Dünyanın en büyük lale halısı Ayasofya Meydanı’nda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez tasarladığı dünyanın en büyük Lale Halısı, Ayasofya meydanında İstanbullularla ve turistlerle buluştu.
Dünyanın en büyük lale halısı Ayasofya Meydanı’nda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez tasarladığı dünyanın en büyük Lale Halısı, Ayasofya meydanında İstanbullularla ve turistlerle buluştu.

Ayasofya Meydanı’nı 30 Nisan’a kadar ziyaret edenler, tarihsel geçmişinden bugüne özel motiflerin içinde bezendiği halı motiflerini görme ve Ayasofya ile Sultanahmet eşliğinde fotoğraf çektirme imkanı bulacak. Bu yıl beşinci kez hazırlanan lale halısı geleneksel Türk halı – kilim motiflerinden esinlenerek hazırlandı.Halıda bulunan geleneksel Türk halı – kilim motiflerinden bereket ve kahramanlığı sembolize eden koçboynuzu, aile birlikteliğini simgeleyen bukağı, suyun hayattaki önemini vurgulayan su yolu ile bolluğu sembolize eden pıtrak desenleri, halı üzerinde farklı ölçeklerde karma olarak kullanıldı. Lale Halısında kullanılan 570 bin canlı lale, Konya Çumra’da üretildi.

İSTANBUL’A 20 MİLYON LALE DİKİLDİ

İstanbul‘da 2018 yılı sonbaharında 2019 yılı için 20 milyon adet lale soğanı dikildi. Lale Festivali kapsamında parklar, korular ve ana caddeler başta olmak üzere ilçe belediyelerinin semt parkları dahil olmak üzere İstanbul geneline 75 türü ağırlıklı, toplam 78 tür lale dikildi. Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkileri lale dönemi bittikten sonra da İBB parkalarında görmek mümkün.

Ayasofya Meydanı’ndaki Lale Halısının açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Orta Asya’daki Tiyanşan Dağları’ndan doğup Anadolu’ya göçle birlikte İstanbul’a gelen lalenin, daha sonra Avrupa’ya götürüldüğü bilgisini paylaşarak, “Lalenin bu mevsimde anavatanında bütün İstanbullularla ve yabancı misafirlerimizle buluşması ayrı bir simgedir. Lale halısında üretilen lalelerin Konya’da yetiştirilen yerli üretim olması da bir başka güzellik” diye konuştu.

1460 metrekarelik lale halısında 570 bin lale kullanılarak 4 farklı motif oluşturulduğunu ifade eden İmamoğlu, “Lalenin bir bahar müjdecisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Lalenin gerçek vatanı olan ülkemizde, laleyle ilgili festival yapılıyor. Bunun geleneksel hale getirilmesi güzel bir adımdır. Arkadaşlarımızla bu sürecin daha ileriyi taşınması için çalışma yapacağız” dedi.

ÖZEL BÖLGELERE DİKİLEN LALE BİLGİLERİ

• Gülhane Parkı’na 37 farklı türde 1 milyon 500 bin adet
• Emirgan Korusu’na 78 farklı türde 2 milyon 600 bin adet. Koruda tüm lale türlerini görmek
mümkün.
•Yıldız Korusu’na 50 farklı türde 500 bin adet.
• Soğanlı Bitkiler Parkı’na 47 farklı türde 400 bin adet
• Beykoz Korusu’na 25 farklı türde 350 bin adet
• Göztepe 60. Yıl Parkı’na 81 farklı türde 1 milyon 560 bin adet
• Büyük Çamlıca Korusu’na 26 farklı türde 550 bin adet
• Küçük Çamlıca Korusu’na 34 farklı türde 650 bin adet
• Fethipaşa Korusu’na 18 farklı türde 350 bin adet
• Hidiv Çubuklu Korusu’na 30 farklı türde 1 milyon adet
• Gözdağı korusuna 20 farklı türde 105 bin 350 adet