Dortmund’a ‘Trabzon Meydanı’

Almanya'nın Dortmund kentinde merkezi bir meydana ‘Trabzon Meydanı’ ismi verildi. İki kentin belediye başkanı, meydanın isminin yazıldığı tabelayı birlikte açtı.
Dortmund’a ‘Trabzon Meydanı’

2014 yılında ‘kardeş şehir’ ilan edilen Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Dortmund Belediyesi arasında dostluk köprüleri kurulmaya devam ediyor. Dortmund kent merkezindeki bir meydana ‘Trabzon Meydanı’ ismi verildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau, meydanın isminin yazıldığı tabelayı birlikte açtı.

Burada bir konuşma yapan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu, Dortmund şehriyle kardeş şehir protokolü imzalanmasının üzerinden geçen 5 yılda iki kent arasındaki ortaklıkta hatırı sayılır mesafe aldıklarını söyledi.

İki şehir arasında birlikte hareket edilebilecek pek çok alan bulunduğuna işaret eden Zorluoğlu, “Bugün açılışını yaptığımız Dortmund Trabzon Meydanı, sadece ilişkilerimize ivme kazandırmayacak, aynı zamanda iki şehrin halklarını da birbirine daha fazla yakınlaştıracaktır” dedi.

Bu kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Zorluoğlu, “Trabzon-Dortmund kardeş şehir ilişkisine kuruluşundan bugüne kadar katkı yapan uyum meclisi üyelerine, Türk ve Alman sivil toplum kuruluşlarına, Trabzon dernekleri yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. Trabzon Meydanı’nın her iki şehrin insanlarına da hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

SIERAU: TRABZONLULARA TEŞEKKÜR İÇİN BÖYLE BİR KARAR ALDIK

Dortmund Belediye Başkanı Sierau da yıllar önce Türkiye ve Trabzon’dan gelip Dortmund’un ve Almanya’nın kalkınmasına katkıda bulunanlara teşekkür etmek için böyle bir karar aldıklarını belirterek, “Kardeş şehir olduktan sonra büyük dostluklar geliştirdik ve bugün bunun meyvesini alıyoruz. Birlikte birçok konuyu konuştuk. Trabzon’dan çok sayıda insanın Dortmund’a gelmesinden dolayı memnunuz. Şehrimizde kardeş şehrimizin isminin yer aldığı bir meydanın olmasından büyük kıvanç duyuyorum” şeklinde konuştu.

HORONLU AÇILIŞ

Kemençe eşliğinde horon gösterisi de sunulan açılışa, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, dernek yöneticileri ve çevre sakinleri katıldı.