Dilovası’nda ıslah çalışması

DSİ tarafından Kocaeli Dilovası Dilderesi'nde taşkın riskini ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan ıslah çalışmaları tamamlanıyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Kocaeli Dilovası Dilderesi’nde taşkın riskini ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan ıslah çalışmaları tamamlanıyor.

DSİ’nin yürüttüğü dere ıslahları çalışmaları ile tarım alanları ve yerleşim yerleri taşkınlardan korunurken, vatandaşların da can ve mal güvenliği sağlanıyor. Yapılan çalışmalar aynı zamanda şehir merkezlerine, ilçelere de ayrı bir güzellik katıyor. Son yıllarda dere ıslahlarında “estetiği, emniyeti ve ekonomiyi” ön plana çıkaran projeler hayata geçiriliyor.

Kocaeli Dilovası Dilderesi Islahı kapsamında yapılan tesisler ile yoğun yağışlar sonucunda oluşabilecek taşkın riski ortadan kaldırıldı ve olası can ve mal kaybı önlendi.

Dilovası Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün kurulmasından sonra, bugüne kadar yaşanmış ve yaşanması muhtemel taşkınlar dikkate alınarak, Dilderesi’nin mansap kısmında DSİ tarafından ıslah çalışması yapıldı. İş kapsamında yüzde 97 oranında gerçekleşme sağlandı. Tarihi Mimar Sinan Köprüsüne zarar verilmeden gerekli ıslah çalışmaları bitirilme noktasına gelindi. Dere yatağında yapılacak rusubat temizliği sonrasında proje tamamlanarak hizmete açılacak.

Çalışmalar kapsamında dere yatağı üzerinde 2 bin 984 metre uzunluğunda dere ıslahı yapıldı. Böylece, 2 bin 806 metre uzunluğunda 32 metre genişliğinde yaz yataklı taban kaplama betonu, 2 bin 320 metre uzunluğunda 4 metre yüksekliğinde desenli beton duvar, bin 710 metre uzunluğunda mevcut taş duvarlara desenli beton kaplama, Mimar Sinan Köprüsü menba ve mansabında toplam 301 metre uzunluğunda 4 metre yüksekliğinde taş duvar, 150 metre uzunluğunda 32 metre genişliğinde ve bir metre kalınlığında taş kaplama, 90 metre uzunluğunda menfez imalatı, 840 metre taş duvar ve taban kaplaması ve 2 adet köprü yapıldı.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Haziranda 2,7 milyon yolcu uçtu

Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu.
Türkiye genelindeki havalimanlarında haziranda hizmet verilen toplam yolcu sayısı 2 milyon 750 bin 992 oldu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, normalleşme sürecine girilen haziran ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre, havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak sayısı, iç hatlarda 38 bin 550, dış hatlarda 8 bin 210 olmak üzere hizmet verilen toplam uçak trafiği üst geçişler ile birlikte 55 bin 814 olarak gerçekleşti. Haziranda Türkiye genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiği 2 milyon 403 bin 971, dış hat yolcu trafiği ise 346 bin 448 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcularla toplam yolcu trafiği 2 milyon 750 bin 992 olarak kayıtlara geçti. Havalimanları yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği, haziranda iç hatlarda 25 bin 925 ton, dış hatlarda 89 bin 248 ton olmak üzere toplam 115 bin 173 tona ulaştı. Ocak-haziran döneminde havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 225 bin 776, dış hatlarda 125 bin 105 oldu. Böylece üst geçişlerle birlikte toplam 464 bin 297 uçağa hizmet verildi. Türkiye geneli havalimanları iç hat yolcu trafiğinin 21 milyon 899 bin 134, dış hat yolcu trafiğinin 14 milyon 552 bin 909 olduğu söz konusu dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu

Elektrikte günlük tüketim rekoru

Türkiye'de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı.
Türkiye’de elektrik tüketiminde dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda bu yılın rekor seviyesine ulaşıldı. Yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan klima kullanımı ve tarımsal sulamalar, elektrik tüketiminde rekor rakamların görülmesine yol açtı. Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, Türkiye’de dün 908 bin 395 megavatsaatle günlük bazda yılın en yüksek elektrik tüketimi seviyesi kaydedildi. Aynı gün, ülkede 905 bin 726 megavatsaatle yılın en yüksek elektrik üretimine ulaşıldı. Söz konusu üretimin yüzde 24’ü doğal gaz, yüzde 22’si barajlı hidroelektrik ve yüzde 21’i ithal kömür santrallerinden, kalan bölümü diğer kaynaklardan karşılandı.

TİKA ile ilk kez oyun parkları oldu

TİKA'nın desteğiyle Namibya Osire Mülteci Kampı’nda yaşayan bin çocuk ilk defa oyun parkına ve spor malzemelerine kavuştu.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile Namibya Osire Mülteci Kampı’nda yaşayan bin çocuk ilk defa oyun parkına ve spor malzemelerine kavuştu. Kamp koşullarındaki kısıtlı sosyal aktiviteler ve Kovid-19 salgını nedeniyle zor şartlarda yaşayan çocuklar TİKA’nın desteği sayesinde futbol, basketbol, voleybol ekipmanları ile oyun parkına kavuştu. Kamp Yetkilisi Penda Iilonga yaptığı konuşmada, 1000 çocuğun yaşadığı kampta, çocukların oynayabilecekleri bir parkın önceden bulunmadığını belirterek, salgın sonrası parkın tamamen hizmete açılacağını ve spor faaliyetlerine de başlayacaklarını ifade ederek, desteklerinden ötürü TİKA’ya teşekkür etti. TİKA Windhoek Program Koordinatörü Özlem Güvenç ise, 20 Haziran’da kutlanılan Dünya Mülteciler Günü kapsamında bu parkın Türk çocuklarından, Namibya çocuklarına armağan edildiğini ve çocukların eğitim hayatlarına da katkı sağlayacak sosyal aktiviteler sayesinde daha sağlıklı bireyler olarak yetişecekleri için mutluluk duyduğunu ifade etti. #Namibya’daki mülteci çocuklar TİKA ile ilk defa oyun parkına kavuştu 🇳🇦👩🏾👦🏾🇹🇷Kamp koşullarındaki kısıtlı sosyal aktiviteler ve yaşanan Kovid19 salgını nedeniyle zor şartlarda yaşayan çocukların sağlanan spor ekipmanları ve oyun parkı ile yüzleri güldühttps://t.co/VsgRnvFSRO pic.twitter.com/JApHWPertU— TİKA (@Tika_Turkey) July 4, 2020