Deprem zararlarının azaltılmasını amaçlayan çalıştaylar başladı

Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayları'nın ilki Ankara’da gerçekleştirildi.

Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayları’nın ilki Ankara’da gerçekleştirildi. Farklı konularla tekrar edecek çalıştayda, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı koordinasyonuyla ülke genelinde yürütülen çalışmalar ve deprem araştırmaları ele alındı.

Türkiye’nin deprem zararlarını azaltma konusundaki entelektüel birikimi ve uygulama kapasitesi, akıl platformunda bir araya getiriliyor. Uzman akademisyenler ve kamu yetkilileri ile STK, meslek odaları, yerel yönetim ve özel sektör temsilcilerinden oluşan paydaşlar, 16-17 Kasım tarihlerinde platformun ilk uygulaması olan “1. Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayı” ile görüşlerini ortaya koydu. 125 katılımcı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin güncellenmesi ve “Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi” ana başlıklarıyla ilgili grup oturumları gerçekleştirdi.

BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Oturumların önemli bir bölümünde, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin güncellenmesi konusu çalışıldı. Çalışmalar, Güncelleme Komisyonu’nun çalışma ekipleriyle birlikte yönetmeliğin bölümlerine göre gruplar halinde yürütüldü. Sürekli güncel kalması için yeni yönetmelikle birlikte 2019 başında uygulamaya giren Güncelleme Komisyonu ile 11 aylık yönetmelik, vakit kaybedilmeden güncellenmeye başlandı. Komisyon çalışmaları ile, 7-10 yıllık dönemlerde yenilenen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin sürekli güncel kalması amaçlanıyor.

TÜRKİYE DEPREM VERİ MERKEZİ SİSTEMİ

Çalıştayın bir diğer teması, “Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi”nde yaşanan gelişmeler oldu. Konudaki yeni olguların değerlendirildiği oturuma, sistem üyesi kamu, sivil toplum ve yerel yönetim kuruluşlarından 25 temsilci katıldı. Toplantıda mevcut deprem gözlem ağlarının durumu, deprem erken uyarı sistemleri, Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi’nde veri paylaşımı ve kullanımı, depremlerin önceden tahmini ve küresel konumlama sistemlerinin deprem araştırmalarında kullanımı konularında görüşler aktarıldı. Bu konularda geleceğe yönelik stratejiler ele alındı.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı’nın planlamasına göre ‘2. Deprem Zararlarının Azaltılması Ortak Akıl Çalıştayı’, önümüzdeki birkaç ay içinde yapılacak. İkinci çalıştayın yine iki tema ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tema konularından biri, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” olacak. 2020 yılında deprem zararlarının azaltılması konusunda toplam 6 ortak akıl çalıştayı yapılacak. Çalıştayların, 2015-2030 Sendai Afet Risk Azaltma Çerçeve Planı’nında yer alan eylemlerin gerçekleşmesine de katkısı sağlaması hedefleniyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Marmara Denizi’nde deprem

Marmara Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.
Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntı, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 16.38’de Marmara Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin 18,87 kilometre açığındaki sarsıntının, deniz yüzeyinin yaklaşık 6,83 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Deprem İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Deprem nedeniyle İstanbul’da ev ve işyerlerinde bulunan bazı vatandaşlar, cadde ve sokaklara indi.

TOKİ 176 konut ile 155 iş yerini açık artırma ile satışa çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini "açık artırma yöntemi" ile satışa sundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 176 konut ve 155 iş yerini “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu. TOKİ’nin satışa çıkardığı konutlar için 13 Ekim, iş yerleri için 14 Ekim saat 11.00’de açık artırma yapılacak. 176 konut ve 155 iş yeri için Ankara Bilkent Otel Konferans Merkezi ile TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda açık artırma gerçekleştirilecek. Ayrıca internetten de (www.emlakyonetim.com.tr) teklif verilebilecek. Adana, Ankara, Batman, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Denizli, Düzce, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop ve Sivas’ta konutlar yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle satışa sunulacak. Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Bitlis, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Gaziantep, Isparta, Karabük, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Niğde, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon ve Uşak’ta satışa çıkarılan iş yerleri ise yüzde 10 veya yüzde 25’i peşin 120 ay vadeyle alınabilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından yürütülecek. Başvurular/teminatlar bankaların tüm şubeleri aracılığıyla kabul edilecek. Ayrıntılı bilgilere “www.toki.gov.tr” ile “www.emlakyonetim.com.tr” internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

DYO’dan koronoya karşı okullarla işbirliği

Boya üreticisi DYO, okulların yeni dönem eğitim öğretim yılına hazırlanması için 40'dan fazla eğitim kurumuna boya desteğinde bulundu.
Boya üreticisi DYO, okulların yeni dönem eğitim öğretim yılına hazırlanması için 40’dan fazla eğitim kurumuna boya desteğinde bulundu. Kovid-19 salgını tüm dünyayı ve ülkemizi etkilerken, temizlik, hijyen, sağlık, en çok öne çıkan kavramlar oldu. Yaşam alanlarının temizliği boya ile başlarken DYO, yeni döneme hazırlanan okullara destek oldu. DYO, çocukların sağlığını salgın ve benzeri hastalıklardan korumak, hijyenik koşulları sağlamak amacıyla bu alanda bir çalışma başlattı. Pandemi nedeniyle kapanan ve öncelikli olarak yenilenme ihtiyacı duyan okullara boya yardımında bulunan DYO’nun hedefi, okullar açıldığında çocukların sağlıklı ve temiz alanlarda eğitim görmesine destek olmak. DYO, pandemi döneminde 40’dan fazla okulu boyadı.