Düzce’deki sel ve heyelan bölgesinde yaralar sarılıyor

Düzce'deki sel, su baskını ve heyelanların ardından ilgili tüm kurumlar seferber oldu.
Düzce’deki sel ve heyelan bölgesinde yaralar sarılıyor

Düzce’de iki gün önce başlayan yağışlar nedeniyle yaşanan sel, su baskını ve heyelanların ardından ilgili tüm kurumlar seferber oldu. Bölgede arama-kurtarma, acil müdahale ve hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Sarma Deresi ve Orhanlı Deresi, Gölyaka ilçesi Hacıyakup köyü ile Cumayeri ilçesi Dokuzdeğirmen köyünde Büyük Melen Çayı ve yan kollarında metrekareye düşen ortalama 75 kilogram yağış nedeniyle taşkınlar meydana geldi.

Yaşanan taşkınlar sonucunda, köprüler yıkıldı, köy yolları ulaşıma kapandı. Akçakoca ilçe merkezinde ev, işyeri ve araçlar zarar gördü. Afetin ardından devletin ilgili tüm kurumları Düzce için seferber oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’ye gelerek Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezindeki toplantıya katılarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Bakan Soylu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Düzce Valisi Dr. Zülküf Dağlı, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve berebarindeki heyet Akçakoca ilçe merkezinde yürütülen çalışma alanlarında incelemelerde bulundular.

219 KİŞİ KURTARILDI, KAYIP VATANDAŞLAR ARANIYOR

Afet sonrası Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığından 5 helikopterle Sakarya ve Zonguldak AFAD ile jandarma arama kurtarma personelin bölgeye sevk edildi. Çalışmalar çerçevesinde Akçakoca Esmahanım köyünden 7 kişinin kayıp olduğu belirlendi. Cumayeri ve Akçakoca ilçelerine bağlı köylerden toplam 219 vatandaş mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılarak güvenli alanlara sevk edildi. Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada ise, Esmahanım ile Uğurlu köyü arasında dere yatağında bir kişinin cesedinin bulunduğu belirtildi. Bir kadına ait olduğu öğrenilen cesedin sağlık ekiplerine teslim edildiği bildirildi. Ayrıca sahada 205 personel, 30 araç, 8×8 araç ve 6 köpekle arama çalışmaları devam ediyor.

YARALAR SARILIYOR

Türk Kızılay, Düzce’de kuvvetli sağanak ve heyelan nedeniyle kara yoluyla ulaşım sağlanamayan bölgeye helikopterle yardım götürdü. Türk Kızılay Düzce Şubesi ekipleri, Esmahanım köyüne helikopterle 500 kişilik gıda, su, battaniye ve hijyen seti ulaştırdı. Ekipler, Düzce Arsal Anadolu Lisesinin pansiyonunda misafir edilen selzedelere battaniye, gıda ve sıcak yemek yardımında bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait ekipler ise bu sabah itibariyle ön hasar tespit çalışmalarına başladı. Çalışmaların kısa sürede tamamlanarak, ilçe ve köylerdeki vatandaşların yaralarının hızla sarılacağı bildirildi.

“DEVLETİMİZİN TÜM KURUMLARI GÖREV BAŞINDA”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu, selin en fazla etkilendiği Akçakoca ilçesine bağlı Esmahanım köyünde incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Metin, Düzce’deki su baskını ve toprak kaymasına ilişkin, “Şu anda tamamen kayıplarımıza odaklanmış durumdayız. Onun dışında devletimizin tüm kurumları görev başında” dedi.

“UMARIM BİR AN ÖNCE KENDİLERİNE ULAŞABILIRIZ”

AFAD Yönetimi Başkanı Mehmet Güllüoğlu da dün öğle saatlerinde 7 vatandaşın kayıp olduğu bilgisinin ulaştığını kaydederek, “Öncelikle bu kayıplarımızın bulunması için bütün dere boyunca arama faaliyeti devam ediyor. Umarım bir an önce kendilerine ulaşabiliriz.” diye konuştu.