Deprem zararlarının azaltılmasını amaçlayan çalıştaylar başladı

Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayları'nın ilki Ankara’da gerçekleştirildi.

Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayları’nın ilki Ankara’da gerçekleştirildi. Farklı konularla tekrar edecek çalıştayda, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı koordinasyonuyla ülke genelinde yürütülen çalışmalar ve deprem araştırmaları ele alındı.

Türkiye’nin deprem zararlarını azaltma konusundaki entelektüel birikimi ve uygulama kapasitesi, akıl platformunda bir araya getiriliyor. Uzman akademisyenler ve kamu yetkilileri ile STK, meslek odaları, yerel yönetim ve özel sektör temsilcilerinden oluşan paydaşlar, 16-17 Kasım tarihlerinde platformun ilk uygulaması olan “1. Deprem Zararlarının Azaltılmasında Ortak Akıl Çalıştayı” ile görüşlerini ortaya koydu. 125 katılımcı, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin güncellenmesi ve “Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi” ana başlıklarıyla ilgili grup oturumları gerçekleştirdi.

BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Oturumların önemli bir bölümünde, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin güncellenmesi konusu çalışıldı. Çalışmalar, Güncelleme Komisyonu’nun çalışma ekipleriyle birlikte yönetmeliğin bölümlerine göre gruplar halinde yürütüldü. Sürekli güncel kalması için yeni yönetmelikle birlikte 2019 başında uygulamaya giren Güncelleme Komisyonu ile 11 aylık yönetmelik, vakit kaybedilmeden güncellenmeye başlandı. Komisyon çalışmaları ile, 7-10 yıllık dönemlerde yenilenen Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin sürekli güncel kalması amaçlanıyor.

TÜRKİYE DEPREM VERİ MERKEZİ SİSTEMİ

Çalıştayın bir diğer teması, “Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi”nde yaşanan gelişmeler oldu. Konudaki yeni olguların değerlendirildiği oturuma, sistem üyesi kamu, sivil toplum ve yerel yönetim kuruluşlarından 25 temsilci katıldı. Toplantıda mevcut deprem gözlem ağlarının durumu, deprem erken uyarı sistemleri, Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi’nde veri paylaşımı ve kullanımı, depremlerin önceden tahmini ve küresel konumlama sistemlerinin deprem araştırmalarında kullanımı konularında görüşler aktarıldı. Bu konularda geleceğe yönelik stratejiler ele alındı.

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı’nın planlamasına göre ‘2. Deprem Zararlarının Azaltılması Ortak Akıl Çalıştayı’, önümüzdeki birkaç ay içinde yapılacak. İkinci çalıştayın yine iki tema ile gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tema konularından biri, “Yapı Sağlığı İzleme Sistemi” olacak. 2020 yılında deprem zararlarının azaltılması konusunda toplam 6 ortak akıl çalıştayı yapılacak. Çalıştayların, 2015-2030 Sendai Afet Risk Azaltma Çerçeve Planı’nında yer alan eylemlerin gerçekleşmesine de katkısı sağlaması hedefleniyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Elazığ’da köklü bir kentsel dönüşüm projesi başlatacağız”

Bakan Kurum, Elazığ'da deprem nedeniyle hasar gören yapılara ilişkin, "Köklü bir kentsel dönüşüm projesi başlatacağız" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da deprem nedeniyle hasar gören yapılara ilişkin, “Köklü bir kentsel dönüşüm projesi başlatacağız” dedi. Bakan Murat Kurum, Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Depremin ardından hasar tespitlerine tüm çevre illerden gelen ekipler aracılığıyla başlandığını ifade eden Kurum, 500 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarının yapıldığını aktardı. Kurum, “Bu çerçevede riskli gördüğümüz ne kadar alan, bina varsa, bu binalara ilişkin tespit neticesinde burada köklü bir dönüşüm çalışması başlatacağız. Çünkü binaların bir çoğunda ilk tespitlerde ağır, orta ve az hasar mevcut” diye konuştu. “Elazığ’da köklü bir kentsel dönüşüm projesi başlatacağız” pic.twitter.com/mnvgxnEcyz— T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (@csbgovtr) January 26, 2020 Mustafa Paşa, Sürsürü ve Elazığ’ın bazı diğer mahallelerinde de riskli gördükleri ve acil yıkılmasını gerekli gördükleri binalar olduğunu dile getiren Kurum, “Burada da acil olarak yıkacağımız, yine yıkılan binanın yakınındaki bina ve diğer enkazların yanında yıkmamız gereken binalar var. Hızlı bir şekilde yıkımını gerçekleştireceğiz ve burada da hızlı bir dönüşüm işlemine başlayacağız” ifadelerini kullandı. Kurum, Sürsürü Mahallesi’nde aynı site içinde tek binanın yıkılmasına ilişkin soru üzerine, binanın etrafında yaptıkları incelemelerde diğer binalarda da ağır hasarlı durumların söz konusu olduğunu gördüklerini belirtti. O binaların yıkılmamış olmasının

“İMOB’da MOBSAD 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturdu”

İMOB'a 11 üyesiyle katılan Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği'nin, 1 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirdiği bildirildi.
İstanbul Yeşilköy CNREXPO’da düzenlenen 16. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’na (İMOB) 11 üyesiyle katılan Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği’nin (MOBSAD), 1 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirdiği bildirildi. Fuar hakkında değerlendirmede bulunan MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, “Dünyanın en büyük 2., Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 16. İMOB’da 2,5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin oluşmasını bekliyorduk. MOBSAD olarak tek başımıza 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturduk. Nedeni ise katma değerli ihracat ürünleri üretmemiz ve doğru pazarları hedeflememiz oldu. Örneğin; Çin, Nijerya ve ABD pazarları son birkaç yıldır yoğunluk kazandığımız pazarlar oldu. Son 3 yıldır Çin Şanghay bölgesinde düzenlenen fuarlara katılarak Türk mobilyasının Çin’e ulaşmasında önemli bir yol haritası çizdik ve Çin pazarında yüzde 100’e yakın bir büyüme kaydettik. Çin’de kişi başına milli gelir sürekli artarken, lüks tüketimde de artış söz konusu. Dünyanın en büyük mobilya ihracatçısına zanaatkar yönü yüksek mobilyalar gönderiyoruz. Dünyada mobilya denilince ilk akla gelen ülke İtalya’daki yüksek maliyetler, lojistik gibi faktörler nedeniyle 3 ayda ürünlerimizi Çin’e ulaştırıyoruz. Yine Çin’in yeni İpek Yolu projesiyle sadece Çin’e değil, diğer Uzakdoğu’daki ülkelere de ürünlerimizi daha rahat ulaştıracağız. Fuar boyunca üyelerimiz başarılı bir çalışma imzaladılar. Özellikle 450 bin TL’lik yatak odası ve salon takımıyla birlikte 850 bin TL’yi bulan üye firmalarımızdan birinin sergilediği mobilyalar,

TOKİ’nin 400 rezerv konutu, evleri yıkılanlara tahsis edilecek

Bakan Kurum, "Elazığ merkezde 400 rezerv konutumuz var. Bu konutları depremzede vatandaşlarımıza tahsis edeceğiz" dedi.
Deprem bölgesinde evlerinde hasar olan vatandaşların acilen Valilik ya da Kaymakamlıklara müracaat etmeleri gerektiğini bildiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ merkezde 400 rezerv konutumuz var. Bu konutları depremzede vatandaşlarımıza tahsis edeceğiz” dedi. Bakan Kurum, Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığı Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Depremin ardından hasar tespitlerine tüm çevre illerden gelen ekipler aracılığıyla başlandığını ifade eden Kurum, 500 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarının yapıldığını aktardı. Bakan Kurum, “Riskli gördüğümüz ne kadar alan, bina varsa, bu binalara ilişkin tespit neticesinde burada köklü bir dönüşüm çalışması başlatacağız. Çünkü binaların bir çoğunda ilk tespitlerde ağır, orta ve az hasar mevcut” diye konuştu. Deprem bölgesinde evlerinde hasar olan vatandaşlarımızdan acilen Valilik ya da Kaymakamlıklarımıza müracaat ederek bizleri bilgilendirmelerini istiyoruz. Elazığ merkezde 400 rezerv konutumuz var. Bu konutları depremzede vatandaşlarımıza tahsis edeceğiz. pic.twitter.com/lhivH2sI1A— Murat KURUM (@murat_kurum) January 26, 2020 Mustafa Paşa, Sürsürü ve Elazığ’ın bazı diğer mahallelerinde de riskli gördükleri ve acil yıkılmasını gerekli gördükleri binalar olduğunu dile getiren Kurum, şunları söyledi: “Burada da acil olarak yıkacağımız, yine yıkılan binanın yakınındaki bina ve diğer enkazların yanında yıkmamız gereken binalar var. Hızlı bir şekilde yıkımını gerçekleştireceğiz ve burada da hızlı bir dönüşüm işlemine başlayacağız.” TOKİ