Erzincan Tarımköy konutlarında kura heyecanı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde TOKİ tarafından yapımı devam eden 361 Tarımköy konutunun hak sahipleri kura ile belirlendi.
Erzincan Tarımköy konutlarında kura heyecanı

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı devam eden 361 Tarımköy konutunun hak sahipleri kura ile belirlendi.

840 bin konut üreterek dar ve orta gelirli vatandaşların yüzünü güldüren TOKİ, konut hamlesini kırsal alana kadar taşıdı. Tarımköy projeleriyle sıfırdan köyler inşa eden TOKİ, her bölgenin ihtiyaç ve özelliklerine göre bugüne kadar 6 bin 455 konuta imza attı.

Tarımköy uygulamaları ile yeşil alanı, düzenli yolları, alt yapısı, çocuk parkı, okulu ve sağlık ocağı bulunun yeni yaşam alanları oluşturuluyor. Tarımköyler ile vatandaşlara sosyal tesisleri ve altyapısıyla hazır modern bir köyde yaşama imkânı sunuluyor. TOKİ’nin kırsaldaki başarılı uygulamaları ile hem barınma ihtiyacının karşılanması hem de ekonomik anlamda gelişim ile göç sorununa karşı da alternatif bir önlem oluşturuyor.

Tarımköy projeleri ile yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması amaçlanıyor.

Vatandaşlara tarıma elverişli arazi tahsis edilirken, dağınık durumdaki yerleşim yerleri bir araya toplanıyor ve mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor.  Ayrıca yerel mimari doku korunarak yenileniyor.

TOKİ’nin Tarımköy projelerinden biri de Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde hayata geçiriliyor. Yerel mimari anlayışıyla yapılan konutların 209’u 2+1 planında, 152’si ise 3+1 planında inşa ediliyor.

Yapımı devam eden 361 Tarımköy konutunun hak sahipleri kura ile belirlendi. Üzümlü Belediye Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirilen kura törenine vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.