Dünyanın en yüksek üçüncü barajı 115 metreye ulaştı

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliğinde 115 metreye ulaştı.
Dünyanın en yüksek üçüncü barajı 115 metreye ulaştı

Tamamlandığında dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı’nın gövde yüksekliğinde 115 metreye ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve beraberlerindeki heyet ile birlikte Yusufeli Barajı inşaat çalışmaları yerinde incelendi.

Söz konusu teknik gezi DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın’ın Yusufeli Barajı inşaat çalışmalarının koordine edildiği şantiyede, projede gelinen seviye hakkında yaptığı sunum ile başladı. Ardından heyet baraj inşaatında değerlendirmelerde bulundu.

YUSUFELİ BARAJI’NDA 115 METREYE ULAŞILDI

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanına sahip olacak olan ve yüzde 67 fiziki gerçekleşme sağlanan Yusufeli Barajı’nda yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Projenin 2021 yılının haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

Baraj sayesinde mansapta bulunan Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına düzenli miktarda su sağlanarak üretim kapasiteleri de artacaktır. Bu fayda da dikkate alındığında barajın toplamda yaklaşık 2.2 milyar kilovat saat enerji faydası bulunmaktadır. Bu değer ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 1,5 milyar TL katkı sağlanacak. Gövde beton dolgu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar 1 milyon 500 bin metreküp beton dökültü. 115 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı.

600 BİN KİŞİNİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metreküp beton ile her biri 120 metrekare 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

ÇORUH’TA TAŞKIN RİSKİ DE AZALACAK

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacak. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak.

Yusufeli Baraj alanında yapılan incelemelerin ardından heyet Yusufeli ilçesi yeni yerleşim alanlarında devam eden çalışmaları yerinde değerlendirdi.