Dev proje tamamlandı… Gaziantep’e içme suyu verildi

Kahramanmaraş sınırları içerisinde doğan Göksu Çayı'nın suyunu Gaziantep'e ulaştıracak Düzbağ İçme Suyu Projesi tamamlanarak şehre su verilmeye başlandı.
Dev proje tamamlandı… Gaziantep’e içme suyu verildi

Kahramanmaraş sınırları içerisinde doğan Göksu Çayı’nın suyunu Gaziantep’e ulaştıracak Düzbağ İçme Suyu Projesi tamamlanarak şehre su verilmeye başlandı.

Konu hakkında açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Düzbağ projesinin Gaziantep’in çılgın projesi olduğunun altını çizdi. Suyun maliyetinin yüzde 75 düşeceğini belirten Aydın, “Suriyeli misafirlerimizin de yoğun bir şekilde bulunduğu ilimizde içme suyu anlamında sıkıntıya son vermek maksadıyla bu projeyi geliştirdik. Testlerin tamamlanmasından sonra Gaziantep’e ilimize artık kaynak suyu kalitesinde içme, kullanma ve endüstriyel su verilmeye başlandı” dedi.

Düzbağ projesi ile Göksu Çayı’ndan alınacak yıllık 96,60 milyon metreküp suyun Gaziantep’e iletileceğini ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Proje kapsamında regülatör, terfi merkezi, yükleme havuzu, iletim hattı, dağıtım hattı ve tünel imalatları bulunuyor. 2017 yılında başlayan inşaat çalışmaları çerçevesinde 81 bin 581 metrelik isale hattının tamamı bitirilerek, hatta su verildi. Ayrıca proje kapsamında 13 bin 974 metre iletim hattı, 632 metre terfi hattı, 2 bin 659 metre dağıtım hattı, 400 metre Mizmilli deplasesi ve 12 bin 78 metre Kartalkaya terfi yenilemesi olmak üzere toplam 111 bin 324 metrelik boru hattı döşendi.”

Düzbağ Projesi’nde içme suyunun ilk aşamada Göksu Çayı’ndan regülatör vasıtasıyla alınacağını söyleyen Genel Müdür Aydın, “Bu aşamada Gaziantep suya yüzde 75 mertebesinde daha uygun maliyetle kavuşacak. Düzbağ Barajının bitmesiyle de şehre verilen su yılda 173,60 milyon metreküpe yükselecek ve tamamen cazibeyle yani herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantepli vatandaşlarımız bu suya kavuşmuş olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı Projesi inşaatında genel iş ilerlemesinin yüzde 90 seviyesinde olduğunu belirten Aydın, bugüne kadar proje kapsamında 1,2 milyar TL harcama yapıldığını da sözlerine ekledi.

Aydın, “Projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.