Giresun’da doğal ve sakin bir yerleşim: Bulancak Toplu Konutları

Giresun’da doğal ve sakin bir yerleşim yeri olarak öne çıkan Bulancak Toplu Konutları, düzenli ve sağlıklı çevresiyle huzurlu bir yaşam sunuyor.
Giresun’da doğal ve sakin bir yerleşim: Bulancak Toplu Konutları

Giresun’da doğal ve sakin bir yerleşim yeri olarak öne çıkan Bulancak Toplu Konutları, düzenli ve sağlıklı çevresiyle huzurlu bir yaşam sunuyor.

RÖPORTAJ: GÖZDE ÖZ
FOTOĞRAF: ZAFER ÇAMALTI

Giresun’un Bulancak ilçesine bağlı Pazarsuyu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilen TOKİ konutlarında yaşam Temmuz 2018’de başladı. Yatay mimari tasarımı, kaliteli ve sağlam konutlarıyla ilçeye modern bir görünüm katan 342 konutluk yerleşim alanı, temiz çevresi ve güvenli ortamıyla konut sakinlerinden tam not alıyor.

“TABİRİ CAİZSE KOŞARAK GELDİK”

İzzet ve Nurcan Uğurlu çifti, kızlarının isteği üzerine Temmuz 2018’de TOKİ konutlarına taşınmışlar. Yeni yaşam alanlarına “Tabiri caizse koşarak geldik” diyen çift, yerleşimde aradıkları ortamı bulduklarını belirtiyor.

“Sakinliği, çevresiyle uyumu, konutlarının kalitesi ve özellikle de pandemi döneminde daha da önemsediğimiz temiz ortamı bizim için çok önemliydi” diyen Uğurlu çifti, site yönetiminin özverili çalışmasından duydukları memnuniyeti şöyle ifade ediyor: “Yönetimden ve çalışanlardan çok memnunuz; hemen her sorunumuzla ilgileniyorlar. Konut sakinlerine sağlıklı, temiz ve düzenli bir yaşam sunmak için çalışıyorlar. Burada ferah ve güvenli bir ortamdayız.”

TOKİ konut yerleşiminde sosyal olanaklara da sahip olduklarını anlatan Uğurlu çifti, güvenlik ve araç park sorunu yaşamadıklarını söylüyor.

“ÖNCEKİ EVİMİZDEKİ KONFOR VE KALİTENİN ÜZERİNE ÇIKTIK”

Bulancak Toplu Konutlarının ilk sakinlerinden Gökhan ve Müge Çelebi, yerleşimdeki sosyal imkânların, komşuluk ilişkilerinin, konut sakinlerinin birbirleriyle kurdukları nitelikli iletişimin önemine vurgu yaparak, şöyle konuşuyor: “Burada sessiz, sakin, temiz ve huzurlu bir ortamda yaşıyoruz. İnsanlar birbirlerine saygılı ve hoşgörülü davranıyor; ses yükseltmiyor. Site yönetiminin ilgisini yerleşimin hemen her yerinde ve günün her saatinde hissediyoruz. Ulaşım konusunda da sıkıntı yaşamıyoruz. Yani özetle, burada önceki evimizdeki konforun ve kalitenin üzerine çıktık diyebiliriz.”

Rahat ve ferah bir evde yaşamanın avantajlarını anlatan Müge Çelebi, özellikle mutfağının geniş olmasından oldukça memnun. Böylece mutfakta sadece yemek yapmadığını, kahve ve çay sohbetlerini de mutfağına taşıyabildiğini söylüyor.

“YENİ YUVAMIZ, YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU”

TOKİ sayesinde ev sahibi olan emekli Ulu çifti, yeni evlerinde hayallerindeki konforu ve huzuru bulduklarını anlatıyor.

“Yeni yuvamız bizim için yeni bir başlangıç oldu” diyen Hüseyin ve Zeynep Ulu, köyde yaşadıkları ulaşım, ısınma gibi sıkıntıları Bulancak Toplu Konutlarında yaşamadıklarını, site yönetiminin varlığının konut sakinleri için bir avantaj olduğunu, ferah ve huzurlu bir hayata “merhaba” demenin mutluluğunu her gün hissettiklerini anlatıyor.

Koronavirüs pandemisiyle yaşanan kısıtlamaların kendilerini çok zorlamadığını; yerleşimdeki geniş, temiz, bakımlı ve yeşil ortak alanlarda nefeslendiklerini anlatan çift, konut alanındaki marketten günlük gıda ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabildiklerini söylüyor.

Ayrıca komşuluk ilişkilerinin de çok iyi olduğunu ifade eden Hüseyin Ulu, “Komşularımızdan çok memnunuz. Onlar da bizden memnunlar ki bu samimiyeti ve özeni karşılıklı olarak sürdürüyoruz” diye ekliyor.

“PARKIMIZ, BAHÇEMİZ TERTEMİZ”

Daha önce İstanbul’da yaşayan Semral Göktepe, memleketi Giresun’da yaşamını devam ettirmek istemiş ve TOKİ’nin Bulancak’ta inşa ettiği toplu konutlara yerleşmiş. Göktepe’yi en çok memnun eden şey ise güvenli, bakımlı bir ortamda yaşamak ve günlük yürüyüşlerini aksatmadan, düzenli olarak yapabilmek. Komşuluk ilişkilerinin çok iyi olduğunu söyleyen Göktepe, “Komşularım çok iyi insanlar. Buradaki aile ortamı sayesinde huzur içinde yaşıyoruz. Güneş yüzünü gösterdiğinde bahçede kamelyalarda oturuyor, birlikte vakit geçiriyoruz. Çöplerimiz her gün düzenli bir şekilde toplanıyor. Parkımız, bahçemiz tertemiz” diyor.

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Konut sakinlerine kaliteli ve konforlu bir yaşam sunma gayreti içinde olduklarını, tüm bloklarda ve diğer ortak alanlarda bakım, onarım, temizlik ve teknik destek gibi konularda günün her saati çalıştıklarını söyleyen Site Müdürü Hikmet Aydın, “Bu modern yaşam alanında hayatın sorunsuz ve güvenli bir şekilde sürmesi için var gücümüzle çalışıyoruz” diyor.

Konut sakinlerine daha iyi hizmet verebilmek için blok sözcüleriyle sürekli iletişim hâlinde olduklarını anlatan Aydın, ayrıca hizmet kalitesini iyileştirmeye dönük anket çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları aktarıyor: “342 konutumuzun 69’u 2+1, 249’u 3+1 ve 24’ü 4+1 planlı olup altı adet hizmetli dairemiz bulunuyor. 30 bin metrekare alan üzerine kurulan ve 12 bin metrekaresi yeşil alan olan yerleşim yerinin içinde camimiz, alışveriş merkezimiz, çocuk parkımız var. Okul ve çok amaçlı ortak kullanım alanının da yapılması planlanıyor. Kedi evleri, tavşan kümesleri ve sokak köpekleri besleme alanlarıyla çocukların, hayvan sevgisini geliştirmelerine destek oluyoruz. Pandemi sürecinde temiz ve sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz.”