Dünyanın en büyük yeraltı şehri turizme açılacak

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarında 5 yıl önce keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi turizme açılıyor.
Dünyanın en büyük yeraltı şehri turizme açılacak

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarında 5 yıl önce keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı yerleşimi turizme açılıyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, TOKİ ile işbirliği içerisinde yürüttükleri ‘Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi’ çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı şehrini en kısa zamanda turizme kazandırılacağı müjdesini verdi. Bölgeyi turizme açarak Nevşehir’e ciddi bir ekonomik gelir sağlayacaklarını söyleyen Arı, aynı zamanda istihdam olanaklarının da artacağını vurguladı.

Belediye Başkanı Rasim Arı, Nevşehir Kalesi etrafındaki yeraltı şehrinin turizme kazandırılması yönündeki çalışmalar çerçevesinde AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilgün Yazıcı, Turizmci Gökhan Kanat ve İş İnsanı Muzaffer Leblebici ile bir araya geldi. Toplantıda Nevşehir Kalesi etrafındaki yeraltı şehri hakkında bilgiler veren Arı, TOKİ ile birlikte yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen bulunan yeraltı şehrinde, Nevşehir Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bilimsel danışmanlığında gerçekleştirilen temizlik çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını ifade etti.

Altıncı yüzyıldan itibaren günümüze kadar yaşam izlerinin bulunduğu kale etrafında, 13. yüzyılın ilk çeyreğine ait kaya kilise, bezirhane, tünel ve su yolları, kayadan oyma yaşam alanları ve erzak depolarının bulunduğunu kaydeden Arı, henüz turizme açılmadan yerli ve yabancı medya organlarının dikkatini çeken ve büyük merak uyandıran Nevşehir Kalesi Yeraltı Şehrinin turizme kazandırılması ile Türk turizmine ciddi katkı sunacağını söyledi.

Arı, “Bu alanı turizme açılması için bazı projelerimiz var. En kısa sürede çalışmaların tamamlanarak alanın Türk turizmine kazandırılmasını istiyoruz. Bunla birlikte Nevşehir’de ciddi bir ekonomik getiri ve istihdam olanağına kavuşacak. Konuyla ilgili gerek turizm ve iş dünyasından önemli isimlerle görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.