İstanbul fotoğrafları dünyayı geziyor

Duayen foto muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde dünyanın önemli kentlerinde sergileniyor.

Türkiye’nin ortak değeri, duayen foto muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde dünyanın önemli kentlerinde sergileniyor. İlk olarak Nisan ayında Londra’da sergilenen fotoğraflar, ikinci durağı olan Fransa’nın başkenti Paris’te sanatseverlerle buluştu.

Türkiye’de fotoğraf denildiği zaman akla gelen ilk isim olan ve 17 Ekim 2019’da 90 yaşında kaybettiğimiz Ara Güler, bir asra yakın ömrüne sayısız kare sığdırdı. Magnum fotoğrafçısı Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı’nın projesiyle Londra, Paris, Roma, New York, Kyoto ve Mogadişu kentlerinde sergilenecek. 23 Nisan’da ilk durak olarak belirlenen Londra’da sanatseverlerle buluşan serginin ana temasını, Ara Güler’in çektiği İstanbul fotoğrafları oluşturuyor. Sergide ayrıca; Güler’in objektifine poz vermiş Türkiye’nin ortak değeri olan isimler ve serginin gideceği her şehre bir jest olarak o ülkeden yine Güler’in çektiği önemli portreler yer alıyor.

İSTANBUL FOTOĞRAFLARINA TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN ÖNEMLİ PORTRELER EŞLİK EDİYOR

Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 Yılı Kültür ve Sanat Özel Ödülü’ne layık görüldüğünü ve sergi projesinin de bu ödül dolayısıyla hayata geçirildiğini ifade ediyor. Serginin ilk turunu oluşturan şehirlerin G20 Zirvesi ve Birleşmiş milletler Toplantısı gibi önemli tarihlere denk getirildiğini belirten Saraç, hem ödülün hem de Cumhurbaşkanlığı himayesinde hayata geçirilen sergi projesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu projeye yeni şehirler de eklemek istediklerini dile getiriyor.

İlk ayağı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıldönümünde Londra’da açılan serginin ikinci durağı Paris oldu. Sergi, Haziran sonunda Kyoto, Eylül ayı ortasında New York, 2020 Ocak ayında Roma ve son olarak 2020 Şubat ayı başlarında Mogadişu’da ziyaretçileriyle buluşacak. Ara Güler’in ikonik İstanbul fotoğraflarını dünyanın önemli kentlerine götüren serginin Londra ayağında Aşık Veysel, Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal gibi isimlerin portreleri de yer almıştı. Cumhurbaşkanlığınca Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden istenen sergi projesi, ziyaretçilerini duayen fotoğrafçının gözünden bir İstanbul turuna çıkarıyor.

USTANIN ARŞİVİ EMİN ELLERDE

Ara Güler’in toplam sayıları milyonu bulan fotoğraf, belge, ekipman, sanat eseri ve kitaplarından oluşan koleksiyonunu bir araştırma merkezi ve müze haline getirme fikri, Doğuş Grubu ve Ara Güler arasında 2016 yılında yapılan bir anlaşma ile kurulan Ara Güler ve Doğuş Sanat Müzecilik A.Ş. ile hayata geçirildi. Sağlığında Ara Güler’in kendi yaşadığı Güler Apartmanı’nda inşa edilmesi planlanan Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi, binanın hassasiyet gerektiren ve zaman alacak titiz bir çalışmayla ele alınması gerektiğinden, geçici bir süre faaliyetlerini yürütmek amacıyla Şişli’de bulunan Bomonti Ada yerleşkesinde 16 Ağustos 2018 tarihinde açıldı.

Bir asra yaklaşan ömrünün neredeyse tamamını fotoğraf çekerek geçiren Ara Güler, aynı zamanda titiz bir arşivci ve çok yönlü bir değer. Yaptığı her çalışmayı titizlikle takip eden Güler, her bir projesini fotoğraf, not defteri, belge, kitap ve ekipmanlarıyla birlikte kendine has arşivcilik anlayışıyla muhafaza etmiş bir isim. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün, Ara Güler Arşivi’nin çalışmalarını Güler’in bu yönünü örnek alarak yürüttüklerini belirtti.

Güler Apartmanı’ndan Bomonti Ada’ya taşınan Ara Güler Arşivi, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin alanında uzman konservasyon ekibi tarafından tasnif edilerek dijital ortama aktarıldıktan sonra muhafaza edilmek üzere merkezin dünya standartlarında tasarlanan özel deposuna kaldırılıyor.

Ara Güler Arşivi’nin, gelecek nesillere en sağlıklı biçimde ulaştırılması için 12 kişilik bir ekip çalışıyor. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından arşivin dijital ortamda dünyaya açılması planlanıyor.

APHRODISIAS SERGİSİ, ARA GÜLER MÜZESİ’NDE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Ara Güler Müzesi’nde, Ara Güler’in 1958’de keşfettiği Aphrodisias Antik Kenti’nde çektiği fotoğraflarından oluşan Aphrodisias projesi sergileniyor. Eylül ayına kadar gezilebilecek olan serginin içeriğini Ara Güler’in Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescillenen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Geyre Köyü ve civarında çektiği fotoğraflar ile bunların orijinal karanlık oda baskıları, dünyaca ünlü dergi ve gazetelerle Aphrodisias hakkında yaptığı yazışmaları, fotoğraf ekipmanları, tüm gönderilerini tuttuğu not defteri ve daktilosu oluşturuyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Gök Medrese müzeye dönüştürülecek

Sivas'ta, adını üzerindeki gök mavisi çinilerden alan 748 yıllık Gök Medrese, "Vakıflar Müzesi"ne dönüştürülecek.
Sivas’ta, adını üzerindeki gök mavisi çinilerden alan 748 yıllık Gök Medrese, “Vakıflar Müzesi”ne dönüştürülecek. Sivas’ta, Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271’de Konyalı Kaluyan’a yaptırılan Gök Medrese’nin restorasyonu devam ediyor. Selçuklu mimarisinin en seçkin eserleri arasında yer alan Gök Medrese’de, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan 8 kişilik heyet, Ağustos 1997’de fotogramik çekimler, rölöve ve tespit çalışmalarıyla restorasyona başlamıştı. Adını üzerindeki gök mavisi çinilerden alan, “mavi medrese” olarak da bilinen Gök Medrese, yıllar süren çalışmaların ardından restorasyonun büyük kısmı tamamlanarak ziyarete açılmıştı. Sivas Valisi Salih Ayhan, Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu gerçekleştirilen tarihi yapıda incelemelerde bulundu. Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Ayhan, eserin “Vakıflar Müzesi” şeklinde teşhir ve tanziminin yapılacağını belirtti. Ayhan, Sivas Kalesi altında bulunan Kale Evleri Projesi çalışmalarını da inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Osmanlı tarihine yolculuk: Topkapı Sarayı

İstanbul’un tarihine tanıklık eden ihtişamlı yapı Topkapı Sarayı, cihana hükmetmiş Osmanlı padişahlarına yüzyıllarca ev sahipliği yaptı.
İstanbul’un tarihine tanıklık eden ihtişamlı yapı Topkapı Sarayı, cihana hükmetmiş Osmanlı padişahlarına yüzyıllarca ev sahipliği yaptı. Günümüzde ise o dönemin hatıralarını yaşatan bir müze olarak hizmet vermektedir. Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun yeni başkenti olan İstanbul’da devletin yönetimi için bir merkeze ihtiyaç vardı. Bu amaçla 1460 yılında inşasına başlanan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren otuz birinci padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanıldı, aynı zamanda padişahların evi oldu. 3 Nisan 1924 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlayan Saray, bu özelliği ile Cumhuriyet’in ilk müzesi olarak tarihe geçti. Günümüzde yaklaşık 300 bin arşiv belgesi, Osmanlı dönemine ait silah ve araç-gereçten oluşan ihtişamlı koleksiyonların, Kaşıkçı Elması gibi paha biçilemez hazinelerin yanı sıra kutsal emanetleriyle Topkapı Sarayı Müzesi, dünyanın en büyük saray müzelerinden biri konumunda. Topkapı Sarayı’nın bölümleri 4 avlu ve 1 haremden oluşuyor. Saray, hizmet bölümü Birun ve iç örgütlenme yapılarını kapsayan Enderun olmak üzere 2 ana bölüme ayrılmış. Alay Meydanı: Padişah geçiş törenlerine sahne olan Alay Meydanı, Doğu Roma zamanlarından kalma dini yapı Aya İrini, Osmanlı ve Batı mimarisinin harmanlandığı törensel giriş kapısı Babüsselam ve birinci avluya geçiş sağlayan diğer bir törensel kapı olan

Kırmızı peripacaları turizme kazandırılacak

UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi'nde yer alan Erzurum'un Narman ilçesindeki kırmızı peribacaları turizme kazandırılacak.
UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi’nde yer alan Erzurum’un Narman ilçesindeki kırmızı peribacaları turizme kazandırılacak. Oluşumu ve yapısı bakımından Amerika’nın Kolorado Vadisi’ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan Narman Peribacaları’nın turizme kazandırılması amacıyla proje başlatıldı. Erzurum Valisi Okay Memiş, peribacalarını tanıtacak projeyi yerinde incelemek için Narman ilçesini ziyaret etti. Vali Memiş, Narman Kaymakamı Mustafa Serin ve Belediye Başkanı Burhanettin Eser’den projenin uygulanma aşamasıyla ilgili bilgi aldı. Memiş, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi hayata geçirmek için zamanla yarıştıklarını söyledi. Narman Peribacaları’nın turizm potansiyelinin farkına vardıklarını ifade eden Memiş, “Yüzbinlerce insanın burayı ziyaret edeceğine inanıyoruz. Çünkü yol kenarı, ilçe merkezine çok yakın ve dünyada benzeri çok az olan muhteşem bir doğal oluşum” diye konuştu. Memiş, bölgede istihdama katkı sunacak çalışmaların yapılacağını belirterek, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesi ile konaklama projesini hazırladıklarını dile getirdi. Projenin detayları hakkında bilgi veren Memiş, “1,5 milyon liralık bir proje. Bayramdan sonra ihalesini yapacağız ve kışa kadar kabasını bitireceğiz. Gelecek sene burada at safari, bisiklet safari, trekking, hatta balon seyahatine başlayacağız. Biz buraya inanıyoruz. Doğrudan 100-150 kişi istihdam edeceğiz. Bu proje, hem Narman’ın hem de Erzurum’un ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacak. Türkiye’deki bütün vatandaşlarımızı şimdiden buraya davet ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. NARMAN PERİBACALARI Narman Peribacaları, Narman ilçesinin güneyinde,