Düzce’de yaralar sarılıyor

Düzce’de yaşanan taşkın felaketinin meydana getirdiği zararların ortadan kaldırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.
Düzce’de yaralar sarılıyor

Düzce’de 18 Temmuz’da yaşanan taşkın felaketinin meydana getirdiği zararların ortadan kaldırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Taşkın öncesinde aldığı tedbirlerle taşkın zararlarını asgariye indirmeye çalışan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, taşkın esnasında ve taşkın sonrasında da yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda Düzce’de 18 Temmuz’da meydana gelen taşkın felaketinin meydana getirdiği zararların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalar sürüyor.

Düzce’de yaşanan taşkınlardan Cumayeri ve Akçakoca ilçeleri ile bu ilçelere bağlı toplam 17 köy etkilendi. Dere yataklarının her iki sahilinde de yerleşimlerin yer aldığı Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu köyleri, taşkınlardan en çok etkilenen yerleşimler oldu. Diğer ilçe ve köylerde ise yerleşim yeri, tarım arazileri ve alt yapı tesisleri zarar gördü.

En büyük hasarın yaşandığı Esmahanım ve Uğurlu köylerinde, köy yerleşim yerlerinin dere yatakları ve taşkın yayılım alanı içerisinde olması sebebiyle gelen rüsubat, derenin yatak kapasitesini tamamen doldurarak taşkının yerleşim yeri ve arazilere yayılmasına sebep oldu. Bunun neticesinde can kayıpları ve büyük maddi hasarlar meydana geldi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yaşanan taşkın felaketine anında müdahale eden DSİ Genel Müdürlüğü, taşkın zararların ortadan kaldırılması yönündeki çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. DSİ Genel Müdürlüğü; 14 adet ekskavatör, 8 adet dozer, 1 adet draglayn ekskavatör, 4 adet kamyon ve 60 kişiden oluşan ekip ile taşkın yaşanan derelerde yatak temizliği ve şev tanzimi çalışmalarına devam ediyor. Akçakoca’nın Göktepe – Arabacı köyleri arasında yer alan ve taşkın sırasında yıkılan köprünün yerine ise yeni köprü yapılıyor. Ayrıca, bazı köylerde kullanım suyu için sondaj kuyuları açıldı.