Dünyanın en güvenilir şehirleri

'En Güvenli Şehirler Endeksi 2019'da İstanbul 60 şehir arasında 36'ncı sırada yer aldı.
Dünyanın en güvenilir şehirleri

The Economist Intelligence Unit, dünyanın en güvenli şehirlerini açıkladı. ‘En Güvenli Şehirler Endeksi 2019’da İstanbul 60 şehir arasında 36’ncı sırada yer aldı.

The Economist Intelligence Unit ‘Güvenli Şehirler Endeksi 2019’u yayımladı. Endekste 60 büyük dünya şehri, 57 farklı gösterge göz önünde bulundurularak değerlendirildi. Buna göre en güvenli üç şehir sırasıyla Tokyo, Singapur ve Osaka oldu. İstanbul ise söz konusu 60 şehir arasında 66.1 puanla 36’ncı sırada yer aldı. Böylece İstanbul, iki yılda bir yayınlanan endekste 4 sıra birden yüksekmiş oldu.

50 KRİTERLİK DEĞERLENDİRME

Suç oranları, doğal afetlerden korunma başarısı, siber güvenlik gibi 50 kıstasın değerlendirildiği listede birinci seçilen Tokyo, söz konusu raporun yayımlanmaya başladığı 2015 yılından beri üçüncü kez dünyanın en güvenli şehri unvanını elde etmiş oldu. Tokyo dünyanın en güvenli şehri olarak seçilmesine rağmen, raporda şehrin halen yolsuzluk ve organize suçlardan etkilendiği belirtildi.

JAPONYA’DAN İKİ ŞEHİR

“Dünyanın en güvenli şehirleri” sıralamasında ikinci sırada Singapur yer aldı. Bir diğer Japonya şehri olan Osaka üçüncülüğü elde ederken, Osaka’yı Avustralya’nın Sidney şehri, Kanada’nın Toronto şehri, ABD’nin başkenti Washington, Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Güney Kore’nin başkenti Seul ve Avustralya’nın Melbourne şehirleri takip etti.