunarak yatırımların artması ve işsizliğin azalmasına katkı sunmayı hedefliyor. Bugüne kadar 64,7 milyon metrekare taşınmazı yatırımcılara tahsis eden Bakanlığın bu uygulamasıyla ekonomik değeri 3 milyar 226 milyon lira olan yatırım gerçekleşti, 15 bin kişiden fazla kişiye istihdam sağlandı. Bu yıl içinde 19,8 milyon metrekare yüzölçümlü 153 Hazine taşınmazını yatırımcılara tahsis edilmek üzere ilana çıkaran Bakanlık, yıl sonuna kadar Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van’da toplam 10 milyon 796 bin metrekare Hazine taşınmazını 49 yıllığına kiralamak için ilana çıkacak. 500 bin metrekarenin üzerinde en çok Hazine arazisinin ilana çıkarılacağı iller Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Iğdır, Elazığ ve Malatya olarak belirlendi. Vatandaşlar, ilanlara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden ve www.milliemlak.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek. Bakanlık, gelecek 5 yılda, her yıl için 20 milyon metrekare Hazine taşınmazını yatırım teşvik kapsamında vatandaşlara tahsis etmek üzere ilana çıkarmayı hedefliyor.