Elazığ Millet Bahçesi’ne “Şehitler Anıtı” yapılacak

Bakan Kurum, Elazığ'da 3 yıl önce düzenlenen terör saldırısında şehit düşen 3 polisin anısının Millet Bahçesi'nde yaşatılacağını söyledi.
Elazığ Millet Bahçesi’ne “Şehitler Anıtı” yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da 3 yıl önce düzenlenen terör saldırısında şehit düşen 3 polisin anısının Millet Bahçesi’nde yaşatılacağını söyledi.

Programı kapsamında Elazığ’a giden Bakan Kurum, kentte ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Vali Çetin Oktay’dan Elazığ hakkında brifing alan Kurum, ardından inşası devam eden Millet Bahçesi’nde incelemelerde bulundu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Millet Bahçesi’nin olduğu yerde 3 kahraman polisin şehit olduğunu anımsattı. Kurum, “Burada 26 bin metrekarelik alanda sadece emniyet müdürlüğü binamız vardı. Bir terör eylemi sonucunda patlama meydana geldi. 3 polisimiz şehit oldu. 3 şehidimizin haklarını ödeyemeyiz. Allah rahmet eylesin. Kısa süre içinde tamamlayacağımız Millet Bahçemizde, şehit polislerimizin anılarını yaşatacağız. Parkın içerisinde Elazığ tarihinde kahramanlıklarıyla ön planda çıkmış büyüklerimizi de hatırlatacak önemli tanıtım broşürleri olacak. Burası 24 saat yaşayacak bir park olacak” şeklinde konuştu.

HAİN SALDIRIDA 3 POLİS ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

Elazığ’da 18 Ağustos 2016’da bomba yüklü araçla İl Emniyet Müdürlüğüne yönelik düzenlenen terör saldırısında polis memurları Serhat Öztürk, Elvan Özbay ve Yusuf Kenan Mutlu şehit olmuş, 217 kişi yaralanmıştı. Saldırıda hasar gören İl Emniyet Müdürlüğü binası, daha sonra yıkılmıştı. Yıkılan bina yerine Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Millet Bahçesi yapılıyor.

ŞEHİTLERİN ANISI MİLLET BAHÇESİ’NDE YAŞAYACAK

Elazığ-Malatya karayolu üzerinde, Atatürk Caddesi ve Şehit Korgeneral Hulusi Sayın Caddesi’nin kesişim noktasında bulunacak Elazığ Millet Bahçesi, merkezi bir konumda yer alıyor. İçerisinde yürüyüş parkurlarının, tematik bahçelerin, etkinlik alanlarının, seyir teraslarının bulunduğu Elazığ Millet Bahçesi, toplamda 30 bin 616 metrekarelik alanda yapılıyor.

Millet Bahçesi içerisinde ayrıca bin 500 metrekarelik alanda da Şehitler Meydanı yapılıyor. Millet Bahçesinin temel bileşeni olarak, her yönden algılanacak biçimde tasarlanan Şehitler Meydanı, bu yönüyle manevi anlamını da güçlendirecek şekilde tasarlandı.

435 METREKARELİK MİLLET KIRAATHANESİ

Elazığ Millet Bahçesi projesi içerisinde, 435 metrekarelik alanda millet kıraathanesi de yapılıyor. Millet kıraathanesinin içerisinde okuma salonları, kütüphane, dinlenme alanları, gibi donatılar olacak. Kıraathanenin 305 metrekare kapalı alanı, 130 metrekare terası olacak.