Dünyaca ünlü freskleriyle Kariye Müzesi

Dünya ölçeğinde bir üne sahip olan İstanbul'daki Kariye Müzesi, içinde bulunan fresk ve mozaikler dolayısıyla sanat tarihi açısından büyük bir önem arz ediyor.
Dünyaca ünlü freskleriyle Kariye Müzesi

Dünya ölçeğinde bir üne sahip olan İstanbul’daki Kariye Müzesi, içinde bulunan fresk ve mozaikler dolayısıyla sanat tarihi açısından büyük bir önem arz ediyor.

İstanbul’un önemli tarihi eserlerinden olan ve Edirnekapı semtinde bulunan Kariye Müzesi (Khora Manastırı), sanat tarihçileri tarafından geç dönem Bizans anıtlarından biri olarak gösteriliyor. Özellikle Avrupa’dan gelen turistlerin gözdesi olan müze hakkında merak edilenleri Kariye Müzesi Sorumlu Uzmanı Miray Can Kırkoçoğlu yanıtladı.

Kariye’nin, Khora Manastırı Kilisesi olarak inşa edildiğini dile getiren Kırkoçoğlu, yapının tarihinin 6. yüzyıla kadar dayandırıldığını belirtti. Kariye isminin, “kent dışı” anlamında kullanılan Grekçe “Chora” ve Arapça kökenli “Karye” sözcüklerinden geldiğini kaydeden Kırkoçoğlu, yapının bugünkü görünümüne 14. yüzyılda devrin önemli siyaset ve sanat insanı olan Theodoros Metokhites’in yaptırdığı köklü onarım ve bakım çalışmalarıyla geldiğini ifade etti.

İstanbul’un fethinden sonra bir süre kilise olarak kullanılmaya devam edilen Kariye’nin 1511 yılında Sultan II. Beyazıd devrinde Sadrazam Hadım Ali Paşa tarafından minber, mihrap ve minarenin eklenerek camiye çevrildiğini söyleyen Kırkoçoğlu, Kariye’nin etrafındaki diğer yapıların günümüze ulaşamadığını dile getirdi.

Kariye, 1948’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Ayasofya Müzesi’ne bağlı bir müze olarak ziyarete açıldı. Dünya ölçeğinde bir üne sahip olan Kariye Müzesi, içinde bulunan fresk ve mozaikler dolayısıyla sanat tarihi açısından büyük bir önem arz ediyor. 14. yüzyıl geç dönem Bizans resim sanatının en güzel örneklerini barındıran Kariye Müzesi’ni 2018 yılında 100 bin 73 kişi ziyaret etti.

Kaynak: İstanbul Valiliği Web Sitesi