İstanbul fotoğrafları dünyayı geziyor

Duayen foto muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde dünyanın önemli kentlerinde sergileniyor.

Türkiye’nin ortak değeri, duayen foto muhabiri Ara Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı himayesinde dünyanın önemli kentlerinde sergileniyor. İlk olarak Nisan ayında Londra’da sergilenen fotoğraflar, ikinci durağı olan Fransa’nın başkenti Paris’te sanatseverlerle buluştu.

Türkiye’de fotoğraf denildiği zaman akla gelen ilk isim olan ve 17 Ekim 2019’da 90 yaşında kaybettiğimiz Ara Güler, bir asra yakın ömrüne sayısız kare sığdırdı. Magnum fotoğrafçısı Güler’in fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı’nın projesiyle Londra, Paris, Roma, New York, Kyoto ve Mogadişu kentlerinde sergilenecek. 23 Nisan’da ilk durak olarak belirlenen Londra’da sanatseverlerle buluşan serginin ana temasını, Ara Güler’in çektiği İstanbul fotoğrafları oluşturuyor. Sergide ayrıca; Güler’in objektifine poz vermiş Türkiye’nin ortak değeri olan isimler ve serginin gideceği her şehre bir jest olarak o ülkeden yine Güler’in çektiği önemli portreler yer alıyor.

İSTANBUL FOTOĞRAFLARINA TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN ÖNEMLİ PORTRELER EŞLİK EDİYOR

Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 Yılı Kültür ve Sanat Özel Ödülü’ne layık görüldüğünü ve sergi projesinin de bu ödül dolayısıyla hayata geçirildiğini ifade ediyor. Serginin ilk turunu oluşturan şehirlerin G20 Zirvesi ve Birleşmiş milletler Toplantısı gibi önemli tarihlere denk getirildiğini belirten Saraç, hem ödülün hem de Cumhurbaşkanlığı himayesinde hayata geçirilen sergi projesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu projeye yeni şehirler de eklemek istediklerini dile getiriyor.

İlk ayağı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yıldönümünde Londra’da açılan serginin ikinci durağı Paris oldu. Sergi, Haziran sonunda Kyoto, Eylül ayı ortasında New York, 2020 Ocak ayında Roma ve son olarak 2020 Şubat ayı başlarında Mogadişu’da ziyaretçileriyle buluşacak. Ara Güler’in ikonik İstanbul fotoğraflarını dünyanın önemli kentlerine götüren serginin Londra ayağında Aşık Veysel, Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal gibi isimlerin portreleri de yer almıştı. Cumhurbaşkanlığınca Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden istenen sergi projesi, ziyaretçilerini duayen fotoğrafçının gözünden bir İstanbul turuna çıkarıyor.

USTANIN ARŞİVİ EMİN ELLERDE

Ara Güler’in toplam sayıları milyonu bulan fotoğraf, belge, ekipman, sanat eseri ve kitaplarından oluşan koleksiyonunu bir araştırma merkezi ve müze haline getirme fikri, Doğuş Grubu ve Ara Güler arasında 2016 yılında yapılan bir anlaşma ile kurulan Ara Güler ve Doğuş Sanat Müzecilik A.Ş. ile hayata geçirildi. Sağlığında Ara Güler’in kendi yaşadığı Güler Apartmanı’nda inşa edilmesi planlanan Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi, binanın hassasiyet gerektiren ve zaman alacak titiz bir çalışmayla ele alınması gerektiğinden, geçici bir süre faaliyetlerini yürütmek amacıyla Şişli’de bulunan Bomonti Ada yerleşkesinde 16 Ağustos 2018 tarihinde açıldı.

Bir asra yaklaşan ömrünün neredeyse tamamını fotoğraf çekerek geçiren Ara Güler, aynı zamanda titiz bir arşivci ve çok yönlü bir değer. Yaptığı her çalışmayı titizlikle takip eden Güler, her bir projesini fotoğraf, not defteri, belge, kitap ve ekipmanlarıyla birlikte kendine has arşivcilik anlayışıyla muhafaza etmiş bir isim. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün, Ara Güler Arşivi’nin çalışmalarını Güler’in bu yönünü örnek alarak yürüttüklerini belirtti.

Güler Apartmanı’ndan Bomonti Ada’ya taşınan Ara Güler Arşivi, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin alanında uzman konservasyon ekibi tarafından tasnif edilerek dijital ortama aktarıldıktan sonra muhafaza edilmek üzere merkezin dünya standartlarında tasarlanan özel deposuna kaldırılıyor.

Ara Güler Arşivi’nin, gelecek nesillere en sağlıklı biçimde ulaştırılması için 12 kişilik bir ekip çalışıyor. Tüm çalışmaların tamamlanmasının ardından arşivin dijital ortamda dünyaya açılması planlanıyor.

APHRODISIAS SERGİSİ, ARA GÜLER MÜZESİ’NDE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Ara Güler Müzesi’nde, Ara Güler’in 1958’de keşfettiği Aphrodisias Antik Kenti’nde çektiği fotoğraflarından oluşan Aphrodisias projesi sergileniyor. Eylül ayına kadar gezilebilecek olan serginin içeriğini Ara Güler’in Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescillenen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Geyre Köyü ve civarında çektiği fotoğraflar ile bunların orijinal karanlık oda baskıları, dünyaca ünlü dergi ve gazetelerle Aphrodisias hakkında yaptığı yazışmaları, fotoğraf ekipmanları, tüm gönderilerini tuttuğu not defteri ve daktilosu oluşturuyor.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Anadolu’nun ilk Türk camisi restore edilecek

Kars'taki Ani Harabeleri bölgesinde yer alan ve Anadolu’nun ilk Türk camisi olan 950 yıllık Ebu’l Manuçehr Camii, restore edilerek ibadete açılacak.
Anadolu’nun ilk Türk camisi olan ve UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan 950 yıllık Ebu’l Manuçehr Camii, restore edilerek ibadete açılacak. Sultan Alparslan’ın 1071’de Malazgirt Savaşı’nı kazanmasının ardından bugün Ani Harabeleri olarak bilinen yerde inşa edilen Anadolu’nun ilk Türk camisi yeniden ayağa kalkıyor. 1072’de Ebu’l Manuçehr Bey tarafından yaptırılan ve onun adını taşıyan cami, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda restore edilecek. Türkiye genelinde bölgesel bazda faaliyet yürüten 26 kalkınma ajansı, projeye maddi anlamda destek verecek. Restorasyon çalışmaları Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü olan 26 Ağustos 2021 tamamlanacak ve cami ibadete açılacak. DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE Kars’a 42 kilometre uzaklıkta bulunan Ebu’l Manuçehr Camii, Ani Arkeolojik Alanı’ndaki diğer anıtsal eserlerle birlikte 2016 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne girdi. Günümüze yıkılmadan ulaşabilmeyi başaran cami, Anadolu’daki en eski Selçuklu eserlerinden biri olarak biliniyor. Dikdörtgen planlı iki katlı yapının tavanı zengin Selçuklu motifleri ile süslü. Caminin 99 merdivenli minaresinin gözcü kulesi olarak da kullanıldığı belirtiliyor. BİLİNİRLİĞİ ARTACAK Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Serhat Kalkınma Ajansı, caminin gelecek nesillere aktarılması, ulusal ve uluslararası çapta bilinirliğinin artması için kolları sıvadı. Bu kapsamda geçmiş yıllarda da bazı restorasyonlardan geçen caminin tam anlamıyla

Kemeraltı ve Agora UNESCO yolunda

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'deki tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Agora'nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi için çalıştıklarını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir’deki tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Agora’nın UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için çalıştıklarını söyledi. Bakan Ersoy, İzmir’deki temasları kapsamında, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen İzmir Tarihi Kent Merkezi’ndeki Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret etti. Daha sonra Smyrna Agora Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, yetkililerden bilgi aldı. Bakan Ersoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ege Turizm Merkezleri-Çeşme Projesi kapsamında düzenli olarak kente geldiğini ve bugün de bu toplantı için İzmir’de bulunduğunu ifade etti. Bu konuda İzmir Ticaret Odası, ilgili belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına desteklerinden dolayı teşekkür eden Mehmet Nuri Ersoy, çok iyi niyetli bir şekilde projeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye’nin en şeffaf, en çevreye duyarlı, en koruma kullanma dengesi yüksek proje halinde sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olmasını istiyoruz. Bu bağlamda odalarla da yakın ilişki içerisindeyiz, geniş katılımlı bir komisyon oluşturduk. İnşallah bundan sonra daha hızlı ilerleyeceğiz. Bu projeden elde edilecek gelirin büyük bir kısmını da öncelikli olarak Çeşme ve bu projenin altyapısında, sonrasında da Ege Bölgesi’nin altyapısında, bunda İzmir öncelikli olacak. Bu bağlamda da Kemaraltı ve Agora Meydanı’nı da gözlemlemek istedik. Çünkü Bakanlık olarak ilk etapta buraya destek vereceğiz. Bu projeden elde ettiğimiz gelirin bir kısmı buraya

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nde temizlik çalışması

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nde temizlik çalışması yapılıyor.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nde temizlik çalışması yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Sur Belediyesi, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma yürütüyor. Bakanlık Dicle Nehri kıyısında yer alan 700 hektarlık verimli arazisi ve birçok türü barındırmasıyla “kuş cenneti” olarak bilinen Hevsel Bahçeleri’nin Fiskaya’dan Mardin Kapısı’na kadar olan alanı kaçak yapılardan arındırarak Millet Bahçesi’ne dönüştürdü. Proje ile Tarihi Surlar ve Hevsel Bahçeleri bütünleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Temizlik Şube Müdürlüğü ekipleri de ilçedeki tarihi surlara ait burçların içerisinde ve çevresinde temizlik yapıyor. Temizlik çalışmasının tamamlanmasının ardından sürekli kontrol yapılarak bölgenin temiz kalması sağlanacak. Sur Belediyesi ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ise Dicle Nehri kenarına kaçak dökülen hafriyatları temizleyerek, tarihi alanı atıklardan arındırdı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Temizlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Sur ilçesini çevreleyen tarihi surlarda ve burçlarında temizlik çalışması yürütüyor.