Doğal taş sektöründe yeni rota

Türkiye doğal taş sektörü, Çin'deki daralma nedeniyle yeni pazar arayışına girerek yönünü Güney Amerika ülkelerine çevirdi.
Doğal taş sektöründe yeni rota

Doğal taş sektöründe 100’den fazla ülkeye yılda ortalama 2 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren Türkiye, yeni pazar arayışı konusunda rotasını Brezilya, Arjantin ve Şili başta olmak üzere Güney Amerika coğrafyasına çevirdi.

Türkiye’den her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık maden ürünleri ihraç ediliyor. Bunun yarısına yakınını doğal taş sektörünün ürünleri oluşturuyor. Doğal taş dış satımının yarısı oluşturan blok mermer sektörü ise ihracatta önemli bir yer ediniyor.

En fazla ihracatı Çin ve Hindistan’a yapan blok mermer sektörü, işlenmiş üründe en fazla ABD’ye dış satım yapıyor. Ardından Suudi Arabistan ve diğer ülkeler geliyor.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, sektör olarak pazarları çeşitlendirmek zorunda olduklarını söyleyerek, “Çünkü Çin’de büyüme oranlarının gerilemesi doğal olarak oradaki inşaat sektörünü de etkiledi ve küçülmesine sebep oldu. Böyle olduğu için de doğal taş ithalatında da bir gerileme söz konusu. Bunları aşabilmek için orada kaybettiğimiz yüzdelik dilimi diğer ülkelerde tamamlamamız gerekiyor. Çin 1 milyar dolarlık ithalat yaptığı için oradaki yüzde 10’luk daralma bile 100 milyon dolara tekabül eder ki bu da bizim için büyük bir rakam. Bu büyük rakamı da tek bir ülkeden kapatamayız” dedi.

Dinçer, İMİB olarak bir yıldır fuarlar haricinde 20’ye yakın ülkeye ticaret heyeti düzenlediklerini aktardı. Ticaret heyetlerini çok önemsediklerine değinen Dinçer, şöyle devam etti: “Ticaret heyetlerinde 20’ye yakın firmamızı değişik ülkelere götürüyoruz ve orada ciddi alıcılarla bire bir masaya oturtuyoruz. Ticaret heyetleri, hiç doğal taş satmadığımız veya çok az sattığımız ülke pazarlarına girme adına ilk adım oluyor. Brezilya, Arjantin ve Şili gibi Güney Amerika ülkelerini hedef pazarlar olarak belirledik ve oralara ticaret heyeti düzenledik. Ayrıca Meksika ve Güney Kore gibi ülkelere de ticaret heyetleri düzenledik.”

Dinçer, ticaret heyetlerine 2020 yılında da devam edeceklerini dile getirdi.