“Deprem bölgesinde inşa süreci başlayan konut sayısı 100 bini buldu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesiyle ilgili olarak, “İnşa süreci başlayan konut ve köy evi sayısı 100 bini buldu. Bayramda da depremzedelerimizi yalnız bırakmayacağız, inşası tamamlanan köy evlerinin bazılarını teslimatını yapacağız” dedi.
“Deprem bölgesinde inşa süreci başlayan konut sayısı 100 bini buldu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, afet bölgesiyle ilgili olarak, “İnşa süreci başlayan konut ve köy evi sayısı 100 bini buldu. Bayramda da depremzedelerimizi yalnız bırakmayacağız, inşası tamamlanan köy evlerinin bazılarını teslimatını yapacağız” dedi.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde depremzedelerle oruç açtığı iftar yemeğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ramazan ayını tebrik ettiğini, iftara katılanlarla bir araya gelmesinden dolayı gönül bağının daha da güçlendiğini hissettiğini söyledi.

Daha önce birkaç kez gittiği depremzede illerini ramazanın başından beri tekrar tekrar ziyaret ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Perşembe günü Malatya’da, dün Diyarbakır’daydık. Deprem konutlarımızın temellerini süratle atıyoruz. Yarın da inşallah Şanlıurfa’da olacağız. Dün itibarıyla inşa süreci başlayan konut ve köy evi sayısı 100 bini buldu. Allah nasip ederse Şanlıurfa’yla birlikte bu rakam çok daha büyüyecek. Bayramda da depremzedelerimizi yalnız bırakmayacağız. İnşası tamamlanan köy evlerinin bazılarının teslimatını yapacağız. Hatay hariç tüm illerimizde enkaz kaldırma çalışmalarını bayrama kadar bitiriyoruz. Enkazlar kalkıp yeni inşaatlar yükseldikçe deprem bölgesinde umutların güçlendiğine şahit oluyoruz. Afette evi yıkılan, yakınını kaybeden, kurulu düzeni bozulan kardeşlerimiz, bu çalışmaları gördükçe hayata yeniden başlama cesareti buluyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmî kurumlardan belediyelere kadar devletin tüm birimlerinin, mülki idare amirlerinden sağlıkçılara, polislere, mimarlara kadar tüm kamu personelinin, gönüllüsünden hayırseverlerine kadar tüm sivil toplumun, devletin ve milletin tüm imkânlarıyla tam kadro sahada olduğunu anlattı.

“DEPREMİN İZLERİ TAMAMEN SİLİNCEYE KADAR SAHADA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Çalışmaların 7 gün 24 saat esasına göre olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölge dışında kalan diğer illerimiz, deprem mağduru vilayetlerimize düzenli yardım gönderiyor. Kocaeli Valiliğimiz bugüne kadar toplam bin 500 tır dolusu yardım malzemesini bölgeye sevk etti. Kahramanmaraş’ta ilimiz adına prefabrik ve konteyner çarşıların kurulumuna başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, arama kurtarma ekiplerinden, itfaiye ve iş makinalarına elindeki tüm imkânları bölgeye yığdı. Hatay’ın Defne ilçesinde yıllık 250 bin kişiye hizmet verecek 54 yataklı Kocaeli Hastanesi’nin kurulumunu 20 günde tamamladı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesindeki çalışmaları hızlandırmak amacıyla 7 il ile 250 belediyeyi kardeş ilan ettiklerini söyledi.

Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesini de Hatay’la kardeş yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Büyükşehir’in ilçe belediyeleriyle işbirliği hâlinde Hatay’da günlük 25 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı yaptığını, bunun yanında konteyner kent ve prefabrik yapıların kurulumunu yürüttüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahrip olan altyapının onarılmasına kadar çok geniş bir alanda belediyelerin hizmetlerini başarıyla devam ettirdiğini dile getirdi.

‘‘Reklam ve şov yapmak yerine iş ve hizmet peşinde koşan herkesten, tüm kurumlardan, belediyelerden Allah razı olsun’’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaraları tamamen sarıncaya, depremin izlerini tamamen silinceye kadar sahada olmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirleri tekrar eski ihtişamına, kayıpları getiremeseler de vatandaşları tekrar eski düzenine kavuşturuncaya dek durmayacaklarını, dinlenmeyeceklerini, depremzedelere sahip çıkacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzedeleri bağrına basan Kocaeli halkına, ülkesi ve milleti adına teşekkür ederek, Allah’tan birliklerini, dirliklerini, beraberliklerini daim eylemesini diledi.