Denizli’deki hasarlı konutları TOKİ dönüştürecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün Denizli’de meydana gelen deprem sonrası kentte incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün Denizli’de meydana gelen deprem sonrası kentte incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, 6 büyüklüğündeki depremden en fazla etkilenen Bozkurt ile Çardak ilçelerine giderek hasar alan alanlarda incelemelerde bulundu. Kurum, incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hasar tespit çalışmalarına göre Bozkurt’ta incelenen 761 binadan 88’inin ağır hasarlı, 673’ünün az hasarlı, Çardak ilçesinde de incelenen 215 binanın 20’sinin ağır hasarlı, 195’inin hafif hasarlı olduğunu aktaran Kurum, “Toplamda Denizli’de dün meydana gelen deprem sebebiyle incelediğimiz 976 binanın 108’i ağır hasarlı, 868’i de hafif hasarlı durumda. Tespitlerin tamamını bugün akşam en geç yarın öğlene kadar tamamlayacağız. Bu tespitlerle birlikte AFAD Başkanlığımız, İçişleri Bakanlığımız hak sahipliği sürecini başlatacaklar” dedi.

“EN GEÇ 5-6 AYDA TAMAMLANACAK”

Bakan Kurum, hak sahipliği süreci ilerlerken bir yandan da TOKİ Başkanlığına inşaat sürecinin başlaması için talimat verdiklerini ifade ederek, şu bilgileri paylaştı: “Bu çerçevede Bozkurt’ta stadyumun yanında çadırların kurulduğu alana 150 konut ve cami inşaatı başlatıyoruz. En geç ay sonunda inşaat sürecinin başlamasıyla birlikte 5-6 ay içinde bu konutları tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Tutluca Mahallesi’nde ağır hasarlı camimiz var. 800 nüfusa hitap eden bu caminin de hemen yıkım işlemini bugün itibarıyla başlatıyoruz. Yapımı da ay sonu başlamak suretiyle yöresel değerleri taşıyacak Selçuklu mimarisindeki camimizi de yapacağız. Çardak’ta da 100 konut ve 1 cami inşaatı için TOKİ’ye yapım talimatı verdik.”

İnşaatların en geç 5-6 ay içinde tamamlanacağını, hak sahipliği çalışmaları neticesinde evlerini kendileri yapmak isteyen vatandaşlara da hak ediş karşılığı kredinin Afet İşleri Başkanlığı tarafından verileceğini, sürecin eş zamanlı ilerleyeceğini aktaran Kurum, bu kredinin de faizsiz 15 yıl ödemeli 101 bin lira olduğunu kaydetti.

Geçen aylarda deprem yaşayan Acıyapam’da da 168 ağır hasarlı binanın bulunduğunu, TOKİ’nin yaptığı konutlardan merkez ve köylerdeki hak sahibi vatandaşların yararlanabileceğini dile getiren Kurum, “Bozkurt’ta, Çardak’ta, Acıpayam’da ve Denizli merkezdeki tüm depremzedelerimizin, hak sahiplerinin yaralarını en kısa zamanda sarmış olacağız.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Çardak ve Bozkurt belediyelerine maddi yardım yapıldığını da kaydeden Kurum, ülkenin yüzde 66’sının, nüfusun ise yüzde 71’inin deprem bölgesinde yer aldığını, bu depremlerin kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Bakan Kurum, şunları kaydetti: “Çok şükür hiç can kaybımız olmadı. Mal kaybımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün bize, ‘hızlı bir şekilde halledelim, vatandaşımızı hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde süreci tamamlayalım’ talimatları oldu. Tüm Denizli’mize, Çardak’ımıza, Bozkurt’umuza geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Hızlı bir şekilde de tüm ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğini de kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Vatandaşımızın canı, malı bize emanettir.”

Ağır hasarlı ve az hasarlı binalarla ilgili vatandaşlara tebliğde bulunulacağını, ağır hasarlı binalara kesinlikle girilmemesi, az hasarlı binalara da girilebileceği yönünde en geç yarın öğlene kadar bilgi verileceğini aktaran Kurum, şöyle konuştu: “Ağır hasarlı hiçbir kamu binası olmadığı bize bildirildi. Az hasarlı binalarımız var veya daha önceden dönüştürülmesi kararı alınan binalar var ama deprem sebebiyle hiçbir ağır hasarlı kamu binası yok. En geç yarın öğlene kadar tüm binalarımızın ağır ve hafif hasarlılık durumunu kaymakamlıklarımızda ilan edeceğiz. Yarın öğlene kadar hiçbir vatandaşımızın riskli olan ağır hasarlı veya az hasarlı, zarar görmüş binasına hiçbir şekilde girmemesini tebliğ ettik. Yarın öğlen bu durum netleşecek, netleştiği zaman vatandaşlarımız az hasarlı binalara gerekli tedbirleri almak suretiyle girebilirler ama ağır hasarlılara hiçbir şekilde girmelerine müsaade edilmeyecek. Şu an vatandaşımızın barınma, yeme içme problemi yok.”

Denizli’deki depremde mühendislik hizmeti almayan yığma ve kerpiç binalarda hasarın daha fazla olduğunun tespit edildiğini dile getiren Kurum, yeni yönetmeliğe göre yapılmış betonarme binalarda depremin fazla hissedilmediğini bildirdi.

Bakan Kurum, 17 Ağustos’un 20. yılına yaklaşıldığının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: “17 Ağustos’ta bütün Türkiye ağladı. 17 bin 480 canımız gitti. O gün tüm ülkemiz seferber oldu, yaralarımızı hızlı bir şekilde sardık. Daha gidecek çok yolumuz var. Kentsel dönüşüm tek taraflı yapılacak iş değil. Bu işin içinde vatandaşlarımız, yerel yönetimlerimiz de var. Biz de bakanlık olarak her tür desteği vereceğiz. Yenilenmesi gereken hala 6,7 milyon konutumuz var, bağımsız birimimiz var. Açıkladığımız eylem planı çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde hak sahibi vatandaşlarımızla omuz omuza her yıl 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 65 ilimizi ziyaret ettik gittiğimiz her ilde acil öncelikli dönüştürülmesi gereken alanların tespitlerini yaptık. Bu yıl için TOKİ Başkanlığımıza yaklaşık 50 bin konuta ilişkin talimatlarımız oldu.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Bodrum’da bin 611 konut, 4 otel inşaatı durduruldu”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Muğla'da yapılan denetimlerde bin 611 konut, 4 otel inşaatı durduruldu” dedi.
Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyı ve koylarda incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yapılan denetimlerde bin 611 konut, 4 otel inşaatı durduruldu” dedi. Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Muğla’nın Bodrum ilçesindeki kaçak yapılara karşı denetimler hızlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait tekneyle Bodrum’un Tilkicik, Küçükbük ile Demirbükü koylarında incelemelerde bulundu. Denetimler sırasında kıyılara yakın bulunan balık çiftliklerini de gezen Bakan Kurum, daha sonra Yalıkavak’ta basın toplantısı düzenledi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da da kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Kurum, “Muğla’daki denetimlerde, 8 projede toplam bin 611 konut, 4 otel inşaatı imara aykırılıkları sebebiyle durdurulmuştur ve bunların giderilmesi için 1 ay süre verilmiştir. Eğer giderilmezse biz, Valilik aracılığıyla gidereceğiz. İmar Kanunu gereği yıkım ve para cezası uygulaması da yapılacak. Muğla’da kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Doğal güzelliklerimizi bozacak yapılara müsaade etmeyeceğiz. Müsaade edenlere de gerekli her türlü cezai işlem yapılacak” diye konuştu. Basın mensuplarının soruları üzerine Bakan Kurum, Gündoğan’da hayata geçirilen The Bo Viera projesini de incelediklerini belirterek, “Hem kıyı hem de kara tarafında imara aykırılıklar tespit edildi. Kot kesitle alakalı ve yapıların bütünlüğüyle ilgili sorunlar var. Kıyıda görüntü kirliliği ile ilgili sorunlar var. Yine hafriyatların araziye

“Marmara Depremi sonrası 730 bin bina denetlendi”

Bakan Kurum, "17 Ağustos 1999 acı tecrübesinin ardından geçilen yeni yapı denetim sistemi uygulamasıyla bugüne kadar 730 bin bina denetlendi" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülkemizde 17 Ağustos 1999 acı tecrübesinin ardından geçilen yeni yapı denetim sistemi uygulamasıyla bugüne kadar 1,1 milyar metrekare toplam alana tekabül eden 730 bin bina denetlendi. 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz” dedi. Bakan Kurum, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yılı dolayısıyla, Bakanlığın yapı denetim sistemi faaliyetleri ve kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. 17 Ağustos’ta meydana gelen depremle başta Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul, Bolu, Düzce olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’nde büyük yıkımlar yaşandığını belirten Kurum, depremde 96 bin 808 konut ve 15 bin 944 iş yerinin yıkıldığını, 231 bin 364 konut ve 32 bin 569 iş yerinin de hasar gördüğünü söyledi. Depremde 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin de yaralandığını ifade eden Kurum, “17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Cenabı Allah, 17 Ağustos benzeri depremlerden ve tüm felaketlerden ülkemizi ve milletimizi muhafaza eylesin. 1999’dan bugüne, benzeri acıların tekrar yaşanmaması ve vatandaşlarımızın daha sağlıklı, daha güvenli binalarda ve şehirlerde yaşamaları için devletimiz var gücüyle çalıştı. Biz de Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti göstererek bu konuda yapılması gereken çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Türkiye’de son 100 yılda büyüklüğü 6 ve üzeri olan 56 deprem yaşandığını dile getiren Kurum, toprakların yüzde 66’sının

Bakan Kurum’dan Denizli depremine ilişkin açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Denizli'de yaşanan 6 şiddetindeki depremin ardından yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Denizli’de yaşanan 6 şiddetindeki depremin ardından yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Denizli’deki 6 büyüklüğündeki deprem ve ardından yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle ilgili tüm kurumlar seferber oldu. Bu kapsamda hasar tespiti yapmak ve vatandaşların yaralarını sarmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri bölgeye gitti. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Bakan Kurum, “Denizli Bozkurt’taki depremin ardından Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ve Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün yanısıra Afyonkarahisar, Isparta ve Aydın’daki ekiplerimiz de hasar tespiti yapmak ve vatandaşlarımızın yaralarını sarmak üzere ilçemize gitmişlerdir” dedi. Deprem nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Kurum, şunları söyledi: “Denizli’de meydana gelen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, hastanelerde tedavi gören vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.” EKİPLER ÇALIŞMAYA BAŞLADI Altı büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Denizli’nin Bozkurt ilçesinde hasar tespit çalışması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ekip oluşturuldu. Denizli İl Müdürünün ve ekibinin de hasar tespit çalışmalarına devam ettiği Bozkurt ilçesine destek için Afyonkarahisar, Isparta, Aydın’ın da içinde bulunduğu çevre illerden 50 kişilik bir ekip bölgeye yönlendirildi. Ekipler, riskli olduğu düşünülen yapılarda hasar tespit çalışması yaparak, vatandaşları tedbirli olması konusunda uyaracak.