Elazığ ve Malatya’da depremin yaraları sarılıyor

24 Ocak 2020'de Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşların yaraları devletin şefkatli eliyle sarılıyor.
Elazığ ve Malatya’da depremin yaraları sarılıyor

24 Ocak 2020’de Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşların yaraları devletin şefkatli eliyle sarılıyor.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan depremde Elazığ ve Malatya’da 41 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Türkiye’nin dört bir yanında depremzedelere yardım etmek amacıyla kurumlar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar seferber oldu. Elazığ ve Malatya’da yardım elini bir an olsun depremzedelerin üzerinden çekmeyen devlet, afetten etkilenen binlerce aileye bugüne kadar ilgili bakanlıklar nezdinde 450 milyon lirayı aşkın ayni ve nakdi yardım yaptı.

Verilen desteklerle hem merkezde hem kırsalda yaşayan depremzedelerin afetten dolayı mağdur olmalarına fırsat tanımayan devlet, yapılan yardımlarla şefkat elini tüm depremzedelere hissettirdi. Depremzedelere gıda, giyim, kira, konteyner, eşya, küçükbaş ve büyükbaş hayvan, hayvanlar için yem, hayvan barınak çadırları gibi birçok kalemde yardım gerçekleştirildi.

TOKİ ELAZIĞ’DA 20 BİN 118 KONUT İNŞA EDİYOR

Binlerce konutun ağır hasar gördüğü Elazığ’da depremzedelerin konut ihtiyacını karşılamak için Bakan Kurum’un koordinesinde TOKİ tarafından yapımına başlanan 20 bin 118 konuttan 8 bini tamamlandı. Bu konutlardan kura çekimi ile 3 bin 310’u hak sahiplerine teslim edildi. Acil konut ihtiyacı olan 312 aile ise Cumhuriyet ve Bizmişen Mahallesi’ndeki rezerv konutlara yerleştirildi.

Depremzedelerin konut ihtiyacını gidermek için yürütülen hummalı çalışmayla kentte 19 bölgede yükselen modern konutlarla adeta yeni bir Elazığ inşa ediliyor. Yaşam alanı olarak planlanan, içerisinde okul, iş yeri, cami, fırın, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, spor tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan, çevre düzenlemesiyle dikkati çeken konutlarla kent daha modern bir görünüme kavuşuyor.

Kırsaldaki depremzedelerin de yaralarını sarmak için çalışma yürüten TOKİ, Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı toplam 300 köyde 4 etap şeklinde ihalesi yapılan, proje bedeli 5 milyar lira olan ve yüzde 20’sinin inşası tamamlanma noktasına gelen 1015 çelik konstrüksiyonlu konut projesi uyguladı.

Hasar gören okulların yerine ise Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde hayırsever firmaların katkılarıyla 11 okul, devlet eliyle ise yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla merkez ve ilçelerde 24 okulun yapımı için çalışmalar devam ediyor. Depremde hasar gören 12 okulda da 26 milyon 676 bin liralık maliyetle güçlendirme çalışması yürütülüyor.

MALATYA’DA 5 BİN 24 KONUT İNŞA EDİLİYOR

Sivrice merkezli depremde Malatya’nın Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçeleri başta olmak üzere Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri olumsuz etkilendi. Söz konusu ilçelerde bazı binalar yıkılırken çok sayıda bina da ağır hasar gördü.

Depremzedelerin kalıcı yaşam mekanlarını oluşturmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ aracılığıyla deprem konutlarının yapımına süratle başladı. Malatya’da şu ana kadar TOKİ tarafından ihale edilen 5 bin 24 konut var. Bunlardan 3 bin 815’inin yapımına başlandı. Kale’de 309, Pütürge’de ise 208 olmak üzere 517 konut hak sahiplerine teslim edildi. 678 konut gelecek ay teslim edilecek.