Diyarbakır’da 999 konut için kura töreni düzenlendi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Diyarbakır Yenişehir'de inşa edeceği 999 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.
Diyarbakır’da 999 konut için kura töreni düzenlendi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Diyarbakır Yenişehir’de inşa edeceği 999 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TOKİ tarafından başlatılan 50 bin yeni sosyal konut hamlesi tüm hızıyla sürüyor. TOKİ, konut hamlesi kapsamında inşa edilecek binaların proje, ihale ve inşaat aşamaları için yoğun bir mesai harcıyor. Ev sahibi olmak isteyen ailelerin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalışan TOKİ, başvuru süreçleri tamamlanan konutların sahiplerini, gösterilen yoğun ilgi nedeniyle kura çekimi ile belirliyor. 50 bin yeni sosyal konut hamlesi kapsamında hemen hemen her gün bir ilde kura töreni gerçekleştiriliyor. Bitlis ve Batman’ın ardından bu kez Diyarbakır, kura heyecanına sahne oldu.

TOKİ’nin Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde inşa edeceği 999 konut için 5 bin 544 kişi başvuruda bulundu. Konutların hak sahipleri kura çekilişi ile belirlendi. Seyrantepe Spor Salonundaki çekiliş, 999 konut için başvuruda bulunan vatandaşların katılımı ile noter huzurunda yapıldı.

Yıllardır ev sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşlar, isimlerinin okunmasıyla birlikte büyük mutluluk yaşadı. Hak sahiplerinden çoğu ilk kez ev sahibi olma sevincini aileleriyle paylaştı.

Kurada ismi çıkan emekli bina görevlisi Hikmet Çetin, 19 yıl bina görevlisi olarak çalıştıktan sonra emekli olduğunu ve 55 yaşından sonra ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çetin, “Şimdiye kadar ev sahibi olamadım. Sevinçliyim, gururluyum, Zemin katta kalıyorum. 4 tane çocuk okuttum. Bu imkanı sağlayanlardan Allah bin kere razı olsun. Allah Türkiye’mizden razı olsun.” dedi.

475 TL’DEN BAŞLAYAN TAKSİTLERLE EV SAHİBİ OLACAKLAR

Yatay mimari ile inşa edilecek konutların 759’u 2+1 planında, 240’ı ise 3+1 planında olacak. Alt gelir grubuna yönelik olan 2+1 konutlar 475 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 12, yüzde 20 peşinat ve 180, 240 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.  Orta gelir grubuna yönelik olan 3+1 konutlar ise 929 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 10, yüzde 20 peşin 120 ve 180 ay vade seçenekleri ile satışa sunuldu.